Bağrıyanık Osman...

A+A-
Ahmet SEVGİ

Millet olarak haksızlıklara topyekûn karşı çıkan bir yapıda olmasak da her devirde hakkı savunan, doğru bildiği yolda tek başına yürümekten geri durmayan alperenlerimiz olmuştur. 1944’lerden sonra özellikle basında hakkın ve halkın sözcüsü olmaya çalışan ve bu uğurda her zaman serden geçmeye hazır olan mücadele adamlarımızdan biri de şüphesiz ki Osman Yüksel Serdengeçti (1917-10 Kasım 1983)’dir.
Aslında onun adı Osman Zeki Yüksel’dir. İlk sayısını Nisan 1947’de neşrettiği ve 15 yılda ancak 33 sayı çıkarabildiği SERDENGEÇTİ dergisinde yazdığı yazılara  “Serdengeçti”  imzasını koymasından dolayı o, Osman Yüksel Serdengeçti olarak tanınmıştır.
“Serdengeçti” dergisini milliyetçi-muhafazakâr kesim iyi tanır. En azından adını duymuştur. Dolayısıyla, bu dergi üzerinde fazla durmayacağım. Sadece Osman Yüksel’in “Serdengeçti” yi niçin çıkardığına dair bir fikir vermesi bakımından üstadın bir yazısından şu satırları aktarmakla yetineceğim:
 “..... Derhal bir dergi çıkarmaya karar verdim. Adı Serdengeçti olacaktı. Serdengeçti bir ruhla bütün kötülüklerin, haksızlıkların üzerine doludizgin yürüyecektik. Mecmuamızın alnına şöyle bir yazı yazdık:” ALLAH’A, MİLLETE, VATANA KOŞANLARIN DERGİSİ. “Bu vatanı ve bu milleti karşılıksız, menfaatsiz, kara sevdalılar gibi, mecnunlar gibi seven asil ve cesur bir ruhla millet dertleri üzerinde durduk.”  (Serdengeçti, Yıl: 1, Sayı: 3, Ekim 1947, s. 6)
Osman Yüksel Serdengeçti’nin bir de mizah gazetesi çıkarma teşebbüsü vardır ki ilk sayısı 10 Ağustos 1952’de piyasaya çıkmıştır. “On günde bir çıkar, pir çıkar”  diye takdim edilen  “BAĞRIYANIK” adındaki bu gazete maalesef bir çıkmış, pir çıkmış ama bir daha çıkamamıştır.
Tek sayı çıkabilen “Bağrıyanık” ın -başyazısı hariç- yazıları daha çok mizahî bir üslupla kaleme alınmıştır. Ve bizim tahminimize göre yazıların tamamı Osman Yüksel’in kaleminden çıkmıştır. Karikatür, fıkra ve şiirlerle o günkü cemiyetin mizahî bir üslupla eleştirildiği gazete belli ki güldürürken düşündürmeyi amaçlamaktadır.
“Bağrıyanık” bir mizah gazetesi olmasına rağmen “Bağrıyanık Osman” imzasıyla çıkan başyazısı gayet ciddidir. İşte size söz konusu yazıdan birkaç satır:
“Hak yolunda bağrıyanık yolcularız. Yollar ki her zaman insanlarla doludur. Fakat insan her zaman yolcu değildir.
Bizim yolculuğumuz ebedî bir yolculuk... Bizler ebedî yolcularız!.. Önü sonu olmayanın, bitmeyenin, tükenmeyenin, göçmeyenin, çökmeyenin yolundayız... Hak yolunda bağrıyanık yolcularız...
Biz bu yolda cefayı sefa, mihneti nimet bilen insanlarız... Bu yol, çetin bir yoldur... Bu yol sürülerin aktığı, vasıtaların rüzgâr gibi gelip geçtiği asfalt yollardan değildir. Bu yol kıldan ince, kılıçtan keskindir. Öyle her kişinin kârı değildir bu yolda yürümek... Er kişinin kârıdır. Bizler er kişileriz...”
Türk milletinin dinine, tarihine ve kültürüne uymayan ne gördüyse, eliyle yahut diliyle düzeltmeye çalışan ve bu yolda her türlü çileye göğüs gererek “Biz ölümü göze almış insanlarız!.. Ölümden ötesi var mı?”  diyen Osman Yüksel Serdengeçti’yi bundan 25 yıl önce 10 Kasım 1983’te kaybetmiştik. Vefatının 25. yıl dönümünde rahmetle anıyoruz... Mekanı cennet olsın...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları