Barzani'den sözde bağımsızlık açıklaması

Barzani'den sözde bağımsızlık açıklaması
Peşmerge başı Mesud Barzani, Irak Parlamentosu’nda dün referandum kararının reddedilmesine ilişkin, “Kürt halkının iradesi sizin vereceğiniz kararla kırılmayacaktır” dedi.

Peşmerge başı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapmaya çalıştıkları bağımsızlık referandumunun tüm halkın kararı olduğunu belirterek, "Hiçkimse bizi bağımsızlık ile ödüllendirmeyecek. Biz 100 yıldır bağımsızlığımız için mücadele ediyor ve bekliyoruz. Bağımsızlığımız için bedeller ödemeye hazırız" dedi.

25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu kapsamında Akre ilçesinde düzenlenen şenlikte konuşan Peşmerge başı Mesut Barzani, referandumla ilgili görüşlerini aktardı. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw'ın haberine göre Barzani, referandum kararının ulusal ve tarihi bir karar olduğunu, bütün çabalarına rağmen neden Irak'la başarılı bir birliktelik yaşanmadığı sorusunu herkesin sorması gerektiğini belirterek, "Çünkü Irak'ta geçmiş akliyet söz konusudur. Irak ortaklık kabul edecek bir akliyete sahip değil. Referandumun ertelenmesini isteyenler kayda değer bir alternatif sunmuyor. Bunca acı ve kederin ardından Kürdistan halkı kendi kaderini tayin etmek istiyor" dedi.

Mesut Barzani, 100 yıldır beklediklerini, kendilerine "Bekleyin" diyenlerin ajandasında hiçbir zaman doğru zaman olmadığını ifade ederek, "Kürdistan halkının kaderini tayin etme vakti gelmiştir. Referandum tüm Kürdistan halkının kararıdır. Hiç kimse bizi bağımsızlık ile ödüllendirmeyecek. Biz 100 yıldır bağımsızlığımız için mücadele ediyor ve bekliyoruz. Bağımsızlığımız için bedeller ödemeye hazırız" diye konuştu.

İlgili Haberler
Sosyal medya Kerkük için ayağa kalktı!Barzani Kerkük'te, Türkiye sessiz!Irak Parlamentosu'ndan referanduma ret
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş