Bir Kazak dostumuzu uğurlarken

Kürşad ZORLU

Kazakistan’ın geleceği ülkemiz için çok önemlidir. Onlar ne kadar güçlü ve zengin olursa bizim de kültür coğrafyamızda etkinliğimiz o denli büyük olur. Özellikle Devlet Başkanı Nazarbayev’in son dönemde Kazakistan’daki Kazak nüfusunu dikkate alarak Türkiye Türklerine ve Ahıska Türklerine  “gelin ülkemize yerleşin”  sözleri dikkat çekicidir. Hakikaten bu olabilir mi? Yani denildiği gibi orada yeni bir şehir kurulup bahsedilen topluluk yerleştirilebilir mi? Neden olmasın diyoruz. Bu ülkenin çok geniş toprakları, yeni bir nüfus ve onu işleyecek emek gücünü bekliyor. Eğer alt yapısı hazırlanır, hukuki ve sosyal önlemler önceden alınırsa başarı elde edilebilir.
Öte yandan Kazakistan Ankara Büyükelçiliği bugün çok önemli bir çalışanını uğurluyor. Dostumuz Abzal Saparbek üst düzey bir göreve atanmak üzere yarın Kazakistan’a dönmüş olacak. Hatırlarsanız Saparbek, Cumhurbaşkanımızın Kazakistan’a yaptığı gezide iki ülke başkanının tercümanlığını da yapmıştı. Belirtmek gerekir ki, kendisi ile çok sayıda projeyi birlikte yürütme fırsatımız oldu. Bu süreçte yakınen tanıdığım Kazak kardeşim Abzal, aynı zamanda Türkiye’ye olan samimi yaklaşımı ve düşünceleri ile kalbimizin unutulmayanları arasında yerini almıştır. Geçtiğimiz hafta Abzal Bey ve Müsteşar Yerkebulan Sapiyev’le akşam yemeğinde birlikteydik. Sanki hiç gitmeyecekmiş gibi yeni proje ve faaliyetlerden bahsettik. Dedik ya bu işe gönlünü vermiş. “Parlamentolar arası birlik” ve “Aksakallılar Kurulunun” bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğinin altını çizdik. Ve anladık ki Türk dünyasının iki ferdi olarak aynı hislerle hareket edebilmek çok önemli. Bir kere karşılıklı olarak hassasiyetlerimizi ve vazgeçilmezlerimizi iyi kavrayıp ona göre davranabildiğimiz sürece bizlerin arasına hiç kimse giremez. Ama bu, oldukça sabır ve emek isteyen bir iş. Öyle kolay pekişmiyor. Neticede değerli dostumuz Abzal Saparbek’e yeni görevinde başarılar, eşine ve dünya tatlısı balalarına baht açıklığı diliyoruz.
Azerbaycanlı askeri şehit ettiler
Üç gün önce, Ağdam bölgesinde Ermeni güçleri tarafından yapılan ateşkes ihlali sırasında 19 yaşındaki er Çınar Aliyev, başından aldığı kurşunla hayatını kaybetti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, son günlerde Ermeni güçlerinin, cephe hattının Berd, Tovuz, Terter, Fuzuli, Ağdam, Hocavend ve Goranboy bölgelerinde çoğu gece saatlerinde olmak üzere 10’a yakın ateşkes ihlalinde bulunduğunu bildirdi.
Kırgızistan’da yeni hükümet
Kırgızistan’da Başbakan İgor Çudinov’un  kabinesi açıklandı. Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kurmanbek Bakiyev’in imzaladığı kararnameye göre, kabinede iki başbakan yardımcısı, bir başbakanlık müsteşarı ve 14 bakan ile 5 devlet komitesi başkanı yer aldığı belirtildi.
Özbekistan’da idam
cezası kaldırıldı
Özbekistan’da 1 Ocak 2008’den itibaren idam cezası kaldırıldı. Özbekistan Cumhuriyet Başsavcılığı, ömür boyu hapis cezasının, sadece terör ve kasten adam öldürme suçlarına uygulanacağını belirtirken, ömür boyu hapis cezasının kadınlar, 18 yaşını doldurmamış olanlar ve 60 yaşını aşan erkeklere uygulanmayacağını ifade etti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş