Big Brother,Türkiye'yi BBG evi gibi gözetliyor

İsrafil K.KUMBASAR

20’nci yüzyıl İngiliz edebiyatının usta yazarlarından George Owell, 1940’lı yıllarda kaleme aldığı ‘1984’ isimli romanında, günümüze dair çok önemli ipuçları veriyor.
İnsanlığa ‘eşitlik’, ‘özgürlük’ ve ‘kardeşlik’ vaadeden komünizme farklı bir bakış açısı getiren meşhur ‘Hayvan Çiftliği’nin de yazarı olan George Orwell, romanında ‘küresel ideolojiler’ üzerine inşa edilen ‘yeni imparatorluklar’ ve ‘yeni dünya sistemlerini’ konu alıyor.
‘Merkezi’ bir parti hegemonyasında, her türlü ‘aykırılığın’ yok edildiği,  ‘tarihin’ ideolojik çarpıtmalar ile yeniden yazıldığı, ‘hafızasız’ ve ‘muhalefetsiz’ bir toplumda hiçbir umut ve çıkış yolunun kalmadığı kötümser bir geleceği ortaya koyuyor.
‘Özel hayatın mahremiyeti’ diye bir şeyin olmadığı, bütün vatandaşların gece-gündüz yatak odalarına kadar ‘alıcı’ ve ‘vericili’ tele ekranlar aracılığıyla izlendiği sistemin temel sloganı şu:
- “Büyük Birader sizi gözetliyor.”

* * *

“Big Brother is watching you”, 2000’li yıllarda bir eve yerleştirilen kameralarla insanların 24 saat gözetlendiği bir yarışmanın adı haline geldiğinde, birçok kişi hâlâ ‘nasıl bir dünya’ ile karşı karşıya bulunduklarının farkında değildi.
Amerika’da ortaya çıkan ve daha sonra bütün dünyayı etkisi altına alan yarışma, Türkiye’de  “Biri Bizi Gözetliyor” adı ile yayın hayatına sokuldu.
George Owell, elbette ki bir kâhin değildi.
Sadece yaşadığı dönemde hızla gelişen teknolojinin ‘mevcut verilerinden’ yola çıkarak, insanoğlunu gelecekte nelerin beklediğine yönelik bazı tahminlerde bulunmuştu.
Bugün, o geleceğin tam ortasındayız.

* * *


Big Brother, sizi fena gözetliyor.
Hem de sizin satın aldığınız bilgisayar, cep telefonu ve elektronik cihazlar aracılığıyla.
Bilgisayarlardaki bütün ‘yazışmalar’, bütün ‘işlemler’ ve bütün ‘görüntüler’, yazılımların içerisine gizlice yerleştirilen ‘solucanlar’ aracılığı ile istenildiği gibi ele geçirilebiliyor.
‘Kod’ olarak belirlenen kelimeler merkeze ulaştığı an, hemen ‘yakın takibe’ alınıyorsunuz.
Ev ve cep telefonları ile yapılan bütün konuşmalar, ana santrallerdeki yazılımlara yerleştirilen ‘şifreler’ aracılığıyla istenildiği gibi dinlenebiyor.
Bulunduğunuz nokta anında tespit ediliyor.

* * *


Yine uzaktan gönderilen sinyaller, evinizde kullandığınız elektronik eşyaları istenildiği zaman birer ‘yansıtıcıya’ dönüştürebiliyor.
Kent merkezlerine kurulan ‘dijital kameralar’, aldıkları görüntünün bir kopyasını istenildiği zaman, ana merkeze de gönderebiliyor.
Gökyüzünde dolaşan sözde ‘haberleşme’ amaçlı uydular, aynı zamanda birer ‘gözetleme’ aracı işlevini görüyor.
Dünyanın değişik noktalarında konuşlandırılan Amerika, İngiltere ve İsrail’e ait üsler, aynı zamanda birer ‘veri aktarım merkezi’ olarak kullanılıyor.

* * *


‘Bireysel’ plandaki dinleyicilerin, ‘böcek’ diye tabir edilen ‘mikrofon’, ‘kamera’, ‘anten’ gibi bir takım özel cihazları satın almaları, bir takım ‘risklere’ girmeleri ve bir takım ‘pahalı masraflara’ katlanmaları gerekiyor.
‘Küresel’ plandaki dinleyicilerin, bu bakımdan işleri çok daha kolay.
Bir ‘bilgisayar’, ‘cep telefonu’ veya ‘verici’ niteliğe sahip bir ‘elektronik’ eşyayı satın aldığınız andan itibaren, ‘gönüllü’ bir şekilde Big Brother’in gözetimine ‘otomatik’ olarak dahil oluyorsunuz.
Hem ‘cihazları’ satın alıyorsunuz, hem de dinleme ve gözetleme ‘finansmanını’ siz ödüyorsunuz.

* * *


‘Dinleyenleri’ de dinliyorlar.
‘Kulaktan’ kulağa, oradan da ‘merkezi’ kulağa...
“Biz de dinleniyor olabiliriz” korkusu ile ne yapacaklarını şaşıran geleceğin iktidar adayları, bir milletin topyekun ‘gözetim altına’ alınması karşısında ne düşünüyorlar acaba?
‘Donanımları’ ve ‘yazılımları’ başkalarına ait cihazlar ile “Kandil’i BBG evi haline getirdik” diye övünenler, Türkiye’nin topyekun ‘BBG evine’ çevrilmesine ne diyorlar acaba?
Big Brother’ın ‘kapsama alanından’ kurtulabilmek için bir plan veya projeleri yok mu?
Allah kahretsin.
Sahi, yok mu?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş