Batum’a çevrilmiş toplar

A+A-
Altemur KILIÇ

“Süheyl Batum” konusu durmayacak, linç devam ediyor. Eğer “linç” ten kurtulursa, Başbakanın talimatı, suç duyurusu üzerine yargılanacak! Erdoğan’ın suç duyurusu yaparkenki sözleri anlamlı: Hukuka, Anayasa hukukuna ne kadar saygılı olduğunu gösteriyor: Batum’a hitaben: “Her yanın hukukçu olsa, ne yazar!..” Batum hemen taşı gediğine koymuş adeta “dinime dahleden müselman olsa” der gibi cevap veriyor: “Şehitlere kelle diyen bir Başbakan mı suç duyurusunda bulunuyor? Yoksa Anıtkabir’de sap gibi durmaya gerek yok diyen bir Başbakan mı suç duyurusunda bulunuyor?’
“Hukuk” , “Adalet” bir yana, Batum, herhalde yargılanacak. Mahkûm edilirse de değerli bir bir hukuk adamının siyaset alanındaki yolu kesilmiş olacak ve fırsattan istifade AKP de ondan kurtulacak!
Batum’un “defteri dürüldü”. AKP’nin hukuk “bilgeleri”, Başbakandan sonra, Bakanlar ihsas-ı reyde bulundular; Hüküm belli: “katli vaciptir”. Bu olamazsa, Silivri’ye, oradaki “zanlılar”, “kâğıttan kaplan” dediklerinin arasına sokulur. Ancak o koğuşlarda, diğer tutuklular tarafından hırpalanır mı? Sanmıyorum; çünkü Batum’un aslında ne demek istediğini en iyi bilenler oradakiler! .Hemen söyleyeyim; ben hissediyorum ki Genelkurmay da Batum’a karşı girişilen bu yargısız infazdan rahatsızdır!


Paradoks şifreleri
İşte bu olayda, Türkiye’de, şu sırada yaşanan paradoksun şifreleri yatıyor. Kısacası şimdi Batum’u infaza kalkışanlar, kendi dediklerine göre, güya Ordunun onurunu koruyanlar, aslında, Orduya karşı derin husumet ve kin besleyenlerdir.


Arınç
Ve çelişkiler içinde çelişki: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orduya karşı, muhtemelen ataerkil hıncı olan bir kişi. Bunu defalarca ifade etmiştir...  “Askerlikten başka her işle uğraşmışlar. Siyasetle uğraşmışlar, darbelerle uğraşmışlar. Memlekette kendi kafalarına göre uygun buldukları işleri yapmak için maalesef yasa dışı güçlerle bile iş birliği yapmaktan çekinmemişler. Allah’a çok şükrediyorum ki Türkiye bunların zamanında bir savaşa falan girmemiş, yoksa bunların savaşacak halleri yok.”
Bu sözler, “maksadı aşan” sözler değildir;  “zikriyle fikri bir” Arınç’ın asıl düşünceleri ve maksadıdır Orduya ve Komutanlara “alenen hakaret” ... Erdoğan ve diğerleri, bu sözler üzerine, neden Arınç hakkında suç duyurusunda bulunmadılar?


Günah keçisi
Batum şimdi günah keçisi veya “simge hedef”  Ona vururken aslında kendi değişik amaçlarına hizmet ediyorlar.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şu güç durumunda, ona arka-sahip çıkmaması, muğlâk konuşması, hatta istifasını ima etmesi, siyasi ahlak açısından kabul edilir gibi değil; daha doğrusu çok iyi anlaşılıyor. En azından, politikacı  “kıvırması”, en kötüsü, onu fareler önüne atarak kendi durumunu korumaya çalışması ve de “eksen kayması”


Gerçek
Kökleri Türklüğün tarihi kadar derin ve sağlam, koca çınar ağacının içi boşaltılmışsa -ki gözler önünde boşaltılmakta- bu, kimin, kimlerim talimatı ve hangi “fahri savcının” iddianamesiyle yapılıyor? Maksatları, üzüm yemek -Orduyu güya savunmak değil- bağcıları dövmek... Acı gerçek TSK’nin, maalesef AKP iktidarı tarafından dize getirilmiş, yenilmiş olmasıdır... Sabahattin Önkibar’ın, komutanlar konusundaki bütün yorumlarına katılmıyorum ama yazdıkları, acı ama gerçek.
Önkibar , “Asker AKP’ye yenilmiştir” diyor ve bunun nasıl olduğunu yazıyor: “Kendine rezilce komplolar kurulurken susarak! Mensuplarına alçakça tezgâhlar işletilirken idare-i maslahat yaparak! Bizatihi kurumsal kimliği açıktan hedef alınırken görmezden-duymazdan gelerek mahremine, yani Kozmik Odasına fütursuzca girilirken hiçbir şey olmamış gibi davranarak.” Arkadaşımız soruyor: “Ne mi yapabilirdi?” Cevabı: “Karşı psikolojik operasyonlar düzenlenebilir,TSK’ye saldıranlar ve amaçları tek tek ortaya konup milletle paylaşılabilirdi”. Acı ama gerçek.. Fakat bır şey var: TSK, düşmanlarıyla aynı alçak seviyede eşit şartlarla ve aynı silahlarla savaşmıyor...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları