Barışın çakalları!..

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Hâlâ iktidarın eteklerinde konaklayan yazarlarla, güya ayrı dağın bağına kamp kuran liberal kalemşorların yazılarını taradım dün;
- Çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin eylem yapabilmesi, sürecin yarattığı pozitif atmosfer sayesinde mümkün olabilmiş!..
- Kadınlar, barışçı ortamın verdiği cesaretle; tepki ve dileklerini, daha net ortaya koyuyormuş!..
- “Kürt sorunu” nun çözüm yoluna girmesiyle; insanlar rahatça sıkıntılarını ifade edebiliyormuş! 

***

Hadi  “PKK terör örgütü değildir. Apo da politikacıdır”  diyeninkini biliyoruz; isli viskiyi fazla kaçırma kafası da, ya diğerleri?
Bu yazıları yazabilecek kafayı bulmak için kaçak çaya vurmadılar herhalde kendilerini?
 En çok da bunu sevdim:
 “Dağa kaçırılan, ’Eve dönerseniz ailelerinizi öldürürüz’ tehdidiyle ‘çocuk terörist’ olmaya zorlanan gençlerin dramı örgütün gerçek yüzünü deşifre etti.” 
Breh breh...
Sanırsın daha önce çocuk parkları inşa ediyordu PKK! Panzerlerin önüne sürdükleri ana kuzularının ellerine tutuşturdukları molotof değil yakar toptu!
PKK’nın çocukları lime lime doğrarken, kundaktaki bebekleri kurşunlarken göremedikleri yüzünü “çocuk terörist”ler sayesinde görmüşler; eh “taş atan çocuklar” neydi? Ağız dolusu hakaret ediyordunuz, “pamuk şekeri”  varsaydığınız o çocukların nasıl terörize edildiğini deşifre ettiğimizde! 

***

Gazetelerin internet sitelerinde arka arka o yanarlı dönerli “Aileler eyleme ara verdi” ve “Diyarbakır’da operasyon başladı” anonslarını görünce haber kanallarını dolaşmaya başladım:
- Şu anda bölgeden haber alınamıyor sayın seyirciler!
- Lice’de ne olduğunu kimse     bilmiyor sayın seyirciler!
Tüüh sizin gazeteciliğinize...
Haber mi almak istiyorsunuz sahiden; alın size haber:
20 Mayıs 2014: Hakkari Şemdinli’de toprağa gömülü el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.
21 Mayıs 2014: Mardin Yeşilli’de bağ duvarları arasına gizlenmiş el yapımı patlayıcı düzeneği bulundu. Mardin Ömerli’de, üç PKK’lı terörist odun yüklü bir kamyoneti durdurup, vatandaşları odun kesmemeleri için tehdit etti, telefonlarını gasp etti, araçlarını yaktı. PKK’lılar Hakkari Şemdinli Melik Tepe Üs bölgesindeki askerlerimize  “yoğun ateş” açtı. Bir grup PKK’lı, Ağrı Eleşkirt’te vatandaşları korucuk yapmamaları için tehdit etti, cep telefonları ve atlarını gasp etti. Hakkari Yüksekova Dağlıca’da mevzilenmeye çalışan bir grup PKK’lı terörist, Keri Tepe’deki askerlerimize ateş     açtı.
22 Mayıs 2014: PKK’lılar Mardin Dargeçit’te yol kesti. Jandarma ve emniyet müdürlüğü ekiplerine uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Ilısu Baraj inşaatında beton mikseri ve DSİ’ye ait pikabı yaktı.
23 Mayıs 2014: PKK’lı teröristler Bingöl Genç’te, Şehitköy’deki şantiyede bulunan iki bekçiyi alıkoydu, iki adet ekskavatör ve bir silindir aracını yaktı.
24 Mayıs 2014: Siirt Pervari’de, PKK’lı teröristler yaş erzak taşıyan kamyoneti yaktı. Kamyonetin şoförünü darp etti. PKK’lı grup önce Hani-Lice karayolunu, sonra Lice-Kulp ve sonrasında da Diyarbakır Bingöl karayolunu trafiğe kapattı.
25 Mayıs 2014: Diyarbakır Hani Gömeç Köyü’nde yapılması planlanan sulama barajını protesto eden PKK’lı grup devriyedeki Jandarma Komando Timine, molotof kokteyli ile saldırdı. Yolu trafiğe kapattı. Jandarma Özel Harekât Timine, havai fişek ve ses bombaları ile saldırdı. Üç jandarma yaralandı. 30-40 kişilik başka bir PKK’lı grup Diyarbakır-Bingöl Karayolu üzerinde, Lice - Kıralan mevkiini trafiğe kapattı. 4 jandarmayı parça tesirli patlayıcılarla yaraladı.
PKK’lılar, uzaktan telsiz komutalı patlayıcılarla, Şırnak Beytüşşebap’da yapımı devam eden karakola malzeme taşıyan sekiz sivil kamyon ile konvoya refakat eden iki zırhlı araca saldırdı.
26 Mayıs 2014: Diyarbakır-Bingöl karayolu Kıralan mevkiinde üç el yapımı patlayıcı düzeneği     bulundu.
PKK’lılar yol açma çalışmalarında kullanılan iki çekici aracı yaktı.
Lice’de yol üzerinde iş makineleri beş hendek kazan PKK’lı grup Diyarbakır-Bingöl karayolunu Kocaköy-Hani yol ayrımı arasında trafiğe kapattı.
Teröristler Diyarbakır-Hani-Serenköy-Bingöl karayolunu -da!- trafiğe kapattı; Molotof kokteyli ve uzun namlulu silahlarla askerimize saldırdı.
Osmaniye Küsne Köyü’nde, PKK’lılar motosikletli iki vatandaşı ormanlık alanda alıkoydu, akülerini aldı. 
 27 Mayıs 2014: Ağrı Doğubayazıt’ta araç yakma ve vatandaş kaçırma olaylarını soruşturan jandarma timine uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.
28 Mayıs 2014: Hakkâri Yüksekova Esendere’de, 2 anti personel mayını ile bir RPG-7 roketatar bulundu.
Dicle HÜDAPAR İlçe Başkanı Ercan Alparslan, Pahan Deresi Mevkiinde, PKK’lı teröristlerce kaçırıldı.
Gönüllü Köy Korucusu Mehmet Uğurtay, Dargeçit’te öğrencilerini     almak için gittiği Misak-ı Milli İlköğretim Okulu’nun bahçesinde öldürüldü.
PKK’lı teröristler Lice Arıklı’da Diyarbakır Elektrik Dağıtım’da çalışan üç işçiyi kaçırdı.
29 Mayıs 2014: PKK’lı teröristler GSM şirketinde çalışan iki işçiyi kaçırdı.
Yukarıdakiler TSK’nın sitesindeki resmi raporlar; orada yer almayan kısmı da var:
Günlerdir “bölge halkı(!)” kalekol denen karakol inşaatlarına saldırıyor... Gençler askerle çatışıyor... Kepenkler inmiş, insanlar sinmiş halde... Keza “devlet”i temsil görevindekiler de tribünde; sahaya inemiyor... 

***

Bu huzur, bu barış, bu güven ortamından cesaret alarak eylem yapıyor o analar ha!
Yuh olsun!
Vicdanınız kurusun diyeceğim; çöle dönmüş zaten... Daha da doğruluk, dürüstlük, adalet, insaniyet yeşermez; insan hayatı, devlet bekası söz konusuyken böyle pervasızca yalan yazabilen kalemlerde!
 “Endişeye mahal yok”muş; 
 “Birkaç gün içinde formül geliştirilemezse, hafta sonu yapılması beklenen İmralı ziyaretinde Öcalan parti yöneticilerine çocukların evlerine dönmesi için talimat verir”miş!
Öcalan’ım çok yaşa madem!
Niye endişeye mahal olsun ki;
Nasılsa Öcalan dindirsin diye izin verdiniz değil mi “anaların gözyaşları”nın görünür hale gelmesine! “Barışın çakalı” ayyy pardon ya kalemim sürçtü  “barışın kartalı, sürecin kaptanı; büyük kurtarıcı” algısı yaratma operasyonun parçasından ibaret nasılsa Diyarbakır’daki tiyatro da!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları