Bayramoğlu Ali'ye telefon eden 'üst düzey' Emniyet görevlisi kim?

İsrafil K.KUMBASAR

Ergenekon soruşturması ile ilgili henüz mahkemeye sunulmuş bir iddianame yok.
Ama, kendilerini ‘savcı’ yerine koyan bazı dangalaklar, gece yatarken kafalarında kurdukları mizansenleri, sabah kalktıklarında gerçek zannedip adeta bir ‘Nemçe tavuğu’ gibi ‘senaryo’ üzerine senaryo yumurtluyorlar.
Yumutlama kervanına ‘iktidarın pravdası’ olarak tanınan Yenişafak gazetesinin ‘besleme’ yazarlarından Ali Bayramoğlu da katıldı.
CIA’nın ‘Türkiye bülteni’ gibi hareket eden Taraf gazetesine bir röportaj veren Bayramoğlu, hiç de yenilip yutulur cinsten olmayan şu iddiayı ortaya attı:
- “Operasyon başladıktan sonra, üst düzey bir Emniyet görevlisi beni arayarak, şöyle dedi: Hrant Dink sizin dostunuzdu, çok yakın arkadaşınızdı. Bilin ki Hrant Dink’in kanı yerde kalmadı. Ben size bir şey söyleyeyim. Hrant Dink’i bu yapı öldürdü. Hrant’ı Ergenekon örgütünün öldürdüğünü biliyoruz. Ama ispat edemiyoruz. Elimizde criminal bir delilimiz yok.”
Hızını alamayarak iddialarını şöyle sürdürdü:
- “Cumhuriyet mitingleri, Malatya katliamı, Danıştay saldırısı, Hrant Dink cinayeti, Trabzon’daki papaz cinayeti hepsi Ergenekon’un işi. 28 Şubat’ta ülke çapında çok sayıda sivil toplum örgütü kurdurup sivil alana yayıldılar. Ergenekon’un bir de cinayet çeteleri var. Yani bu yapı hem kendine toplumsal destek oluşturmuş hem de tetikçilerden oluşan bir kuvvet kurmuş.”

* * *

Ali Bayramoğlu, bu iddiaları eğer ‘kendi adına’ yumurtlamış olsaydı eğer, “Ali’dir, ne yapsa yeridir” deyip, güler geçerdiniz.
Ancak, adam kendi ürettiği yumurtaları ‘üst düzey’ bir emniyet görevlisine mal ederek, ‘bütün emniyet camiasını’ zan altında bırakıyor.
Taraf gazetesindeki iddiaları okuyan üst düzey bir Emniyet yetkilisi, dün bizi aradı.
Oldukça sinirli bir şekilde şunları söyledi:
- “Bırakın bir üst düzey yetkilinin, sıradan bir polis memurunun bile Ali Bayramoğlu’nu arama ihtimali yüzde sıfırdır.
Herhangi bir arkadaşımızın, durup dururken, onu arayıp, henüz delil olmayan bir cinayeti bir yere bağlaması için mutlaka aklından zoru olması gerekir.
İddia, tamamen bir uydurmadan ibarettir.
Bizler, Ali Bayramoğlu’nun kim olduğunu, hangi amaca hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz.
Aklınca, bu ülkenin polisini ve askerini karşı karşıya getirmeye çalışıyor.
Eğer şerefliyse, kendisini arayan yetkilinin kimliğini açıklasın.
Aksi takdirde kendisini müfteri ilan edeceğiz.”
Şimdi Emniyet birimlerine düşen görev, bir an önce Ali Bayramoğlu’nun yakasına yapışıp, kendisinden şu soruların cevabını almaktır:
Seni gerçekten bir Emniyet yetkilisi aradı mı?
Aradı ise kimliği nedir?

* * *


Peki kimdir bu Ali Bayramoğlu?
Minik kuşumuz tarafından ‘özel mercek’ altına alınan zatın ‘karın’ ağrısı, Türk kimliğine karşı duyduğu husumetten kaynaklanıyor.
1979 yılında Fransa’da, Grenoble Siyasal Bilimler Enstitüsü’nde lisans eğitimi alan Bayramoğlu, Yeni Yüzyıl gazetesinde başladığı yazarlık hayatına, Star ve Yeni Binyıl gibi gazetelerde devam etti.
1994 yılında ‘EMASYA’ tarafından hazırlandığı iddia edilen ‘Atatürk ve TSK düşmanı’, ‘İkinci Cumhuriyetçi’, ‘Mandacılar’ başlıklı ‘vatan haini’ gazeteciler listesinin en tepesinde onun da adı vardı.
Sanalevren’de (Internet) yayın yapan bazı sitelerin düzenledikleri ‘Haftanın Ali Kemalleri’ yarışmasında, her nedense Ali Bayramoğlu ismi sık sık ‘birinci’ sırada çıkıyordu.
Peki neden?
Mesela Ali Bayramoğlu, teröristler için genel affın gündeme geldiği 9 Nisan 2006 tarihinde, örgütün yayın organı olarak bilinen Fırat Haber Ajansı’na verdiği röportajda, aynen şu ifadeleri kullanıyordu:
- “Kürt sorununu bir Kürtlerin kültürel ve siyasi özerklik hakkı olarak tanımlarsınız, o zaman ona uygun bir paketinizin olması gerekir. İşte ne bileyim ben, önce af çıkarırsınız, arkasından mevcut örgütün ya da etrafındaki grupların bu siyaset içine katılmasını düşünürsünüz. AKP, Kürtlere ilişkin kültürel haklar konusunda ataerkil ve muhafazakâr bir parti.”

* * *


Ali Bayramoğlu gibi bir kişiliğin, ‘follukta’ beslenmesinin sırrını bir türlü çözemiyorduk.
Demek ki bir sebebi varmış.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş