Bölücülüğün çaresi ‘din’ kardeşliği mi?

İsrafil K.KUMBASAR

Açılım adını verdiği ‘parçalanma’ projesini sahneye koyduğu günlerde, güneş gözlüklerinin ardından meydanı dolduran kalabalığı şöyle bir süzen hazret, kestane şekeri kıvamındaki sözcükleri tane tane üflemeye başlıyordu:
- “Çok şükür birbirimizi selamlarken, kucaklarken birbirimize ‘Xude razi be’ (Allah razı olsun) derken aynı düşünceyle hareket ediyoruz.”
Vatandaşın bir bölümü bu sözlerden hiç bir şey anlamamıştı, zira gerçekte ‘mesajın muhatabı’ onlar değildi.
Vaktinde oraya yerleşmiş olan Güneydoğu kökenli vatandaşlara ‘şirinlik’ gösterisi yapmaya çalışıyordu aklınca.
Hazret, ‘Huda’ ve ‘razı’ kelimelerini peş peşe koyunca ‘Kürtçe’ bir cümle kurmuş olduğunu zannediyordu.
İçinde ‘Allah’ lafzı geçen bir cümle ile yola çıkınca, ‘dini bütün’ insanları ampulün altında birleştirmek işten bile değildi ona göre.
Heyhat, hayat hiç de öyle demiyor.
Kaşıya kaşıya ‘kangrene’ dönüştürdüğü mesele asla ‘hayal bile edemeyeceği’ bir noktaya ulaştı, hazret hâlâ farkında değil.
Adamlar ‘camileri’ bile ayırmış, ‘vaazlarda’ devlete küfür yağdırmaya başlamış.
Bizimki, hâlâ ‘maval’ okuyor.
***
Doğubeyazıt’tan Beyazıt Meydanı’na kadar, ülkenin bütün sokakları ‘Büyük Kürdistan’ hayali peşindeki iş birlikçi hainler tarafından yakılıp yıkılıyor.
Güneydoğu’daki birçok vilayeti ‘fiilen’ ele geçiren ‘paralel’ yapılanma, peş peşe sahneye koyduğu tehlikeli provalar ile ‘özerklik’ ilan etmeye hazırlanıyor.
‘Kurtarılmış bölge’ haline getirilen Cizre’de devletin polisi emniyet güçleri, teröristlere karşı artık  “Kürtçe”  çağrılar yapmak zorunda kalıyor.
Bizimki gerekli tedbirleri almak yerine, ‘akide şekeri’ gibi bir dille, aklı sıra bölücüleri kafakola alacak ‘yeni açılım hamlelerine’, hazırlıklarına girişiyor.
Bir yanda yapay devlet televizyonu aracılığı ile ‘yapay bir dilin’ ekseninde ‘yapay bir millet’ oluşturma çabaları, öbür yanda geçmişi binlerce yıl öteye dayanan bir milleti ‘yap-boz tahtası’ gibi silkeleme, tarihten silme gayretleri.
Bir yanda bölücü teröre karşı mücadele veren güvenlik güçlerinin cenazelerinde  “Şehitler Ölmez” diye haykıranlara ‘kelle’ kıvamında hakaretleri, öbür yanda terörist leşlerinde  “Şehit Namırın”  sloganları atanlara ‘baba’ şefkatinde yaklaşımları.
Adamlar devletin askerine, polisine, memuruna, imamına ‘h...stir’ çekiyor, bizimkiler dini duygular üzerinden göz boyamaya çalışıyor:
- “Çok şükür kardeşiz. Xude razi be!” H H H
Bizler ‘Türk’ dediğimiz için onlar da ‘Kürt’ demeye başlamışmış da, bu zıtlaşma ülkeyi kardeş kavgasına, baskıya, zulme götürmüşmüş de.
Buyrun işte, sizin ‘çözüm’ olarak ortaya koymaya çalıştığınız ‘tezleriniz’ de ortada.
Siz  “Müslüman’ız”  diyorsunuz, aklınızca ‘din kardeşliğine’ vurgu yapıyorsunuz, ama kafalarındaki ‘Büyük Kürdistan’ hayalini biraz daha yeşerttiğiniz, habire önlerini açtığınız, cesaretlendirdiğiniz bölücüler de öyle olduklarını söylüyorlar.
Hani o  “Ana sütü gibi haktır”  dediğiniz yapay dil ile ‘mevlid-i şerif’ okumaya kalkışıyorlar, ‘şehitler’ için ağıtlar yakıyorlar, ‘cuma vaazlarını’ devlete karşı ayaklanma çağrısı yapılan bir ‘araca’ dönüştürüyor.
Fakat size bir adım dahi yaklaşmıyor.
Bir hatırlayıversenize, İmralı’daki muhterem din kardeşinizin ‘dindar kesimle irtibat kurulması’ yönündeki talimatı sonrası bir uzantısının hezeyanlarını:
- “Bizim bölgede misyonere ihtiyacımız yok. Kürtler herkesten daha dindardır.”  
 “Xude razi be!”  taktiğine sığınarak belki birkaç milletvekili daha kazanabilirsiniz.
Peki, ya ülkenin kayıpları?
***
Sizin  “Xude razi be!”  diye her el sallayışınıza, muhataplarınızın teröristlere ait tabutların başında  “Şehit Namırın!” nidalarıyla cevap vermeleri artık ‘cinin tamamen şişeden çıktığını’ açıkça ortaya koyuyor.
Şimdi oturun, “Ağzınızla kuş tutma”  deyiminin Kürtçesini ezberlemeye bakın.
Kim bilir, belki bir gün faydası olur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş