Bordo-Mavi Mezar Taşları..

A+A-
Murat TAŞKIN

İmam duaya başlamadan önce bakın ne diyor?
 “Trabzonspor sevdası ile görev yaptıkları camilerin mihraplarını bordo-maviye boyatan meslektaşlarımız o kadar çok ki!..”
Bu gerçeğin ardından, bir devire adına yazdıran, ya da futbolda Anadolu İhtilali’ni yaratan Trabzonspor’un kaybettiği değerleri anlatabilmek için başlığı “bordo-mavi mezar taşları” diye atsanız, neyi, ne kadar ifade edebilirsiniz ki?
Son çeyrek asırda adının başına “şampiyon” yazdıramayan Trabzonspor, yine de Türkiye’de bir şehirde yaşayanlara kimlik kazandırma adına bir numaradır. İşte o bir numara için yatağında veya kazalarda ölenleri anmak için Trabzonspor Divan Kurulu “Aramızdan Ayrılanlar” başlığı altında 2 yıldır etkinlikler düzenliyor. Trabzonspor tarihinin canlı deposu Ali Özbak’ın başında bulunduğu divan kurulu, etkinliklerin ikinci yılında önce aramızda olmayanlar için bir anıtın yapılmasını sağladı. Ardından, Trabzonspor Tesisleri’nde, gurur ve hüznün bir arada yaşandığı “Aramızdan Ayrılanlar” sunumu izlendi. Dağıtılan kitapçıktaki hepsine aşına olduğumuz yüzler hasretle anıldı.
“Aramızdan Ayrılanlar” kitapçığında bugün artık mezar taşları bulunanlar arasında kimler yoktu ki.. Kuruluşun mimari  Sebahattin Kundupoğlu’ndan kurucu başkan Başkan Rıfat Dedeoğlu’ndan, Mazhar Afacan’a, düşünce ustası Ruhan Öngür’den, Süha Akçay’a, Turan Alp’ten Yılmaz Emiroğlu’na, Osman Yağmurdereli’den İbrahim Hasanbaşoğlu gibi yöneticilik yapanlar..
Ziyad Nemli, Orhan Kaynar ve Mehmet Tan gibi, Trabzonspor’u, tarihini kendine saklamayıp kamuoyu ile paylaşan gazeteci ağabeylerimiz..
Teknik adam statüsünde Harun Kırmanoğlu, Hayrettin Şiranlı (cemse Hayrettin), Kamuran Soykıray, Temel Barutçu, Halil Özyazıcı Altan Santepe... Dozer Cemil’den, Çolak İbrahim’e, sağ bekler Erkan Yanardağ ve Şener Çınar’dan, Metin Yüce’ye, dünya tatlısı Joker Mustafa’dan, lâkabı ile ruhu ters orantılı Bolu Canavarı adaşına kadar onlarca “Şampiyon Trabzonspor” destanını yaratan futbolcular.. Türk Milli Eğitim’ine yıllarını vermiş gerçek devlet adamlığını, gönlün nidası olan şiirle birleştiren Göreleli Hasan Ali Yücel’in 70 yıl önce yazdıklarını hatırlattı bize bu etkinlikler.. Sanki, “Bize Her Yer Trabzon” ile tüm Türkiye’yi kucaklayan Trabzonluyu, Trabzonsporluyu anlatır gibiydi, mezar taşlarında..
“Ölümsüz milletin tarihe saygısını,
Bakmasını bilirsen, burada göreceksin.
Nasıl silmiş ecdadım, ecelin kaygısını,
Mezar taşlarına bak ölümü seveceksin.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları