Beyaz Toros'u bilmem ama "kırmızı-beyaz TIR" pek mahir

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Gündemde "Beyaz Toros" var ama ben methini Konya'da duyduğum kırmızı beyaz TIR'dan bahsedeceğim bugün size; gittiği yere beraberinde hizmet taşıyor!

Sihirli bir nevi!

"Hizmet taşıyor" dediysem; öyle dorsesi giyimdir, gıdadır, beyaz eşyadır, geleneksel "seçim arifesi rüşvet paketleri"yle yüklü değil. Tek marifeti "park etmek"!

Evet, evet, şehrin herhangi bir yerine park ediyorsunuz; o kadar!

Belediye ekipleri, baltalar ellerinde uzun ip bellerinde kendiliklerinden, anında bitiveriyorlar TIR'ın park ettiği yerde.

***

Normalde Konya'dan hızlı trenle dönecektim Ankara'ya; bu "mucize TIR"ın Aksaray'da olduğunu öğrenince, kara yoluyla gidelim de görelim, sırrı neyse biz de erelim dedik...

Gittik, gördük;

Aynen anlatıldığı gibi...

Aksaray şehir merkezinin tam göbeğine, Belediye Tiyatro Salonu'nun önündeki "otopark alanına" park etmiş TIR. 

Üzerinde "Aksaray'a mutluluk yakışır" yazıyor; MHP'nin genç milletvekili Turan Yaldır'ın propaganda araçlarından biriymiş meğer.

"Otopark alanı" diye özellikle belirtiyorum ki trafiği engelleyici, halkın herhangi bir özgürlüğünü, konforunu gasp etmediği bilinsin.

Yaşına başına bakmadan(!), Aksaray'da yani "kaleleştirdiği" Orta Anadolu şehirlerinden birinde, AKP'ye milletvekili kaybettirmek gibi affedilmez bir suç(!) işleyen Yaldır'ın boy boy resimleriyle süslü TIR nasıl bir travma yarattıysa artık, kapatmak, saklamak, mümkünse kimselere göstermemek için dahiyane bir çözüm bulmuşlar:

Önüne çeşme-kondu dikmek!

10 metre ötesinde zaten bir çeşme varken hem de (laf aramızda halk arasında akıl tutulması da deniyor buna)!

***

Milletvekili aday listeleri açıklandığında da dikkatinizi çekmeye çalıştım Yaldır'a; 1984 doğumlu.

Aksaray'a uğramışken, bir çay içimlik sohbet imkanımız oldu; Türkiye'nin alışık olduğu bağırıp çağırarak, gererek, gerilerek, gerildikçe daha sertleşerek yapılan, korkutmaya, ürkütmeye, sindirmeye, boyun eğdirmeye dayalı siyaset tarzına tenezzül etmiyor anladığım kadarıyla. Huzurlu, rahat, komplekssiz, özgüvenli; umut vaat ediyor insanlara. Konuşuyor ama dinliyor da... Anlatıyor ama anlıyor da... Hitap ettiği kitlenin ortalama duyguları, ruh hali, beklentisi belirliyor hamlelerini... Kendini dayatmıyor tersine halka dayanarak yürüyor yolunda... 

7 Haziran'da Aksaray'da ilk defa oy kullanan genç seçmenin yüzde 90'lara varan oranda desteğini aldığı söyleniyor. Genç kızların oyu zaten silme cepte! Şaka bir yana "Amerikan rüyası" değil tabii de bir nevi "Aksaray rüyası" yarattığı algı:

Genç siyasetçi, başarılı iş adamı, yakışıklı eş, iyi baba, hayırlı evlat;  Yaldır'ın temsil ettiği kavram tam olarak "ideal"!

Bu TIR skandalına gösterdiği tepkiden de belli; pozitif biri.

Seçim çalışmasını engelleyen belediyeye öfke kusmak yerine "Madem böyle bir hayra vesile oluyor, bu TIR'ı ilerleyen zamanlarda hizmet götürülmeyen yerlere götürelim ki oralarda da çalışma yapsınlar. Havaalanı inşaatına götürelim yarım kalan inşaatı tamamlasınlar ya da Ortaköy'e götürelim duble yol çalışmasına başlasınlar. Bu TIR'ın adını da bundan sonra 'Hizmet TIR'ı' koyuyoruz 'hayırlara vesile' olsun" diyor gülümseyerek...

Yaldır'ın bir faydası daha olmuş Aksaray'a; 7 Haziran'da AKP hiç hesap etmediği bir gol görünce kalesinde, bildiğiniz bakan yağdırmış şehre.

Seçim hükümetinin bakanlarından Ali Rıza Alaboyun Aksaraylı, Cenap Aşçı Aksaraylı; Selami Altınok da "Eski Vali" kontenjanından fahri Aksaraylı...

Lakin, AKP'nin söz verip 13 yıldır getirmediği tren, Aksaray'a yapılacağı söylenen ancak Kırşehir'e kaydırılan Tıp Fakültesi, 57. Hükümet döneminde bitmek üzereyken durdurulan ve şimdi mezbele haldeki havaalanının yaraları kanarken, hepsinden önemlisi musluklardan çamur aktığından Aksaraylı içecek su sıkıntısı yaşarken, "uzatmalarda oyuna giren bakanlar" yeter mi bilmem halkın gözünü boyamaya?

Hak yeme olmaz; Yaldır'ın kişisel özellikleri elbette etkili olmuş ama MHP, siyasette çok sık rastlayamadığımız şekilde İl Başkanı, Ocak Başkanı diğer yan kuruluşlarıyla da "sinerji" dediğimiz o hadiseyi de yakalamış görünüyor Aksaray'da. Ayaküstü konuştuk ama vücut dilinden bile belli oluyor insanların, yine az rastladığımız şekilde sevgi var, saygı var, kenetlenme var aralarında.

Aksaray'dan son not kadına dair. MHP, tarihinde ilk defa kadın aday göstermiş Aksaray'da. Üstelik üç vekil çıkaran şehirde Yaldır'ın arkasındaki adaylardan ikisi birden kadın; Nilgün Tosun ve Ayşe Deniz Ay. Tosun'la tanıştık "ekip"le aynı ruha sahip "samimiymiş gibi" yapmıyor; sahiden samimi, yüreğiyle çıkmış sahaya o da...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları