Bakiyev Türkiye'de mi saklanıyor?

Kürşad ZORLU

Kırgızistan’da devrik lider Bakiyev’in ardından tartışmalar bitmek bilmiyor. Ülkede kaos ve karmaşa devam ediyor. Her an daha büyük olaylar patlak verebilir. 17 Mayıs günü Bişkek’i kuşatmak ve geçici hükümeti yıpratmak amacıyla gerçekleştirilen protesto ve yürüyüş son anda engellenebildi. Ancak bu ihtimal hâlâ sona ermiş değil. Çünkü ülke içerisinde özellikle Oş ve Celalabad bölgesinde Kurmanbek Bakiyev’in haksız yere ülkeden gönderildiği ve dönmesi gerektiğini düşünen ateşli bir taraftar kitlesi bulunuyor. Buna karşın yolsuzluk ve yoksulluk sarmalında geleceğinden umutsuz sessiz çoğunluğun sayıca artıyor olması; devlet sistemine olan güven bunalımını iyice derinleştiriyor. Çok açık ki Kırgız geçici hükümeti Bakiyev’in varlığını ya da elini kolunu sallayarak gezebileceği düşüncesini ciddi bir tehdit algısı olarak kabul ediyor. Bu şartlar altında kronikleşen ekonomik sorunların toplumsal sağduyuyu baltalayacağından şüphe duymamak gerekir.
Putin kendi adayını getirebilir
Hangi ülkede olursa olsun istikrarsızlığın istikrar şeklinde yerleşmesi tahmin edilemeyecek olağanüstü sonuçlar meydana getirebilir. Öyle ki söz konusu coğrafyanın kendine özgü yapısından kaynaklanan feodal yaşayış biçimi devlet sistemi içerisinde etkili bir mekanizmaya dönüşebilir. Bu durumda ne Akayev ne Bakiyev ne de bir başkasının demokrasi havariliğine soyunması beklenemez. Belli ki ülke içerisinde uzun zamandan beri varlığı tartışılan devlet odaklı bir otorite boşluğu bulunmakta ve radikal tedbirler alınması gereği doruk noktasına varmakta. Sanırım şu an için bunu sağlayabilecek yegane güç Rusya olarak görünüyor. Peki “bugüne kadar neden sağlayamadı”  derseniz bunun sebebini Putin’in öz siyasetinde aramak gerekir. Putin Kırgızistan’da taşların iyice yerinden oynamasını ve müdahale için Putin’in arkadaşı olarak gösterdikleri Dubai tandanslı devlet başkanı adayının gelişi bekleniyor. Tabii bu şu an için Bişkek sokaklarında seslendirilen bir dedikodu. Sokağın sesi ne kadar doğru çıkar bilemeyiz.


Haberler Rusya kaynaklı
Gelelim Bakiyev’in Türkiye’de olup olmadığına... Öncelikle burada olup olmaması çok önemli değil. Asıl önemlisi kimin buna ev sahipliği yaptığı. Eğer Türkiye devlet olarak bunu sahiplenmişse, Özbekistan benzeri yeni bir ilişki sürecine hazır olmak gerekiyor. Gerçi Türkiye’nin dışişleri sözcüsü böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti. Üstelik aynı gün telefonda görüştüğüm Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, geçici hükümetin ya da Kırgız Haber Ajansının böyle bir iddiada bulunmadığını belirttiler. Bu haberler nereden kaynaklanıyor bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da Bakiyev’in hâlâ Kırgızistan içerisinde misyonunu tamamlamadığıdır. Diplomatik açıdan olmasa da kardeşlik ilişkisi bakımından Bakiyev’in Türkiye’de saklanabilmesi ihtimalini geçerli bulmuyorum. Bana kalırsa Akayev dönemi hiç sonlandırılmamalıydı. Çünkü temel problemler o tarihten itibaren başladı. Şimdi Akayev nerede? Rusya’da öğretim üyeliği yapıyor. Bakiyev’in ise ya Beyaz Rusya’da ya da Türkiye’de olduğu konuşuluyor. Ben bu ihtimalin yanına İngiltere seçeneğinin de eklenmesinden yanayım. Neticede Bakiyev Türkiye’de değil. İşin garibi Kırgızların bu iddiayı neye göre yaptığı ya da bunun kim tarafından yapıldığı meçhul bir konu olarak karşımızda duruyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş