Beyaz eşya, kara para ve teflon tava

A+A-
Altemur KILIÇ

Şu sırada, eskiden  “seçim sath-ı maili”  dediğimiz süreç şimdi, hakikaten  “eğik” , yani bir manasıyla 29 Mart’a paldır küldür inilen engebeli ve aldatmacalı bir  “düzey” , daha doğrusu  “düzeysizlik, seviyesizlik”  oldu!

Beyaz eşya, kara oy
Fakat bu  “düzeysizlik, seviyesizlik”  sürecinin önde gelen oyuncusu, iktidar partisi AKP! Oy için odun, kömür, erzak ve son olarak da beyaz eşya dağıtıyor, hem de devletin valileri eliyle ve milletin parasıyla! Sosyal yardımmış! Seçim  “eğilmiş”  düzeyinden önce, akılları-vicdanları neredeydi? Daha önce, o  “sosyal yardımsever”  valiler, neredeydiler?
Doğal gaza zam yaptılar, ama Mart yaklaşınca ne sihirdir ne keramet, fiyatları indiriverdiler! Bu kadar, “kör gözüne parmak”  nasıl olur diyeceksiniz, ama işte Recep Tayyip Erdoğan “parmağını”milletin gözlerine sokuyor:
Beyaz eşya “oyununu” savunurken der ki;  “Sık iktidar değişikliği yüzünden istikrar yakalanamıyordu. Eskiden her seçim sonrası dengeler bozuluyordu. Bu ülke hiçbir parlamentonun görev süresini tamamlamasını göremedi, ne yazık ki. Seçimi 5 ay öne aldık ve oyumuzu artırdık. Şunu gördük ki; bu iktidar harcama musluğunu açmıyor, halkçı söylemlere sapmıyor. Seçim ekonomisi uyguluyor diye bize iftira etmek isteyenler var. Türkiye’nin valisine veya valilerine karalama kampanyası başlatanlar var. 81 ilin valisi de Tunceli Valisi’nin yaptığını yapar... Valilerimiz yasaların verdiği yetkiyi kullanıyor... Başarılarımızın temelinde dürüstlük var. Seçim sürecinde demokrasinin çıtasını düşürmeyeceğiz. Milletimizin dili ile konuşacağız. Ne aldatan olacağız, ne aldanan. Seçimlerde de yüzde 47’nin üzerinde oy almayı bekliyoruz.”
Evet,  “kör gözlere parmak”! Erdoğan, haklı; ben de biliyorum ki, bu yerel seçimlerde AKP gene kazanacak, hatta oyları yüzde 47, belki de daha fazlası olacak. Bu yerel seçimlerde halk oylarını, ne kadar dürüst, kıymetli olurlarsa olsunlar, diğer partilerin adaylarına değil, beyaz eşya, kömür, erzak dağıtan AKP’ye verecekler!
Ve AKP de bu  “zaferden” cüret-cesaret alarak, en başta, “Laikliğe karşı eylemlerin odağı”  olmaya devam edecek ve de Başbakan’ın itirafıyla, Türkiye’ye hiç medar ve hayrı olmayan AB yolunda  “Ergenekon kapsamında”  devam edecek!
Milleti, oy uğruna sadakaya, dilenciliğe alıştırdılar; ne gam!
TC elden gidiyormuş, TSK AB lejyoneri olacakmış; umurlarında mı?

Türk milleti aptal mı, kör mü?
 Erdoğan’ın  “parmağını soktuğu” Türk milletinin “gözleri”  gerçekten “kör” mü? Acıdır sorması; Türkler, Aziz Nesin’in dediği gibi “aptal” mı?
 “Kör veya aptal”  mı ki; bu iktidar milletin, bunca çabayla elde edilmiş, şimdiye kadar korunmuş malını, mülkünü, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in, Erdoğan’ın “75 yılda ne yaptılar” diye inkâr ettiği kazanımlarını yabancılara sattığını ve değerleri bozuk para gibi harcadığını, ayyuka çıkan “Deniz Feneri”  vb.. yolsuzlukları, Erdoğan ailesinin  “pırlanta ve altın”  ilişkilerini anlamıyor, görmüyor? Başbakan’ın iddiasına göre, dünya krizinin teğet geçtiği ekonomimizin iktidarın, Unakıtan’ın feraset ve dirayeti (!) sayesinde, her yörede, kapanan işyerlerini, hacizlerden dolayı haraç mezat satılan eşyaları ve işsizliğin had safhaya ulaştığını, kendi yaşam sıkıntılarını göremeyecek kadar kör ve aptal mı? Erzak, kömür ve beyaz eşya mukabili verecekleri her oyun, sonunda iktidarın ve sahiplerinin, kişisel kâr hanelerine, altın-pırlanta, mal mülk vb.. olarak yazılacağını görmeyecek kadar kör ve aptal mı?
Önerim; halka, teflon tavalar da dağıtsınlar. Ama gene de, iktidarın bütün yolsuzluklar, dış politika hataları, bırakacağı “yemek kalıntıları” teflon tavanın üzerinden bile güç kazınacak.
Sorarım; Türk milletı kör mü, aptal mı?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları