Bayram öncesi canavara dikkat

Bayram öncesi canavara dikkat
Bayram öncesi canavara dikkat

Bayram zehir olmasın

Canavara DİKKAT!
İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle bayram trafiğine karşı alınacak önlemleri açıkladı: Polis 24 saat izinsiz çalışacak, alkollü sürücüye aman verilmeyecek

Her yıl bayramlarda, bir çok vatandaşın can verip yaralandığı trafik kazalarına karşı İçişleri Bakanlığı, bir  genelge yayınladı. Ramazan Bayramı’nda alınacak trafik önlemlerine ilişkin, İçişleri bakanı Beşir Atalay imzasıyla yayınlanan genelge 81 il valiliğine gönderildi. Genelgede, bayram tatili süresince karayollarında vatandaşların rahat ve huzur içerisinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla her zamankinden daha etkin, duyarlı ve titiz davranılarak önlemlerin alınacağı belirtildi.

Trafik canavarına göz açtırılmayacak

Genelgede alınacak trafik önlemleri şöyle sıralandı:
* Tatil süresince ekipler, şehir içi ve bölge trafik kuruluşlarının büro hizmetlerindeki görevlilerce takviye edilecek. Bu ekiplerin karayolu güzergahlarında seyir halinde görevlendirilmesi konusuna özen gösterilecek.
* Trafik kontrollerinde alkol, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan davranışların denetimlerine ağırlık verilecek. Tatil süresince trafik ekiplerinde akaryakıt kısıtlamasına gidilmeyecek.

Uykusuz şoför dinlendirilecek

* Yorgun, uykusuz ve aracı dalgın kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak, güzergah üzerindeki bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri de dahil olmak üzere, uygun yerlerde dinlenmeleri sağlanacak.
* Video-kamera radarlı ekip araçları, bayram tatili süresince daha da etkili olarak 24 saat esasına göre faaliyet gösterecek.
* Sürücü ile yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere ağırlık verilecek.
* Denetimler, yolda trafiği tehlikeye düşürmeden yapılacak.
* Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek.

Samsun-Zile seferini yapan yük treni, Kayabaşı’nda hemzemin geçitten karşıya geçen öğrenci servis otobüsüne çarptı. Yarılalar tedavi edildi.

29 öğrenci faciadan döndü
Amasya’da, hemzemin geçitte yük treninin çarptığı öğrenci servisindeki 29 öğrenci ile sürücü yaralandı. Samsun-Zile seferini yapan Selahattin Şimşek yönetimindeki yük treni, Kayabaşı köyü yöresindeki hemzemin geçitten geçen Ali İnan yönetimindeki  öğrenci servis otobüsüne çarptı.
Şoför güzergah dışına çıkmış
Amasya  Devlet ile Amasya  Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırılan yaralılardan  çoğu ayakta tedavi edildi.  Amasya Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını, ilk incelemede, sürücünün belirlenen güzergah dışına çıktığının anlaşıldığını belirttildi.

Yol durumu için 115 ve 156’yı arayın
 “155” ve “156” numaralı telefon hatlarını arayan vatandaşlara gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacak. Genelgede, karayollarının trafiğe kapandığı veya yol güvenliğinin olumsuz etkilendiği hallerde, durumun “en seri şekilde”  Trafik Hizmetleri Başkanlığına bağlı Kaza Danışma Birimi’nin (0-312-412 25 92) numaralı telefonuna veya (0-312-468 91 43) numaralı faksına bildirilmesi istendi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.