Bi daha, bi daha mı; mazallah

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Ankara’da metro bizim evin neredeyse altından geçiyor. Eniştemin “Metroya gider” tabelasına bakıp da binmeye gidişinin üzerinden altı yıl geçti...
Deliği var da, binilecek içi yok...

***


“Artık esnafımız evvel Allah yeni işyeri açacak”  demesinin üzerinden beş yıl...
350 bin esnaf iflas etti...
Kızılay Meydanı’nda “AB’ye girdik, hadi bakalım hayırlı olsun”  diye havai fişek patlatmalarının üzerinden yedi yıl geçti...
AB’ye Kıbrıs Rum Kesimi girdi...

***

 “Açılım” ile Kürt sorununun çözümü ve Sezen Aksu ile Balık Ayhan’ın da açılımı çok beğenmelerinin üzerinden üç yıl geçti...
Kimse “açılımın” ne olduğunu hâlâ bilmiyor...
Zaten bilmediğimiz şeyden kendisi de vazgeçti...

***


 “Üniversitelere sınavsız giriş”  vaadi sekizinci yılında...
Sınava girip de başardığı halde üniversiteye giremeyen çocuklar bugün itibarıyla eyleme başlıyorlar...
İsterseniz katılın...

***


 “Ne KPSS ile öğretmen seçiyorsun, bırak öğretmen kendi okulunu seçsin... 72 bin öğretmen açığı var, hâlâ öğretmen seçiyor...”
Dokuz sene önce, İzmit mitinginde söyledi Tayyip Erdoğan...
Öğretmen açığı 172 bin...

***

 “Şehirlerde içinde dere akan parklar açmayı”  müjdeleyeli 6 sene oluyor...
Geçen hafta “Dağda akan dereme dokunma” diyen öğretmeni öldürdüler...

***


 “Şimdi de Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini azaltıyoruz”  kararı alındı, sene 2004...
Komisyon Başkanı Abdullah Gül...
Dün Cumhurbaşkanı Gül, haklarında herhangi bir karar olmayan tutuklu gazetecilerin aslında terörist olduklarını söyledi, yargı yetkisini de üstlenerek...

***


Hukukun halini, demokrasi kepazeliklerini...
Açlığın, yoksulluğun işsizliğin bitmesi için kaçıncı kez oy verildiğini yazmıyorum bile...
Şimdi  “Aynı bağın gülüyüz biz”  diye oynuyor göbek...
Tabii ki oy istiyor...
Bi daha, bi daha...
Bekir Coşkun/Cumhuriyet

+++

Kaptıkaçtı Anayasası

Her şeye alışabildiğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Mesela İstanbul’un orta yerinde İstiklal Caddesi’nde yılbaşı süsleri geçen sene yaz aylarına kadar sergilenmeye devam etmişti. O kadar alışmıştık ki, uzun süre kimsenin aklına süsleri kaldırmak gelmemişti. Haziran ayında tepemizde Noel Baba kukuletalarıyla caddeyi arşınlamak mümkündü.
Yıllar önce Turgut Özal cumhurbaşkanı olduğunda “Alışırsınız, alışırsınız” demişti. Bunun üzerine Özal’a telgraf çekip “Ben alışamadım” diyen genç bir teğmen ordudan atılmıştı.

***

12 Haziran’da Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi 367 milletvekilini bulacak oy oranına ulaşırsa, bir ’AKP Anayasası’nın yolu açılmış olacak. Açıklamalar gösteriyor ki Sayın Erdoğan bu anayasayı tek başına yapacak.
Yani ’Aldıkaçtı Anayasası’ndan sonra bir ‘Kaptıkaçtı Anayasası’yla yönetileceğiz. Seçmenin yarısının oyu, anayasayı baştan aşağı değiştirmeye yetecek. Anayasanın hayatlarını belirleyeceği insanların yarısı bu yönde irade belirtmediği halde, 367 kişi anayasa yapacak.
Alışacak mıyız? Elbette alışacağız. İşimiz ne?
Özgür Mumcu/Radikal

+++

İzmir’in dağlarında çiçekler açar

AKP’nin İzmir’i hiç tanımadığı, plakası 35 diye 35 proce icat etmesinden belli...

***

35.5’tan haberleri yok!

***

Neyse... Hava fıstık, baharın en güzel günleri, hadi gelin, gezdireyim sizi biraz, İzmir’den çıkalım şööyle, Aydın yoluna vuralım, 75 kilometre filan, Bayındır İlçesi, çiçek cenneti.

***


İzmir Büyükşehir Belediyesi, parklara bulvarlara diktiği çiçeği ordan alır. Başkaları gibi parayı el âleme verip, yurtdışından ” lale “ ithal etmez. Yerliden alır. Çünkü, ” tarım daire başkanlığı“ kuran ilk belediyedir.
Üreticiyi desteklemek için ” sözleşmeli üretim “ yaptırır.

***


Mesela, Tire Süt Kooperatifi’nden süt alır, 166 bin öğrenciye her hafta birer litre ücretsiz dağıtır. Mordoğan Kooperatifi’nden nergis soğanı alır, saksı alır. Torbalı Kooperatifi’nden yer örtücü bitki alır. Urla Kooperatifi’nden mevsimlik çiçek alır. Seferihisar, Özdere, Gümüldür, tarladan mandalina alır, okullarda ücretsiz dağıtır. Ödemiş Bademli, Üçkonak, Demircili, Tire kooperatiflerinden zeytinyağı, peynir, lor, ayran alır, bunları ücretsiz aşevlerinde kullanır.

***

Çiçeğini, fidanını da Bayındır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden alır.
Her sene resmi sözleşme imzalar. Der ki, şu kadar alacağım, şu tarihte şu parayı ödeyeceğim. Üretici de bilir ki, şu kadar ekecek, şu tarihte şu parayı alacak. Hesabını kitabını ona göre yapar. Satamadım, elimde patladı krizi yaşamaz, aportta bekleyen tüccarın kucağına oturmak zorunda kalmaz.

***

İzmir’de 30 ilçe var. Sadece Bayındır’da AKP’li belediye var. 30’da 1... Bazı katakulliler oldu, üç defa sayım yapıldı, sadece 14 oy farkla bitti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
”vayy bize ha!“ demedi. ”Gideyim de başka bi yer icat edeyim, ordan alayım” demedi. Bayındır’dan almaya devam etti. Çünkü, particilikle marticilikle alakası yoktur Aziz Kocaoğlu’nun... Senden-benden diye insan ayırmaz. Yerli üreticiyi kollar, hepsi bu... Reklam yapmaz. Gazetelere yazdırmaz. O nedenle, bu anlattıklarımın çoğunu İzmirliler bile bilmez.

***

Şimdi bakın...

***

 
Dün o Bayındır’a kim geldi biliyor musunuz?
Taaa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş!

***

Hayırdır abi?

***


Çiçek alacakmış iyi mi...

***


Sorup soruşturmuşlar, öğrenmişler ki, İzmir üç milyon çiçek alıyor, açmış kesenin ağzını Kadir abi, on milyon çiçek alacakmış... İşin matrak tarafı, taaa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de özenmiş, iki milyon çiçek de o alacakmış Bayındır’dan... İşin daha matrak tarafı, taaa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı da iki milyon sipariş vermiş... İşin ekstra matrak tarafı, taaa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’yla, taaa Bolu Belediye Başkanı da çiçek almaya karar vermişler, seraları gezmeye geleceklermiş. Alayı AKP’li.

***


İşin hazin tarafı...
Ne Bayındır’da o kadar çiçek var kardeşim, ne de o kadar üretici! Bırak 40 bin nüfuslu Bayındır’ı “Çin Ordusu Kooperatifi” kursan, gene yetiştiremezsin.

***

İşin ekstra hazin tarafı... Bayındır Kooperatifi defalarca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurmuş, çiçeğinizi bizden alın demiş, tek dal satamadığı gibi, cevap bile alamamıştı.

***

Peki nedir? Şudur...
Kooperatif’ten almıyorlar.
Birlik’e sipariş veriyorlar.

***


Çünkü, Bayındır Kooperatifi on senelik kooperatif, huzur içinde üretip huzur içinde kazanıyordu. Bu Kooperatif’in karşısına, durup dururken, zart diye “Birlik” icat edildi.

***

Üreticiye açık açık, Kooperatif’e ortaksan CHP’lisin, Kooperatif’ten ayrıl, Birlik’e geç, köşeyi dön deniyor. Dünyanın en güzel işi, çiçek... Bölmeye çalışıyorlar.

***

E madem açık konuşuyorlar, ben de açık konuşayım. İzmir’in dağlarında çiçekler açar... AKP parayla anca çiçek alır, geriye havasını alır, güle güle kokla, havamız hediyemiz olsun!
Yılmaz Özdil/Hürriyet

+++

Sanki İsveç Meclis Başkanı

TBMM Başkanı Şahin, ‘neden beni görünce akıllarına iş geliyor’ demiş..
Anlamayacak ne var..
Memleket işsiz dolu da ondandır..
Memleket fakir dolu da ondandır..
Memleket çay, simide talim ediyor da ondandır..
Kendisi sanki İsveç meclisinin başkanı..
Mehmet Tezkan/Milliyet

+++

Mağrur olma sultanım...

Başbakan güç gösterisine dayalı sürprizler yapmayı seviyor.
Seçime üç gün kala seçimden sonra kuracağı hükümetin yeni bir model üstüne oturacağını açıkladı.
Başbakan benzeri görülmemiş bu şovla, pazar günkü seçimi formaliteye indirgeyen bir psikolojik hamle -daha doğrusu baskın- yaptı.
Anketler Başbakan’a aşırı bir güven duygusu verse bile siyasi etik, gelenekler ve ibretli tecrübeler böyle davranmaya izin vermez.
Ama iktidar, ahlâki olmayacağını bile bile ve risklerine rağmen kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini bu amaçla kullanmıştır.
Bu tavır yalnız seçim konusundaki aşırı güven duygusunu rakip partileri aşağılayarak gösterme amacıyla sınırlı kalmıyor, Başbakan’ın hevesli olduğu başkanlık sisteminin alt yapısını oluşturma niyetine de hizmet ediyor.
Seçimi cepte keklik görme ayıbı artık geri alınamaz.
Güngör Mengi/Vatan

+++

Siyaset tüccarları bir yandan “Asker siyasetin dışında kalsın” diyorlar, diğer yandan seçim öncesi askeri en ucuzundan siyaset malzemesi yapıyorlar...
Haldun Ertem

+++

Sandıklar boşalırken...

Diziler, şovlar birer birer sezonu kapatırken, haber ekranları ‘Full time işbaşında’. Kanalın eğilimine göre, hep aynı yüzlerin öne çıkarılması doğal. Hükümetin son salvosu yine askerler üstüne olmakta. Hopa’daki olaylar bahane edilip, jandarma hedefte. Tabi “, bir süre ara verdirilen Balyoz’da yeni gözaltı ve tutuklamalar var. ‘Boşluk doldurmalara’ dikkat edin. Bu yüzden oy kullanamayacak olanların sayısı çoğalmakta. Bunların sandığa gidebilseler, kimi tercih edeceklerini bilmeyen var mı?
Burhan Ayeri/Akşam

+++

Başbakan Erdoğan seçim sonrası kurulacak olan hükümetteki farklı yapılanmayı açıkladı.(...) Amerika’daki “bakan yardımcıları” uygulamasına daha yakın bir yapılanma bu.
Belki de “başkanlık sistemine” geçişin güzergâhına “kilit taşları” yerleştiriliyor.
Güneri Cıvaoğlu/Milliyet

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları