Big Brother sizi fena gözetliyor

İsrafil K.KUMBASAR

Yirminci yüzyıl İngiliz edebiyatının usta yazarlarından George Orwell, 1940’lı yıllarda kaleme aldığı ‘1984’ isimli romanında, günümüze dair çok önemli ipuçları
veriyor.
Komünizm ideolojisine farklı bir bakış açısı getiren meşhur ‘Hayvan Çiftliği’nin de yazarı olan Orwell, romanında ‘küresel ideolojiler’ üzerine inşa edilen ‘yeni imparatorluklar’ ve ‘yeni dünya sistemlerini’ konu alıyor.
‘Merkezi’ bir parti hegemonyasında, her türlü ‘aykırılığın’ yok edildiği, ‘tarihin’ ideolojik çarpıtmalar ile yeniden yazıldığı, ‘hafızasız’ ve ‘muhalefetsiz’ bir toplumda hiçbir umut ve çıkış yolunun kalmadığı kötümser bir geleceği ortaya koyuyor.
‘Özel hayatın mahremiyeti’ diye bir şeyin olmadığı, bütün vatandaşların gece-gündüz yatak odalarına kadar ‘alıcı’ve ‘vericili’ tele
ekranlar aracılığıyla izlendiği sistemin temel
sloganı şu:
- “Büyük Birader sizi gözetliyor.” 

 

***

 

“Big Brother Is Watching You”, 2000’li yıllarda bir eve yerleştirilen kameralarla insanların 24 saat gözetlendiği bir yarışmanın adı haline geldiğinde, birçok kişi hâlâ ‘nasıl bir dünya’ ile karşı karşıya bulunduklarının farkında değildi.
Amerika’da ortaya çıkan ve daha sonra bütün dünyayı etkisi altına alan yarışma, Türkiye’de “Biri Bizi Gözetliyor” adı ile yayın hayatına sokuldu.
George Orwell, elbette ki bir kâhin değildi.
Sadece yaşadığı dönemde hızla gelişen teknolojinin ‘mevcut verilerinden’ yola çıkarak, insanoğlunu gelecekte ‘nelerin’ beklediğine yönelik bazı tahminlerde bulunmuştu.
Bugün, o geleceğin tam ortasındayız.

 

***

 


Big Brother, sizi fena halde gözetliyor.
Hem de size ait olan ‘bilgisayarlar’, ‘telefonlar’ve diğer ‘elektronik’ cihazlar aracılığıyla.
Bilgisayarlardaki bütün ‘yazışmalar’ve ‘işlemler’, yazılımların içerisine gizlice yerleştirilen ‘solucanlar’ aracılığı ile istenildiği gibi ele geçirilebiliyor.
‘Kod’ olarak belirlenen kelimeler ilgili
merkeze ulaştığı an, hemen ‘yakın takibe’ alınıyorsunuz.
Ev ve cep telefonları ile yapılan bütün konuşmalar, ana santrallere yerleştirilen ‘şifreler’ aracılığıyla istenildiği gibi dinlenebiliyor.
Bulunduğunuz nokta anında tespit ediliyor.

 

***

 


Yine uzaktan gönderilen sinyaller, evinizde kullanmakta olduğunuz elektronik eşyaları istenildiği anda birer ‘vericiye’ dönüştürebiliyor.
Yerleşim merkezlerine kurulan ‘dijital kameralar’, aldıkları görüntünün bir kopyasını istenildiği zaman, o kameralardaki yazılımlara hükmeden ‘ana kumanda merkezlerine’ de ulaştırabiliyor.
Gökyüzünde dolaşan sözde ‘haberleşme’ amaçlı uydular, aynı zamanda birer ‘gözetleme’ aracı işlevini görüyor.
Dünyanın değişik noktalarında konuşlandırılan Amerika, İngiltere ve İsrail’e ait bütün üsler, birer ‘veri aktarım merkezi’ olarak
kullanılıyor.

 

***

 


‘Bireysel’ plandaki dinleyicilerin, ‘böcek’, ‘haşere’ diye tabir edilen ‘mikrofon’, ‘kamera’, ‘anten’ gibi bir takım özel cihazları satın almaları, bir takım ‘risklere’ girmeleri ve bir takım ‘pahalı masraflara’ katlanmaları gerekiyor.
‘Küresel’ bazdaki dinleyicilerin işleri ise çok daha kolay.
Bir ‘bilgisayar’, ‘cep telefonu’ veya ‘verici’ niteliğe sahip bir ‘elektronik’ eşyayı satın aldığınız andan itibaren, ‘otomatik’ bir şekilde Big Brother’in gözetimine dahil oluyorsunuz.
Hem ‘cihazları’ satın alıyorsunuz, hem de dinleme ve gözetleme ‘finansmanını’ siz ödüyorsunuz.

 

***

 


‘Dinleyenleri’ de dinliyorlar.
‘Kulaktan’ kulağa, oradan da ‘merkezi’
kulağa.
“Biz de dinleniyor olabiliriz”  korkusu ile ne yapacaklarını şaşıranlar, bir milletin topyekun ‘gözetim altına’ alınması karşısında ne düşünüyorlar acaba?
‘Donanımları’ ve ‘yazılımları’ başkalarına ait cihazlar ile bir zamanlar  “Kandil’i BBG evi haline getirdik” diye övünenler, koskoca bir memleketin topyekun ‘BBG evine’ çevrilmesine ne diyorlar acaba?
Türkiye’yi lanet olası Big Brother’ın ‘kapsama alanından’ kurtarabilmek için herhangi bir plan veya proje yok mu?
Allah kahretsin.
Sahi, yok mu?
OKUYUCUYA NOT:
Tam 4.5 yıl önce 30 Mayıs 2008 tarihinde kaleme alınan bu yazıyı, ‘noktasına’, ‘imlasına’ dokunmadan günün mana ve ehemniyetine binaen yeniden dikkatinize sunuyoruz.
Değişen ne?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş