Biraz ayıp oluyor

A+A-
Burhan AYERİ

Çarkıfelek'te işe yarar ödülleri vermemek için binbir numara çevriliyor. Finale kalan yarışmacının sorusuna bakın; "bir bitki" denildikten sonra cevap "sütleğen" çıkıyor. Bu doğal olarak bilinmiyor. Hangi ansiklopedide var diye araştırmaya başlıyoruz. Sonunda Hakkı Devrim Hoca'dan kalma Büyük Larousse'da rastlayabiliyoruz: "3 kabuklu meyve verir. Boyacılıkta kullanılır. Bilimsel adı, euphorbia".

Kesinlikle "Kim 500 Milyar İster?"in son sorusu olabilir. Çarkıfelek'ten bir final kazığı daha, "Karpuz Fener"... İyi ki kavun fenerini sormadılar. Hani kartelada otomobil olsa, dümen yapsınlar diyeceğiz. 2-3 bin lira değerindeki hediyeleri dahi vermemek için binbir tezgah. İzleyici adına -gelen eleştiriler- konuşursak bu kadarı fazla diyoruz.

Üniversite öğrenci ve mezunlarının sesli  ve sessiz harfleri birbirinden ayıramadığı yarışmada kazık soruları görmek sürpriz olmamalı. Yapımcı rtv Prodüksiyon yetkililerine iletiyoruz.

 

Başucu kitabı

Hüseyin Movit, yine kendine yakışanı yapmakta. Hazırladığı serinin ilki olan "Türkçe'yi Doğru Kullanalım"ı yayınladı. Önce Akıl Fikir Yayınları'nın telefon ve e-postasını verelim. Başta "tıntın güzeller", ihtiyacı olanlar yararlansın diye; Tel:(0212) 514 77 77 e-posta: bilgi@akilfikiryayinlari.com

'Adabımuaşeret'e tam 4 bin 50 kez 'adabımuhaşeret' demişseniz, ya da 'işten bile değil' yerine 39 bin 700 kere 'içten bile değil'i kullanmışsanız Türkçe'yi Doğru Kullanalım'a mutlaka bakmalısınız. Yanlışlıkla spor spikeri olup 'şak kündesi' yerine 'şark kündesi' diyorsanız vakit kaybetmeyin. Daha neler neler... Anlaması da çok kolay bir yayın. Ekran güzellerinin zeka seviyesine göre düzenlenmiş. Movit'e tebriklerimizi yolluyoruz.

 

İçnikalar

Yeri geldi bir kitaptan daha söz edeceğiz. "İÇNİKALAR - Bir Milyon Atlı Ankara'ya Yürüyor" İbrahim Akın'ın emeğinin ürünü. Elimize geçişteki zamanlama ilginç oldu; tam kalkışma sonrası. Şu cümlelere dikkat edin:

"Yıl 2019. Meslis'tekiler azledilmiş, yerine yenileri getirilmiş. Ülke bir günde zaptedilmiş. Yeni bir 'Kurtuluş Savaşı' için ortaya çıkmış İçnika, İçnika Ordusu'nun kumandanı. Gelin bu mücadeleye ortak olun. İçnika'nın kim olduğunu öğrenin"

Merak edip ilgi gösterecekler için zinde yayıncılık'ın telefonu: (0212) 543 17 26

 

Vallahi benziyor

Show TV komedi yapımlarına yüklenerek doğru yolu seçti. Milletin ekonomik zorlukları ve namlunun ucunda sunulan kötülüklerle boğuştuğu dönem unutturulmaya çalışılıyor. "O Bana Çok Benzer" bu yayınların sonuncusu. Seray Sever, Demet Akalın, Deniz Akkaya, Kuşum Aydın, Serdar Ortaç ve pek çok ünlü, kişilik değiştirerek insanları kandırma peşindeler. Hani Batılıların "sabun köpüğü" diye sınıflandırdıklarından, seyredeni fazla olmasına şaşırmadık. Ali Poyrazoğlu'na seslendirme yaptırmak 10 numara. 3 yıldır.

ÖZEL NOT: Balatlı dostlardan yeni şikayet geldi. Kendileri için yaptırılan yolcu motorlarının Üsküdar-Beşiktaş hattına verildiğini belirtiyorlar. Gerekçe, Mercedes motorların Haliç'in çamurlarını toplaması. Oysa aynı Mercedesler Hamburg'da mükemmel çalışmakta. Sonuçta bizimkiler döşemeleri parçalanmış hurdalarla seyahat ediyorlar. Balatlı'nın kaderi bu olsa gerek...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları