Bahçeli, Doğu Türkistan mitingi neden yapamadı?

İsrafil K.KUMBASAR

Kızıl Çin emperyalizminin Türklerin anayurdu Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği insanlık dışı katliam bile Hareketin Doktoru’nu sırça köşkünden çıkarıp meydanlara indirmeye yetmedi.
Her zamanki gibi yine koltuğunun altına tutuşturduğu ‘yazılı’ bir metin ile basının karşısına çıkan Doktor Devlet Bahçeli, aldı sazı eline:
- “Sayın Erdoğan, Gazze’yi herkesten fazla düşünüyorsun, ‘one minute’ ile İsrail’e tepki gösterdiğini zannediyorsun. Peki Türk milletini yanına alıp Uygur Türkleri’ne, Kerkük ve Telafer’deki katliamlara niye sesini çıkarmıyorsun? Uygur Türkü’nün varlığı için atacağı her adımda, söyleceği her ‘one minute’de MHP yanında olacaktır.”
Ve ekledi:
- “Çıkmış, ‘AKP demeyin, AK Parti deyin’ diyor. Türkiye’deki tüm deterjanları bir kazana atıp üç defa yıkamadan, aklanamazsınız.”

* * *

Çin ile imzaladığı ‘ekonomik’ anlaşmaların bozulmasından çekinerek, bırakın ‘protesto notası’ çekmeyi, doğru dürüst bir ‘kınama mesajı’ dahi yayınlayamayan Tayyip Erdoğan ise, karşısındaki kişinin, bir zamanlar kendisine meydanlarda ‘ip’ atan kişi olduğunu görünce vurdu sazının tellerine:
- “Sen Başbakan Yardımcısı olarak Çin’e gittiğin günlerde, 50 yıldır Uygur Türkçesi okutulan üniversitelerde Uygur Türkçesi yasaklandı. Sesin bile çıkmadı. Geldin şimdi bana hamaset yapıyorsun. Hamaset yapma, icraat yap. İcraat yap da alkışlayalım. Önce kendini temizle, gerçek manada milli ol, milliyetçi ol. İstismar siyaseti yapma.”
Ve ekledi:
Sayın Bahçeli, eğer deterjan bulmakta sıkıntı çekiyorsa, kendilerine biz yeteri kadar deterjan göndeririz, endişe etmesin.”

* * *

Aldığı cevap karşısında neye uğradığını şaşıran Hareketin Doktoru, eminiz ki loş ışıklı odasına kapanıp ‘ebced’ hesapları üzerinden yeni bir ‘yazılı metin’ hazırlamaya koyulmuştur.
Çin Devlet Başkanı’na ‘Devlet Nişanı’ verip, Çin Başbakanı’na ‘tabanca’ hediye eden Doktor Devlet Bahçeli, unutulduğunu zannettiği ‘günahlarının’ açığa vurulması karşısında fena bozuluyor, ama zulmü tel’in etmek amacıyla bir miting bile düzenleyemiyor.
Varlığını ‘Türk dünyası’ üzerine oturtan MHP dururken, mitingi Saadet Partisi yapıyor.
Bahçeli’nin “Erdoğan bana deterjan gönderdi, acaba ona cevap olarak ne vereyim” diye kafa patlattığı saatlerde, SP Genel Başkanı Numan Kurtuluş, 250 sivil toplum kuruluşunu da arkasına alarak Çağlayan’da meydana inip, 11 maddeden oluşan bir ‘eylem planı’ önerdiği hükümeti zulme karşı gereken tepkiyi ortaya koymaya çağırıyor.

* * *


Aklınca ‘ucuz polemiğe’ girerek ‘muhalefet’ yaptığını zanneden Hareketin Doktoru’nu tepelerine güneş geçen herkes alkışlıyor da, kimse bir kez aklını kullanarak sormuyor:
Ey Doktor Devlet Bahçeli!..
Kimse sizden gidip de Çin ile ‘savaşa tutuşmanızı’ beklemiyor.
Seçimden ‘üçüncü’ çıkmış bir partisiniz.
Her yıl Hazine’den ‘trilyonlarca’ lira yardım alıyorsunuz, elinizin altında onlarca imkan var.
Peki en doğal haklardan biri olan ‘demokratik tepki’ hakkınızı kullanmak için en azından bir ‘miting’ yapmaktan bile sizi alıkoyan nedir?
Eğer meydanlara inip, “Zulme son verin” diye haykırsaydınız, sizi kim engelleyecekti?
Tayyip Erdoğan mı?
MHP, meydanlara ‘1 milyon kişiyi’ yığmış olsaydı, Çin yönetimi cenazeleri bile ailelerine teslim etmemekte direnebilir miydi?

* * *


Ama gelin de artık ‘laf’ değil, ‘eylem’ zamanı olduğunu Hareketin Doktoru’na anlatın.
Ya ‘ip’ atar, ya ‘laf’ atar.
Sonra da ‘yan gelir’ yatar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş