Borsa rekor kırınca kuru soğanın lafı mı olur hiç?

İsrafil K.KUMBASAR
Çok değil, 30-40 yıl öncesinde ‘5 sentin’ bile hesabı yapılırdı.
Günümüzde, kişisel hesapları ‘milyar dolarlar’ ile ifade edilen zenginlerimizin her geçen gün artan sayısı göğüs kabartıyor.
Bir kalemde ‘7 milyar lirayı’ ülkeye getirip, ekonomiye katkı sağlayan ‘esrarengiz’ işadamlarımız arz-ı endam etmeye başladı.
Çiftçinin çifti, çubuğu ‘haciz’ kıskacında, mahkeme koridorları ‘dava dosyalarından’ geçilmiyor fakat borsa ‘tüm zamanların’ rekorunu kırıyor. Endeks ‘60 binlere’ dayanmış.
İşsiz sayısı mı? O konuda telaffuz edilen rakam TÜİK’e göre farklı, ‘sokaktaki’ insana göre ise çok daha farklı.
Kimilerinin,  “Ağzımız kokar”  diye uzak durduğu soğan, ‘zam’ şampiyonu oldu.
‘Mütevazı’, ‘kanaatkar’ insanın azığıdır, sofrasının katığıdır soğan. O yüzden türküler yakılır “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana”  diye.
Varsın soğanın fiyatı el yaksın. Değil mi ki, borsa ‘rekora’ koşuyor, bir kalemde ‘7 milyar lira’ dışarıdan getirilip aklanıyor. İşler yolunda demek.
***
İşler yolunda, kimse endişe etmesin.
Geçenlerde yolumuz bir esnaf lokantasına düştü. Bir kavurma, bir pilav, bir cacık. Gelen hesap, toplam 6 lira. Ekmek ve su da bedava.
Öyle ya, millet sızlanıp duruyor, “Etin artık yanına bile yaklaşılmıyor” diye.
Bir iki gün sonra yine gittik aynı lokantaya. Aynı şeyleri istedik. Hesap aynı: 6 lira.
İşin sırrını akşam haberlerde çözdük. Meğer ‘buffalo eti’ yediriyorlarmış millete.
Irak’tan, Suriye’den ‘kaçak’ getirilen hayvanlar da, ‘ucuzluğun’ ardındaki sebeplerden biriymiş. Daha ötesini, yani ‘nallı kuzu’ ve ‘sair hayvanatın’ kasap tezgahlarını süslemesini ise fazla kurcalayamadık.
Midemiz kalktı, lakin işin içinde ‘ülke menfaati’ olunca çaresiz sessizliği yeğledik.
Madem memlekette ‘işler’ tıkırında, madem ‘borsa’ yükseliyor, madem ‘döviz kurları’ üç yıl öncesiyle aynı seviyede. Şükretmemiz gerek.
Bir vatan evladı, ‘bir kalemde’milyar dolarları ülkenin maliyesine emanet ediyor. Bir ‘güven’ söz konusu, taşın altına parayı -pardon- elini koymak mevzubahis.
***
Bet bereket geldi memlekete.
Vatandaşa ‘borç’ takanlar, ‘hayal satıp’servet yapanlar ihale üstüne ihale alıyor. Cebindeki kuruşa dokunmadan, ‘kamu bankalarının’ açtığı kredilerle işini büyütenleri mi ararsınız, ‘tüyleri’ bitmeden sınıf atlayıp ‘işadamı’ olanları mı?
Maşallah, iyi bir trend yakaladı Türkiye.
Kulak asmayın siz sokağın sesine. Bakın babalarının tutkusu “kadınlı, kahkahalı, şaraplı” toplantılar olan biraderler bile, hamdolsun paraya ‘para’ demiyor artık.
Arada bir çocuğun ‘dershane parasını’ ödeyemeyip hapse düşen analar ve o ananın haline içlenip canına kıyan evlatlar yok değil.
Olur, olacak bunlar. Türkiye 70 milyonu aşkın insanın yaşadığı,  “36 etnik grubun”  yer aldığı bir coğrafya. Dolayısıyla ‘uç örneklere’ takılıp kalmamak gerekiyor.
Kimilerinin ‘kredi kartı borcu’ yüzünden yuvası dağılacak, kimileri ‘işini kaybettiği’ için evine haciz gelecek. Üniversiteyi bitirip de, iş bulamayanlar hakeza
‘Alışacağız’ bütün bunlara.
***
Borsa ‘tüm zamanların’ rekorunu kırıyor.
Zenginler, ‘vergide’ birbirleri ile yarışıyor.
Çiftçi ‘icra dairesinde’ sürünüyor.
Sokaklar ‘işsiz’kaynıyor.
Soğan ‘zam’ şampiyonu.
Sakın ha, ola ki “Bu hesap birilerinin işine yarıyor, ama kimin?” diye sormaya kalkışmayın, yoksa anında ‘Ergenekoncu’ damgasını yersiniz alnınızın ortasına.
Söz konusu ‘vatan’ ise gerisi teferruattır.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş