Ben, Leyla Zana’ya inanıyorum!..

A+A-
Ahmet TAKAN

Daha kafadan, bu başlığa çoğunuzun çok fena halde sinirlendiğine eminim.
Ama durun!..
Bana kızmaya hiç mi hiç hakkınız yok..
Çok uzatmayacağım.
Herhalde daha unutmamışınızdır. Geçen haftaki gelişmeleri şöyle bir hatırlayın..
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay bir TV kanalına çıkıp, “Kürt açılımı”nda yeni görüşmeler yapıldığını ve silah bırakılmasının dahi söz konusu olduğunu açıkladı.
Başladı ardından yeni tartışmalar. Irak Cumhurbaşkanı Talabani, “PKK’nın silah bırakması için ben de devredeyim” dedi ve diğer gelişmelerle geldik Leyla Zana’nın Hürriyet’e verdiği “büyük” röportaja.
Leyla Zana, Tayyip Erdoğan’ı övdü ya!..
Aman Allahım!.. Bütün Tayyipçi medya sevindirik oluverdi.
Leyla Zana sarsmış, küçük dev kadınmış, umudun ateşi oluvermiş, büyük iş yapmış, barış güverciniymiş... Methiyeler uzuyor da gidiyor.
Bizler de millet olarak balık hafızalıyız ya!..
Cambaza bak oyununu seyretmeyi de pek severiz. Gerçekleri analiz edip güce karşı güç koyabilecek bir muhalefetin de yerinde yeller esiyor nasıl olsa.
Bundan daha iyi ortam bulunur mu?
Bir de milletin kafasını Turgut Özal’ın mezarı ile iyice allak bullak ettin mi?..
Şüpheli ölüm ha!..
5 senedir Çankaya Köşkü’nde oturan Abdullah Gül’ün, DDK’yı bu konuda çalıştırmak yeni aklına gelmiş. Bir de topluma verilen, “Özal da Kürt sorununu tam çözecekken, öldürüldü” imalı derin algı.
Siz benim attığım başlığa kıza durun. Bunların da hepsini rastlantı zannedin.
O zaman çok fazla gerilere gitmeyeceğim.Yorum yapmayı da bırakıyorum.
Dönün bakalım 12 Haziran 2011 genel seçimlerinin bir hafta öncesine!..


6 Haziran 2011(Milliyet)
“Devlet Öcalan’ı aranıza getirecek”
LEYLA Zana Diyarbakır Bismil’de, Abdullah Öcalan’ın Kürtleri örgütleyerek büyük bir aile yarattığını öne sürdü. Zana “Seçimlerden sonra devlet onu da aranıza getirecek” dedi.


26 Ağustos 2011 (Milliyet)
Leyla Zana’dan Obama’ya mektup
DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, bölgede son günlerde meydana gelen olaylar ve Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK kamplarına yönelik hava harekatları üzerine, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu liderlere mektup gönderdi.
“Bütün dünya insanlığının tanıklığında, iki yüz yıllık çatışmalı coğrafya artık sükunet beklentisi içerisindedir. Kürdistan coğrafyası ikinci bir Filistin olmamalı. Sri Lanka benzetmesi akla bile getirilmemeli. Aksi toplumsal karmaşa ve halklar arası etnik bir savaşa dönüşür. Bu da dünya barışını ve insanlığı daha çok felakete sürükler. Beklentim ve dileğim hem vicdanınızın hem de bulunduğunuz mevkiinin gereklerini yerine getirmenizdir” dedi.


12 Eylül 2011 (Milliyet)
Talabani’den Zana’ya: Sorunu Meclis’te çözün
BDP’li Leyla Zana, kendisini davet eden Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Süleymaniye kentinde görüştü Talabani görüşmede, günümüzün silahlı mücadele ve zorbalık ile hak elde etme dönemi olmadığını, sorunların diyalog ve siyaset ile çözülmesi gerektiğini söyledi.
Zana ise, Talabani’ye büyük bir rol düştüğünü ve Talabani’nin Kürtler için önemli bir siyasetçi olduğunu söyledi. Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın Talabani görüşmesinde, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (IKYB) üst düzey yöneticileri de hazır bulundu. Talabani, sorunların parlamento çatısı altında siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.


18 Eylül 2011 (Milliyet)
Talabani’den Öcalan için ev hapsi önerisi
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile yaptığı görüşmede, Abdullah Öcalan ile ilgili ev hapsi talebinde bulunduğunu belirtti.
“Ben Türk kardeşlerime düşüncelerimi iletmiştim. Türkiye’yi seven bir dost olarak, Türkiye’nin huzuru ve özgürlüğü için Öcalan’la diyalog kurmalarını istedim” diyen Talabani, ev hapsi için de Ankara veya İstanbul’un düşünülebileceğini dile getirdi.


9 Aralık 2011 (Milliyet)
AP Kürt Konferansında Leyla Zana’dan mesaj
Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yapılan 8. Kürt Konferansı’nda, Leyla Zana, “Bu 88 yıllık sistem artık toplumun taleplerine cevap vermiyor. Acil olarak sistemin değişmesi lazım” dedi. Kürt Dostluk Grubu Koordinatörü Jürgen Klute ise Başbakan Erdoğan’ın Dersim özrüne işaret ederek, “Belki de ileride bir başbakan bugün Kürdistan’da olanlardan dolayı özür dileyecek” şeklinde konuştu.


5 Ocak 2012 (Milliyet)
Avrupa’ya Kürt göçünü konu alan bir konferans için Almanya’nın Münih şehrinde bulunan Kürt siyasetçi Leyla Zana, Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw gazetesinin sorularını yanıtladı.
Leyla Zana, Kürtlerin yeni anayasadan beklentilerini “Kürtler bir millet, biz de bir ulusun haklarını istiyoruz” sözleriyle ifade etti.
Türkiye’de bazı Kürtlerin özerklik talep ettiğini hatırlatan Zana, “Doğru, ilk başta özerklik istedik ama bugün için Türkiye’de yaşayan Kürtler özerkliğin artık yeterli olmadığını düşünüyor” dedi.
Zana, Türkiye için Almanya’daki gibi federal sistem önerdi ve “referanduma gidilir, sonucu özerklik, federalizm ya da bağımsızlık , ne çıkarsa uygulanır” şeklinde konuştu..


12 Ocak 2012 (Milliyet)
Öcalan, Zana ve Dicle’yi istedi
‘2009 yılındaki yerel seçimler öncesinde Abdullah Öcalan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Leyla Zana ve Hatip Dicle’yi önerdi’
Bir de size yine geçtiğimiz Ocak ayı içindeki kayıkçı kavgasını kısaca hatırlatayım.
Leyla Zana, “silah Kürtlerin sigortasıdır” demişti, hiddetli Başbakanımız da “dağa çıksın” cevabını yapıştırıvermişti. 3 gün sonra da KCK operasyonları çerçevesinde Zana’nın evi aranmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “Aranan ev Zana’ya ait değil açıklaması” yapmasına rağmen Leyla Zana, “Ben o evde kiracı olarak oturuyorum” demişti.
Taraflar ondan sonra savaş baltalarını toprağa gömmüş gibi yaptı; bugüne geldik.
Çadır tiyatrosunda sahnelenen eser ne kadar güzel(!) değil mi?
“Barış güvercini” Leyla Zana geçmişteki taleplerinden geri adım atmış gibi bir zokaya yine takılmamızı bekliyorlar.
Sinsi planın hazırlanan zemininden sadece kısa bir boyut sundum. Dünden bugüne değişen hiçbir şey olmadığını görüyorsunuz herhalde.
İster sevin, ister sevmeyin. Leyla Zana güçlü ve “davasına” inanmış biri. Yıllardır örgütünün her emrettiğini bu milletin zavallı ve de işbirlikçi siyasetçilerine istediği gibi yaptırdı ve yaptırmaya da devam edecek..
Ben Leyla Zana’ya inanıyorum!..

Yazarın Diğer Yazıları