Bakın Kürt kökenli vatandaş ne diyor?

İsrafil K.KUMBASAR

15 Ekim 2015 tarihinde bu köşede kaleme aldığımız "Türk-Kürt kardeşliği AKP tehdidi altında" başlıklı yazıda aynen şu ifadeleri kullanıyorduk:

"Teslimiyetçi iktidarın, kendisini ayakta tutan güçlere 'kapalı kapılar' arkasında verdiği taahhütlerin bir neticesi olarak, hiçbir sebep yokken "Kürt kimliğini tanıyoruz" parolası ile başlattığı 'alt kimlik', 'üst kimlik', 'Türkiyelilik', 'anayasal vatandaşlık' tartışmaları ve 'çözüm' adı altında tedavüle soktuğu 'ihanet' süreci, 'yandaş' ve 'yanaşma' medyanın da aracılığı ile kabuk değiştirerek adeta 'Türk-Kürt kardeşliğine' sıkılan bir kurşuna dönüştü."

AKP iktidarı tarafından "millî birlik ve beraberlik' kılıfı altında tedavüle sokulan 'açılım' sürecinde verilen her taviz, ne yazık ki bir kısım Kürt kökenli vatandaşlar tarafından "PKK tarafından elde edilen bir başarı" olarak algılandı.

Adeta bir 'enkaza' dönüşmeye başlayan sürecin altında kalacağını anlayan Sultan hazretleri, nihayet "PKK saldırılarına son verinceye kadar projeyi buzdolabına kaldırıyoruz" diyerek işin içinden sıyrılıp çıktı.

Halen 'Fırat'ın kuzeyindeki' bir ilimizde yaşayan ve ismi bizde saklı olan bir okurumuz, gönderdiği mektubunda bakın neler diyor:

***

"Açılım adı verilen süreçte ne yazık ki 'Kürtlerin büyük bir ekseriyetini' temsil etmeyen ve bir türlü terörü kınamaya yanaşmayan HDP muhatap olarak alındı.

PKK, yığınak yapmak ve halk arasında taban bulmak için 'kırarak dökerek kazanma' stratejisi yerine, 'barış' ve 'kardeşlik' kavramlarını kullanan HDP aracılığıyla devleti temsil edenler ile 'pazarlık masasına' oturdu.

HDP ileri gelenleri, "Artık kaybetmeye tahammülümüz yok. Türkiye ya Kürt sorununu kabul edecek, ya da olacakların sorumluluğunu üstlenecek" diye gözdağı vererek taleplerini birer birer hükümete kabul ettirmeye başladı.

Koskocaman bir devlet, uzun süre 'bir avuç uzantı' karşısında soğuk terler döktü.

Bu ülkede 'doktor', 'hâkim', 'mühendis', 'polis', 'asker', hatta 'Başbakan' ve 'Cumhurbaşkanı' olabilme hakkına sahip olan Kürtler, ne yazık ki 30 yıldan beri asker ve sivilleri hunharca katleden eli kanlı militanlar yüzünden sanki kendilerine 'imtiyazlı vatandaşlık' istiyorlarmış gibi bir açmaza düşürüldü."

***

"Etnik köken olarak bir Kürt ailenin çocuğu olarak doğdum; ama zaman zaman birçok Kürt vatandaş gibi bazen kendimden utanır hale geldim.

'Namusuyla' geçimini sağlayan,'terörün pençesine' düşmeyen,'eğitimli', 'ülke ekonomisine' katkı sağlayan Kürtlerin varlığı tabii ki asla gözardı edilemez.

Ama, bir akşam televizyonlarınızın karşısına geçip, ülke genelinde gün boyunca işlenen suçların zanlılarına şöyle bir göz atabilir misiniz lütfen?

'Cinayet', 'gasp', 'hırsızlık', 'yankesicilik', 'sarkıntılık', 'ırza geçme' gibi suçların faillerinden büyük bir çoğunluğunun ne yazık ki 'Kürt' kökenli olduğunu göreceksiniz.

'Küçük yaştaki' kızlarını başlık parası karşılığında evlendiren zorbaların, 'kan davası' ve 'töre cinayeti' olaylarına karışan katillerin, 'pusu kuran', 'köy basan', 'okul yakan' canilerin çoğunlukla Kürt kökenlilerden oluştuğuna şahit olacaksınız.

Suç makinaları yüzünden bütün masum Kürtler zan altında kalıyor ve birçok yerde 'Kürt' sözü insanları korkutuyor."

***

"Evet, Türkiye'de gerçekten bir sorun olduğu aşikar, amma ve lakin bu 'Kürt sorunu' değil, bir çoğu köken olarak 'Kürt' dahi olmadıkları halde 'Kürtçülük' yaparak emperyalistlerin güdümünde 'ayrı bir devlet' kurmaya çalışanların sorunudur.

Eğer bu ülkede bir 'Kürt' sorunu varsa, o zaman doğal olarak 'Arap', 'Laz, 'Arnavut', 'Gürcü', 'Çerkez' sorunu da olması gerekmez mi?

Diğer vatandaşlar, 'aynı bayrak' altında özgürce, sorunsuz bir şekilde yaşıyorlar da, bir tek Kürtler mi yaşayamıyor?

Kürt açılımı yapmaya kalkışanlar, neden 'Karadeniz açılımı' yapmaya çalışmadılar?

Elindeki fındığı '3 yıl önceki' fiyata satamayan Karadenizli vatandaşlar, öyle dağlara çıkıp da askere kurşun sıkmıyorlar, o yüzden mi?

Bu ülkede Kürt sorunundan önce 'işsizlik' sorunu, 'ihracat' sorunu, 'alım gücü azalan' işçinin ve memurun, 'ürünü tarlada çürüyen' çiftçinin, 'kepenk indiren' esnafın sorunu vardır.

AKP ve HDP, Kürtleri çok seviyorsa eğer, önce bu sorunları gündeme taşımalıdırlar."

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş