Brexit müzakereleri başlıyor

Brexit müzakereleri başlıyor
Birleşik Kraliyet, yarın “Tarihi boşanma” olarak nitelenen AB ile Brexit müzakerelerine başlayacak.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan erken seçimde parlamentodaki çoğunluğunu kaybeden Başbakan Theresa May’in müzakerelerde nasıl bir ağırlık koyacağı tartışılırken, Financial Times gazetesi, Brüksel’in Londra’dan brüt olarak toplam 99.6 milyar euroluk bir mali yükümlülük üstlenmesini istediğini yazdı.

AB ile Birleşik Kraliyet arasında “tarihi boşanma” olarak nitelenen zorlu müzakere süreci yarın Brüksel’de başlayacak. AB Başmüzakereci Michael Barniel ve Birleşik Kraliyet Brexit Bakanı David Davis’in yarın başlatayacağı görüşmelerin, Nisan 2019’a kadar sonuçlanması gerekiyor. Müzakerelerin ikinci turunun ise 17 Temmuz’da başlaması öngörülüyor.

Avrupa Komisyonu, yaptığı açıklamada, müzakerelerin ilk turunun üç başlıca alanı kapsayacağını belirterek, bu alanları “vatandaşların haklarının korunması, Birleşik Kraliyet’in yükümlüklüklerine ilişkin mali anlaşma ve AB’nin yeni dış sınırları” olarak sıraladı.

 -27 AB DEVLETİNİN DİPLOMATLARINA “GİZLİ” BRİFİNG-

Bu arada, Financial Times gazetesi, yarın resmen başlayacak ve çok zor geçmesi beklenen Brexit müzarere sürecine ilişkin bir haber analizinde, AB’nin Birleşik Kraliyet’ten omuzlamasını istediği belirtilen yükünü yazdı.

2 yıl sürmesi önögrülen müzakere sürecinin başlayacağı 19 Haziran öncesi, Avrupa Komisyonu tarafından diğer 27 AB devletinin diplomatlarına verilen “gizli bir brifingte”, tahminlerin sunulduğunu belirten gazeteye göre bu, “Birleşik Kraliyet’ten üye devleti olarak bulunduğu mali taahhütleri yerine getirmesi konusunda brüt 86.4 milyar euroluk bir talep anlamına geliyor”.

Buna ek olarak Brüksel’in Londra’dan şarta bağlı yükümlülükleri için 11.5 milyar euro, kalkınma finansman taahhütleri için de 1.7 milyar euroyu istediğini kaydeden gazete, “Bu da AB’nin Birleşik Kraliyet’ten üstlenmesini istediği total yükümlülükleri 99.6 milyar euroya çıkarıyor” dedi.  

Ancak FT, müzakereler sonucunda Brexit nedeniyle Londra tarafından üstlenmesi gerekecek yükün daha hafif olabileceğini düşünüyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş