Bahçeli'nin arkadaşları Obama'dan ne istedi?

İsrafil K.KUMBASAR

ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 yılında meydana gelen olayları soykırım olarak değerlendirmesine kızan büyük devlet adamı (!) Dr. Devlet Bahçeli, aynen şöyle diyor:
- “Sayın Başkan Obama’nın, Ermeni meselesiyle ilgili Amerikan tarihinden örnek vererek, bununla yüzleşmelisiniz demesi hoş göremeyeceğimiz bir nezaketsizliktir.”
Kimse çıkıp da kendisine sormuyor:
Ey Dr. Devlet Bahçeli!..
Obama’nın Ermeni soykırım meselesi hakkındaki görüşlerini dünya alem biliyor.
Adam Türkiye’ye geldiğinde farklı bir şey yapmadı ki, sadece o bilinen görüşlerini biraz da ‘yumuşatarak’ tekrarladı.
Obama ile görüşürken, önünde el pençe divan durup “Bu ziyaretiniz Türk-Amerikan ilişkileri ni daha da kökleşecektir” diye yaranmaya çalışmak yerine, neden mertçe “Ey Obama, seni yanıltıyorlar, görüşlerin yanlıştır. Bizi Kızılderilileri, Mayaları, Aztekleri yok eden, Afrika kökenlilere yüzyıllar boyunca köle muamelesi yapan zalimler ile karıştırma. Nezaketsizlik yapma. Lütfen Meclis’te sözlerine dikkat et” deme cesaretini gösteremedin?
Yüzüne karşı sus, arkadan salla.
Geçelim bunları geçelim.

* * *

TBMM’de grubu bulunan muhalefet partilerinin genel başkanları ile görüşen Barack Obama, 29 Mart seçimlerinden ‘4’üncü parti’ olarak çıkan PKK’nın siyasi uzantısı DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk ile de biraraya geldi.
Koltuğunun altında kocaman bir dosya ile Obama’nın karşısına çıkan Ahmet Türk, daha önce Meclis’te dağıttıkları ‘demokratik özerklik’ isimli kitabı hediye ettikten sonra, ‘PKK’nın taleplerini’ içeren bir de rapor sundu:
Raporun ana hatları şöyle:
BİR:
“ABD’nin PKK’yı terörist örgüt görmesi yanlıştır. PKK’nın ABD’ye düşmanca bir tavrı yoktur. PKK, Kürt sorununun çözümü için en önemli aktördür. Kürt sorunu ancak PKK ve Öcalan muhatap alınarak çözülebilir. PKK’ya genel af çıkarılmalı ve dağdan inenlere siyaset yolu açılmalıdır.”
İKİ:
“Türkiye’de yaşayan Kürtler için yerel ve bölgesel özerk yapıların yolu açılmalı. Demokratik Özerklik kapsamında Türkiye 20-25 bölgeye ayrılmalı. Her bölge kendi ismi ile adlandırılarak yeni bir yönetim biçimi oluşturulmalı. Her bölgenin kendine özel sembolleri ve renklerine izin verilmeli.”

* * *


Dr. Devlet Bahçeli, Obama ile yaptığı görüşmeyi birinci ağızdan şöyle anlatıyor:
- “Devlet başkanı seçilmesi münasebetiyle kendisini tebrik ettik. Yurtdışı gezilerinde Kanada dışında ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmış olmasını olumlu karşıladığımızı söyledik. Üçüncü olarak kendileri muhalefetle görüşme tercihini ortaya koyarak bir yenilik başlatmıştır. Bunu da olumlu karşıladığımızı belirttik. Dördüncü olarak da ilişkilerin bu ziyaretle kökleşeceği temennimizi belirttik. Kendileri de ne kadar süredir siyasette bulunduğumu ve MHP’yi sordu.”
Dr. Devlet Bahçeli, Obama ile aynen bu ‘havadan-sudan’ muhabbeti yaparken, daha önce “Türkiye’nin üniter yapısıyla bir sorunumuz yok” diyen sıra arkadaşı Ahmet Türk, Obama’dan ‘özerklik’ için Türkiye’ye baskı yapmasını istiyor.
Daha önce “Kürt sorunu silahla çözülemez” diyen Obama ise Ahmet Türk ile görüşmesinden sonra yaptığı ilk konuşmada Türkiye’de yaşayan Kürtleri topyekun ‘azınlık’ ilan ediyor.
Dr. Devlet Bahçeli’nin aylar önce programlanan mitingi iptal etmesi sayesinde MHP’nin elindeki ‘Iğdır’ belediyesini de alarak ‘Ermenistan sınırına’ dayanan PKK, ‘federasyon’ hedefine doğru adım adım yaklaşıyor.

* * *


Ey Dr. Devlet Bahçeli ve yol arkadaşları!..
Nasıl olsa sizi duymayacak olan ‘yeldeğirmenlerinin’ arkasından ‘hücum etmek’ kolay.
Peki, Meclis’te yanıbaşınızda oturan, her gün önünüzden geçerken ‘ellerini sıkıp gülücükler saçtığınız’ çok değerli sıra arkadaşlarınıza söyleyeceğiniz herhangi bir söz yok mudur?
Bu millet sizi neden seçip oraya gönderdi?
Ense karartasınız diye mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş