Bedelli askerlik derdi MHP'yi neden gerdi?

İsrafil K.KUMBASAR

Meclis’e girdiği tarihten itibaren Türk milletinin ‘yüksek ali menfaatleri’ için büyük gayret sarfeden (!) MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış ile bir grup ‘yol’ arkadaşı, TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi verdi.
Teklife göre, 1 Ocak 1983 tarihinden önce doğan ve her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ‘7 bin 500 doları’ bastırmaları halinde ‘askerlikten yırtmış’ sayılacak.
MHP milletvekilleri, verdikleri teklifin gerekçesinde, bedelli askerlikten elde edilecek paranın, ‘ekonomik krizin yarattığı yükün hafifletilmesi’ amacıyla kullanılmasını önerdiler.
Ülkenin bütün kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çeken, “Kriz bize dokunmaz, teğet geçer” diyerek hiçbir tedbir almayan Tayyip Erdoğan’ın bozduğu ekonomi, asker kaçakları sayesinde (!) yeniden rayına oturacak.
Abdullah Gül’ün Çankaya’ya çıkmasının önünü açarak ülkeyi bir ‘siyasi krizden’ kurtaran (!) MHP milletvekilleri, şimdi de ülkenin ‘ekonomik krizden’ çıkmasına (!) katkıda bulunacaklar.
Vallahi bravo!..

* * *

Görüyorsunuz MHP milletvekilleri nasıl da harıl harıl çalışıyor?
Ülkenin içerisinde bulunduğu vahim şartlar ortada iken, ‘Türk milletinin’ teminatı, ‘Türk milliyetçilerinin’ temsilcisi durumundaki bir partinin milletvekilleri ‘aslanlar’ gibi ortaya çıkıyor, ‘bedelli askerlik’ uygulaması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sunuyor.
AKP veya DTP milletvekilleri dururken böyle bir teklif, MHP milletvekiline mi kaldı?
Ayrımcılığı ‘ihanet’ ile eş değer tutması gereken milliyetçi bir partinin milletvekilleri, ‘cephede’ canlarını dişlerine takarak mücadele eden vatan evlatları ile adeta alay eder gibi ‘psikolojik savaşın’ ortasında yangının üzerine körükle gider mi?
Bu ülkede ‘parası olanlar’ yan gelip yatsın, ama ‘parası olmayanlar’ şehit mi olsun?
Bu mudur istedikleri?..

* * *


Milletten çok büyük bir alkış alacaklarını zanneden Hasan Çalış ve yol arkadaşları, beklediklerinin aksine oldukça çok büyük bir tepki ile karşılaşınca, ertesi gün hemen ‘U dönüşü’ yaparak, alelacele şu açıklamanın altına imza attılar:
- “TBMM Başkanlığına sunduğumuz bedelli askerlik konusundaki kanun teklifimizi, Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin talimatları doğrultusunda geri çekiyoruz.”
Teklifin ‘veriliş’ gerekçesi gibi, ‘çekiliş’ gerekçesi de ‘ne kadar inandırıcı’değil mi?
MHP’deki ‘lider hegemonyasına’ dayalı otoriter yapılanmayı iyi analiz edenler, milletvekillerinin böyle bir teklifi Dr. Devlet Bahçeli’nin haberi olmadan veremeyeceğini de çok iyi bilirler.
‘Kendi iradelerini’ kullanmaya kalkışanların, ‘başlarına gelecek olanı’ da göze almaları gerekir.
Kimi kandırıyorlar?..

* * *


Ey Hasan Çalış ve yol arkadaşları!..
Eğer, bu teklifi ‘kendi iradeniz’ ile sundu iseniz, demek ki MHP’deki ‘raconu’ bilmiyorsunuz, ‘sıradan’ bir üyenin bile Bahçeli’den habersiz hareket edemeyeceğini hâlâ öğrenememişsiniz.
Yok, eğer onun talimatı ile teklif verip, sonra yine onun talimatı ile geri çekiyorsanız, o zaman ‘o koltuklarda’ oturmanızın hiçbir anlamı yok.
Öyle “Teklifi geri çekiyoruz” diyerek bu işten yakayı sıyıramazsınız.
Ama ‘talimatla’ olsun, ama ‘kendi iradenizle’ olsun, hiç de önemli değil.
Böyle bir teklifin mutlaka bir ‘bedeli’ olmalı.
‘Kişiliğinize’ en ufak bir saygı duyuyorsanız ve ‘genel başkanınızın’ üzerindeki şaibeyi ortadan kaldırmak istiyorsanız, yapacağınız bir tek şey var:
‘Bedeli’ ödeyin.
İstifa edin!..

* * *


‘Karaman’ın koyunu, sonra çıkar oyunu.
Uzun zamandan beri ‘bedelli askerlik’ uygulaması için fırsat kollayan, ancak kamuoyunda oluşacak tepkilerin ‘MHP’ye yaramasından’ çekinen AKP’nin eli artık iyice rahatlamıştır.
MHP, AKP’nin eline bir koz daha vermiştir.
‘Kına’ yok mu, kına?..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş