Balgat Paşaları, noteri görünce niye kaçıyor?

İsrafil K.KUMBASAR

Bugünlerde eğer Ankara’nın arka sokaklarında tozu dumana katarak kaçan, veyahut Meclis’in kuytu köşelerinde saklanacak delik arayan bir ürkek adam görürseniz, anlayın ki Cihan Paçacı’dır.
‘Noter’ hastalığına yakalandı muhterem.
Her ne zaman makam odasının kapısında bir ‘Noter’ silüeti beliriverse, sanki ‘beyaz gömlek’ görmüş bir 46 numaralı koğuş sakini gibi tabanları yağlayıp kaçıyor.
Bir zamanlar kendisini ‘beyaz’ etekleri altına alıp koruyan, şefkatli kolları ile kafasını okşayan Profesör Doktor Tansu bacısı yok artık.
Doktor Devlet abisinin “Biz görev adamıyız, tanımayız hak hukuk” makamındaki rehabilite seansları da bir işe yaramıyor.
Nasıl kaçmasın ki?

* * *

Uzatmalı Doktor Devlet Bahçeli’nin, ‘narkoz’ komasına soktuğu Milliyetçi Hareket Partisi’ni ‘tek başına’ iktidar yapmaya asla niyeti olmadığını anlayan Efsane Bakan Koray Aydın öncülüğündeki MHP üst kurul delegeleri, aralarında yeterli sayıda ‘noter tasdikli’ imza toplayarak ‘olağanüstü kurultay’ için çağrı yaptılar.
29 Mayıs 2009 tarihinde kendilerine ulaşan ‘255 imzayı’ görünce neye uğradıklarını şaşıran Balgat Paşaları, “İnceliyoruz, kanunun gereği ne ise o yapılacak” diye uzun süre ipe un serdiler.
İmza veren bazı delegelerden baskı yoluyla ‘eski tarihli’ istifa dilekçesi aldıktan sonra da, “Yeterli imza yok. Bu yüzden kurultayı toplamıyoruz.” diye çamura yatmaya kalkıştılar.
Böylece ‘hukuki süreç’ başlamış oldu.

* * *


İşgal paşalarının, mutlaka bir ‘Ali Cengiz’ oyununa başvuracağını iyi bilen Koray Aydın ve arkadaşları, bu kez ellerinde hazır bulundurdukları ‘8 imzayı’ birkaç gün sonra ‘noter kanalı’ ile Balgat Sarayı’na ilettiler.
15 Haziran 2009 tarihinde ‘5 imza’ daha kendilerine ulaşınca, paşaların paçaları tutuştu.
Noter tebligatlarını Balgat Sarayı’na götüren görevliler, ne yazık ki paşaların hiçbirini klimalı odalarında bulamadılar.
Tebligatların muhataplarına ulaşmaması üzerine Ankara 21’inci Noterliği, bu kez ilgili yasa uyarınca ‘mahalle muhtarlığını’ devreye soktu.
Şimdi mahalle muhtarı köşe bucak Paçacızade Cihan Paşa’yı arıyor.
Bulduğu yerde tebligatı eline verecek.

* * *


Ümit Paşa’nın sırtının okşandığı olaylı kongrelerin ardından soluğu İstanbul’da alan Uzatmalı Doktor Devlet Bahçeli, teşkilat mensupları ile yaptığı görüşmelerde, delegelerin olağanüstü kurultay talebini bakın nasıl yorumladı:
- “Başkan Obama, Türkiye ziyareti sırasında bana ‘Kaç yıldır genel başkanlık yapıyorsunuz?’ diye sormuştu. ‘Beş dönemdir’ deyince şaşırmıştı. O zaman buna bir anlam verememiştim. Nedeni şimdi anlaşılıyor. Obama gittikten sonra partimizin tüzüğünden ‘Bir kişi 5 defadan fazla aday olamaz’ lafını bulup çıkardılar. Bu bir tesadüf müdür efendim?”
Bu sözler, Uzatmalı Doktor’un odasında ‘ebced hesapları’ ile uğraşa uğraşa nasıl ‘doktorluk’ hale geldiğini açıkça ortaya koymuyor mu?
Ne günlere kaldık Yarabbi!..

* * *


Bugünlerde eğer Ankara’nın arka sokaklarında tozu dumana katarak kaçan, veyahut Meclis’in kuytu köşelerinde saklanacak delik arayan bir takım ürkek adamlar görürseniz, anlayın ki Balgat Paşaları’dır.
Ortalığı artık daha fazla ‘kokutmalarına’ müsaade etmeyin.
Kulaklarından tuttuğunuz gibi hemen ilgililere teslim edin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş