Bay Abdullah Gül, Apo'yu da Köşk'e davet edecek mi?

İsrafil K.KUMBASAR

Dindar Cumhurbaşkanı söylemi ile Çankaya’ya oturan Abdullah Gül, Ankara’ya resmi ziyarette bulunan Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife onuruna bir akşam yemeği verdi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan’ın da katıldığı yemekte, dikkatleri üzerinde toplayan bir kişi daha vardı:
DTP milletvekili Sebahat Tuncel.
Davetiyeyi eline alan herkes, ’büyük bir mutluluk’ içerisinde Çankaya Köşkü’nün yolunu tuttu.
O kadar insanın arasından bir babayiğit çıkıp da, şu tavrı gösteremedi:
- “Bu kişinin Çankaya’da ne işi var?
Eğer o varsa, ben yokum.”

***

1975 yılında Malatya’da doğan Sebahat Tuncel, istihbarat kaynaklarına göre, Mersin’de üniversite öğrenimi gördüğü yıllarda PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında ’askeri’ ve ‘psikolojik’ eğitim gördü.
‘PKK propagandası’ yaptığı gerekçesiyle İstanbul emniyeti tarafından defalarca gözaltına alınan Sebahat Tuncel, 5 Kasım 2006’da DTP İstanbul Bağcılar İlçe Başkanlığı’na düzenlenen operasyonda, 9 arkadaşı ile birlikte gözaltına alınarak tutuklandı.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sebahat Tuncel’in 12 Haziran 2004’de Kuzey Irak’a geçtiği, Temmuz ayında yapılan PKK/KONGRA-GEL/PRD kongresine örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı, 28 Ağustos 2004’de yurda giriş yaptığı, 5 Kasım 2006 günü örgüt üyelerinin Bağcılar’da yaptığı bir toplantı sırasında yakalandığı ifade ediliyor.
Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 9 ay yatan ve 15 yıl hapis istemiyle yargılanan Sebahat Tuncel, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde DTP’den ’bağımsız’milletvekili seçilerek tahliye edildi.
‘Yargılaması’ halen devam ediyor.

***

‘Türk milliyetçiliğini’ tasfiye etmekle görevli bir memur gibi hareket eden Dr. Devlet Bahçeli’nin olağanüstü desteği sayesinde Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdullah Gül, kendisini bir yerlere kabul ettirebilmek için ‘devletin kesesinden’ her tarafa ‘mavi boncuk’ dağıtmaya başladı.
Gün geliyor, ‘Türklüğe hakareti’ düzenleyen TCK 301’inci maddeden yargılanan Orhan Pamuk’u ve Elif Şafak’ı ağırlıyor.
Gün geliyor, kendilerini ’İkinci Cumhuriyetçi’olarak ilan eden Cengiz Çandar, Mehmet Barlas, Nazlı Ilıcak, Ali Bayramoğlu, Mustafa Karaalioğlu ve Gülay Göktürk’ü konuk ediyor.
Gün geliyor, “PKK’ya asla terörist örgüt demem” diye direnen Ahmet Türk başkanlığındaki DTP heyetine kucak açıyor.
Ama ‘milliyetçi/muhafazakârlara’ her nedense Gül’ün davet listesinde hiç yer yok.
Ve sıra geldi Sebahat Tuncel’e.
PKK’yı bundan böyle, ‘Kandil’ veya ‘Cudi’ dağlarında aramaya ne gerek var?
PKK artık ‘Köşk’e çıktı.

***

Abdullah Gül, Anayasa hükümleri uyarınca aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de ‘Başkomutanı’ sıfatını taşıyor.
‘Ordu’ dağlarda teröristlerle mücadele ediyor, ’Başkomutan’ ise örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan kişiyi Köşk’te ağırlıyor.
Çok sayın Abdullah Gül’e soruyoruz:

1-) TSK, teröre bulaşmamış DTP’lileri bile toplantılarına çağırmazken, ‘Başkomutan’ sıfatını taşıyan Abdullah Gül’ün ‘örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle yargılanan bir kişiyi Çankaya’da ağırlaması çok garip bir ‘çelişki’ oluşturmuyor mu?

2-) Bugün ‘örgüt üyesi’ olmaktan yargılanan birini Çankaya’da ağırlayan Abdullah Gül, yarın o kişinin ‘lider’ kabul ettiği Abdullah Öcalan serbest bırakılırsa eğer, onu da aynı şekilde ağırlayacak mı?

3-) PKK’nın Güngören’de çoluk çocuğu katlettiği günün ertesinde, ‘PKK’ya destek veren’ birini Çankaya Köşkü’nde ağırlamak Abdullah Gül’ün hiç mi ‘vicdanını’ sızlatmadı?

4-) Çankaya’da ağırlanmak için ille de ‘dağa’ mı çıkmak gerekiyor?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş