Bakan Canikli: O kararın ardından şok olduk

Bakan Canikli: O kararın ardından şok olduk
Milli Savunma Bakanı Canikli, "Danimarka'nın Reina saldırısı şüphelisini serbest bırakma kararıyla şok olduk" dedi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’nin de yer aldığı, Hilton otelindeki Gürcistan Güvenlik ve Savunma Konferansı'na katıldı.

Konferansın, "Varşova Zirvesi Sonrasında NATO: Dayanıklılık Yoluyla Caydırıcılık Sağlama, Bunun Ortaklar Bakımından Yansıları" konulu oturumunda konuşan Canikli, moderatörün Türkiye'nin güneydoğu sınırındaki terör olaylarını hatırlatması üzerine, bölgenin karışık olduğunu, sıkıntıların yaşandığını belirtti.

NATO ittifakının son yüzyılda dünya barışının korunmasına yönelik "muhteşem işler" yaptığını, özellikle soğuk savaş döneminde iki kutuplu dünyada büyük bir çatışma olmadan bu sürecin tamamlanmasına büyük katkı sağladığını belirten Bakan Canikli, "Dehşet dengesi üzerine kurulu bu sistemde NATO, Sovyet bloğunun potansiyel muhtemel saldırılarının aktive olmasını engelledi. Çok güzel iş yaptı gerçekten NATO." diye konuştu.

Canikli, Türkiye'nin de söz konusu süreçte bir üyesi olarak NATO'ya büyük katkı sağladığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Soğuk savaşın bitiminden sonra tehdit çeşitlerinin artması, özellikle tehdit sayısının ve çeşidinin artması NATO’nun etkinliği konusunda bazı sıkıntıları beraberinde getirmeye başladı. Özellikle terör kaynaklı tehditlere karşı NATO, soğuk savaş döneminde olduğu gibi net bir tavır koyma konusunda belirsizlik dönemine girdi. Bununla şu yanlış anlaşılmasın, NATO hala dünya barışının korunmasında en etkili organizasyonlardan bir tanesidir, tartışmasızdır bu. NATO'nun daha etkin olabilmesi için, gerçekten dünya barışına daha büyük oranda katkı sağlaması için, yeni dönemin ortaya çıkardığı, özellikle terör tehdidiyle mücadele konusunda ortak bir felsefi altyapıyı, teorik altyapıyı ve sonra uygulamayı hayata geçirmemiz gerekiyor."

"ŞOK OLDUK"

Canikli, yıl başı gecesi İstanbul’da bir gece kulübüne IŞİD üyesi bir terörist tarafından yapılan ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatarak, “Saldırıyı gerçekleştiren DEAŞ teröristi yakalandı, şimdi yargılanıyor. Bu DEAŞ teröristine o gün saldırı emri veren, organize eden kişi o gece İstanbul’da daha sonra, müttefikimiz, aynı zamanda NATO üyesi bir ülkeye kaçıyor" dedi. Canikli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün belge, bilgilerle biz bunu istedik o müttefikimizden. Saldırıyı yapanın ifadesi de var ayrıca. Çok net, tartışmasız hiçbir şey yok. Fakat önceki gün bu kişiyi serbest bıraktı. Çok açık şekilde biz şok olduk yani. Buna benzer başka olaylar da yaşandı. Bu noktada, terörle mücadele noktasında NATO daha fazla ağırlığını ortaya koymalı, daha net kriter ve konseptleri tanımlamalı, belirlemeli ve bunu hayata geçirmeli."

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş