Başbuğ konuştu

A+A-
Altemur KILIÇ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un önceki gün Genelkurmay karargahında yaptığı  “İletişim toplantısında”  söyledikleri tarihi bir belge niteliğindedir. Daha önce İstanbul’da Harp Akademileri’nde söyledikleri, akademik ve entelektüel idi. Son konuşması ise güncel ve gerçekleri ifade eden, yalanları ortaya koyan, TSK’yı dedikodulardan-yakıştırmalardan soyutlayacak tarihi bir belge, bir kilometre taşı; ve konulara damgasını vuruyor!

Darbe
“Darbe”  iddiaları konusunda net olarak;  “TSK’nın bünyesinde mevcut demokratik rejime aykırı faaliyette bulunan kimse bulunamaz, barınamaz. TSK olarak biz demokrasiye, demokratik rejime, hukuk devletine bağlıyız ve saygılıyız. Dolayısıyla TSK’nın bünyesinde farklı düşüncede olan kimse barınamaz, buna müsaade etmeyiz! TSK bünyesinde de böyle bir sorun yoktur. Ve bu soruna yönelik herhangi bir araştırma inceleme ihtiyacı da yoktur”  dedi.
Başbuğ’un bu bağlamda, bu hususta söylemedikleri, söylediklerinden daha önemli!

Ergenekon
Ergenekon konusunda ayrıntı olmayan, önemli bir ayrıntı; Başbuğ, “Mahkemenin kararı var; bu soruşturmaya, ’Ergenekon’denemez” dedi. Başbuğ, milli bir destanın adının mevhum bir terör çetesine verilmesine karşı hassasiyetinden ve tepkisinden öte, bütün sanıkların aynı torbaya konulmasından ve bir kısım medya tarafından da  “yargısız  infaz edilmelerinden”  şikayetçi!  “Hukuka, hukuk sistemimize, yargıya sonuna kadar güvenmek zorundayız. Başka alternatif yok. Bu herkes için geçerli. Mahkemeler kesin karar verinceye kadar herkes suçsuzdur” diyor!. Ve ekliyor;  “Yarın o kişiler, beraat ederlerse bu kişilere verilen kişisel zararları kim kapatacak?”
Dinlemeler-ses kayıtları hakkında; “Bunlar legal mi? Türkiye artık her sabah, acaba kimin ses bandıyla karşılaşacağız dediği bir ortama geldi.Ses bantları legal, kanuni yollarla mı olmuş... Bu da bizi çok rahatsız ediyor.”  
 Emekli Orgeneral Özkök’ün tanıklığı husunda da  “Bu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu konuyla ilgili soruşturmaya devam etme niyetinde olduğunu gösteriyor” dedi.Yani diğer komutanların da tanık olarak dinlenmeleri mümkün!
Başbuğ; Bedelli askerlik konusunda son noktayı koydu: “Terörle mücadele devam ettiği sürece kimse bedelli askerliğe evet diyemez. Biz bunu insanımıza nasıl anlatırız. 9 tane vatan evladı şehit oluyor, öbür tarafta 7 bin 500 dolar, 10 bin dolar ödeyerek diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da askerlik yapmayacak. Bunu biz izah edemeyiz.”
Ben, sayın komutanım müsaade ederlerse daha da açayım; Türk ordusu profesyonel milli ordudur, vatandaşlar arasında  “tefrik” kabul  etmez!... Askerlik angarya değildir, parayla geçiştirilemz!
DTP konusunda:  “Meclis içinde yer alan bir grup, siyasi parti olarak gözüküyor. Bu siyasi parti, terör örgütüyle olan ilişkisini, terör örgütüne bakışını açıklığa kavuşturmadan bizim onlarla aynı ortamda olmamız söz konusu değil. Bu sabah 9 şehit veren bir kurumun komutanıyım. Onların da terör örgütüyle ilgili konuşmaları ortadadır. Şimdi benden bunlarla bir arada bulunmamı beklemeniz şık değil...”
“Sanık”  askerlerin GATA’ya sevki konusundaki dedikodular konusunda söylediği açık; “Bu ahlaksızlıktır!”

Yorumlar
Genelkurmay Başkanının bu konuşması çok tartışılacak. Bazılarının ne yazacaklarını, ne söylyeceklerini biliyorum. İşte ilk örnek; TARAF’ın manşeti: Başbuğ  “Ergenekonun yeni avukatı” ! Ve diyecekler ki ,  “Demokrasiyle yönetilen bir ülkede bir Genelkurmay Başkanı böyle konuşamaz”. Bu adamlar, Türkiye’nin hiçbir başka ülkeye benzemediğini hâlâ kafalarına sokamadılar... Hem her gün Orduya, komutanlara hakaret edecekler, iftira atacaklar hem de, Genelkurmay Başkanının bunları sineye çekmesini isteyecekler!!
Bu arada, “Ergenekonun” savcısı Erdoğan’a ait ses kayıtları internete düştü, veya düşürüldü. Başbakan, yakın geçmişteki bir MGK toplantısında “van minut” dedi mi bilemem, zamanın Hava Kuvvetleri  Komutanına “Beni dinle” demiş!
Bu, AKP iktidarıyla TSK arasındaki ilişkilerin nasıl olduğunu gösteriyor!
Bu konu, Genelkurmay Başkanı’nın söyledikleri-söylemedikleri çok yazı gerektiriyor. Devam edeceğim...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları