Başbakan niçin diklendi

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Başbakanın geçen hafta Kürt ve Kıbrıs konusunda birden diklenmesi çeşitli kesimlerde farklı reaksiyonlara neden oldu. Liberaller, Marksist ve Leninistler telaşlandı. Yandaşlar gördünüz mü başbakan nasıl milliyetçi diyerek milliyetçi kesime mesaj veriyorlar. Ulusalcı ve Yurt severler şaşkınlar, başbakanın bu gün geldiği nokta 1974’ten bu tarafa Denktaş’ın ve yurt severlerin savunduğu noktadır. Onlara göre bu işte bir iş var ve başbakanın ulusalcı tavrı alışıldık bir şey değildir. Sorumuza cevap vermeden önce Kıbrıs ile ilgili devlet politikasının özünü kısaca not edelim. Birincisi iki devletli bir federasyon, nedeni kurulacak olan ortak devlet herhangi bir sebeple dağılırsa Rumlar Kurucu Türk devletini tanıdıkları için dağılma sonrası Türk devletini inkar edemeyecektir. İkincisi 1974 öncesi olduğu gibi Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin adada varlığı, nedeni Kıbrıs Türk halkının geçmişte birçok kez maruz kaldığı katliam ve adanın Rumların ulusal amacı olan ilhakın önüne geçmektir.
Türkiye’de hiçbir hükümet ve başbakan, yukarıda not ettiğimiz koşullardan taviz veremez. Bunlardan taviz vermek demek Kıbrıs Türk halkını tehlikeye atmak ve Türkiye’ye 60 kilometre mesafede, stratejik önemi olan ve Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atacak bir yapılanma ve yönetimin Rumların elinde olan bir durumda tehlikeli ve emperyalist ülkelere adada askeri üs vermek gibi muhtemel tehlikeler içeren bir yapılanmaya izin vermek demektir. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı aşırı milliyetçi, huysuz, çözümün önündeki engel bahaneleriyle siyasetten uzaklaştırdılar, Rum kesimi, AKP iktidarı ve Avrupa Birliği’nin maddi ve manevi desteği ile mayalarına uygun Mehmet Ali Talat’ı elbirliğiyle Cumhurbaşkanı seçtirdiler. Talat AKP’nin bilgisi dahilinde verebildiği kadar verdi ama Rumları doyurmak mümkün değildi. Kıbrıs Rum Kesiminin Avrupa Birliği üyesi yapılması ve Annan Planının Türk tarafına ağır baskı ve vaatlerle evet dedirttirilmesi ama Rum kesiminin hayır demesi ile AKP-Talat ikilisinin politikalarının iflas etmesi ve Denktaş’ın haklı olduğunun ortaya çıkması Talat’ı koltuğundan etti. Başbakan Erdoğan’ı da sinirlendirdi. Başbakan Rum kesiminin ve Avrupa Birliğinin oyununa geldiğini bir türlü kaldıramıyor. Avrupa Birliği bize karşı dürüst davranmıyor derken aslında yaşadığı kandırmacayı hatırlatıyor.
Gelelim asıl sorumuza Başbakan içte Kürtlere, dışta Avrupa Birliği ve Kıbrıs Rum Kesimine niçin diklendi? Daha makul bir üslup ve daha barışçı bir dil kullanabilirdi. Geçen hafta 13 şehidimizin öfkesi ve yukarıda izah ettiğim Kıbrıs başarısızlığının bir etkisi olabilir ama kanımızca asıl neden farklıdır. Farklı olan birinci neden Başbakan sonbaharda on yıldan beri ulusal ve uluslar arası kamu oyuna bir çok defa ilan ettiği yeni bir anayasa sözüdür. Bu söz öyle bir söz ki ileri demokrasi, özgürlük, insan hakları, fikir özgürlüğü gibi iddialı ve yüksek perdeden verilen sözler ki artık yerine getirmek zorundadır. Bu güçlü sözünden dolayı içte ve dışta etkili kesimlerin AKP zihniyetiyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen onların desteğini ve sempatisini almıştır. Ancak bu kesimleri ve oylarını aldığı Kürtleri tatmin eden bir anayasa yapsa kendi tabanını kaybedecek, aksini yapsa hem kendini inkar etmiş olur hem de desteğini ve sempatisini aldığı kesimleri kaybedecek, bu sıkışıklık başbakanı sinirlendirmektedir. İkinci ama en önemli neden yaklaşık iki yıl sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Erdoğan’ın iki yıl sonrası için şimdiden belli bir strateji çerçevesinde milliyetçi muhafazakar kesimin oyunu kaybetmemek ve eğer mümkünse daha milliyetçi ve daha az muhafazakar seçmenin de oyunu almak için aşırı denebilecek bir milliyetçilik yapmasının nedeni budur, bu öngörümüz doğruysa eğer bu iki yıl içinde sık sık milliyetçi başbakan göreceğiz demektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları