Bu seçimin sonucu belli

Kürşad ZORLU

Dost ve kardeş ülke Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştiriliyor. Biz de bu önemli seçimleri uluslar arası gözlemci olarak bizzat yerinde takip ediyoruz. Bu amaçla eski başkent Almatı’da gözlem ve incelemelerimizi sürdürüyoruz. Genelde sakin bir seçim süreci yaşanıyor. Afiş, bayrak, anons ve benzeri seçim araçlarına rastlanmıyor. Sonuçların büyük ölçüde belli olduğu seçimlerde insanların yeni beklenti ya da farklı bir siyasi talebinin olmadığı görülüyor. Kazak gazetecilerle konuştuğumuzda kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in % 80’nin üzerinde oy alacağı ifade ediliyor. Bazı çevrelerce de eğer bu oran %70’ler seviyesine inerse sonraki seçimlerin hangi güzergâhta seyredeceğinin kestirilebileceği öngörülüyor. 3 Nisan seçimleri Kazakistan için şeklî olmasa da esası itibariyle önem taşıyor. Bu seçim yüksek ihtimalle Nursultan Nazarbayev’in katılacağı son seçim yarışı olabilir. Halkın önemli bir kısmı tarafından yedi yıllığına seçilecek olan Nazarbayev’in kendi isteği ile bir kez daha aday olmayacağı düşünülüyor. İşte bu sebeple halkın büyük bölümü belki de son kez kurucu devlet başkanlarına alabildiğince destek veriyor. Kim ne derse desin Nazarbayev Türk dünyası için büyük bir fırsat ve avantaj meydana getiriyor. İlerleyen yıllarda bu misyonun devamı için kendisine yine büyük görevler düşüyor.


Cumhurbaşkanlarına dil sınavı
Kazakistan’da 3 Nisan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 9 milyona yakın seçmen sandık başına gidiyor. 9725 ilçe seçim komisyonu ve 223 bölgesel seçim komisyonunun oluşturulduğu seçimlerde 4 aday yarışıyor. Seçim sonunda ikinci sırada olması beklenen Komünist parti lideri Jambıl Ahmetbekov seçimleri protesto edeceğini açıklamışsa da yarınki devlet başkanlığı yarışının içinde olacak. Önemle belirtilmeli ki Kazakistan’da cumhurbaşkanı adayı olmak için iyi derecede Kazak Türkçesi bilmek gerekiyor. Bu hususta yapılan sınavda başarı elde edemeyenler aday bile olamıyor. “Nasıl olur, insan kendi dilini nasıl bilmez” demeyin, çünkü bu coğrafya kendine özgü koşullar içeriyor. Bu bölgede hakim dil uzun süre Rusça iken şimdilerde Kazak Türkçesi yeniden diriliyor ve hızla ülke geneline yayılıyor. Bu gelişmede Nazarbayev’in milli kültür politikasının büyük payı bulunuyor.


Türkeş’e özlem
4 Nisan Pazartesi günü ülkücülerin unutulmaz lideri Alparslan Türkeş’in 14’ncü ölüm yıldönümü... Bu vesileyle ülkenin çeşitli yerlerinde pek çok anma programı gerçekleştirilecek. Ankara’da ise Başbuğ Türkeş’in kabrini ziyaret eden binlerce ülkücü aradan geçen 14 yıla rağmen onun eksikliğini bir kez daha hissedecek. Geriye dönüp bakıldığında eğer ömrü yetseydi Başbuğ Türkeş özellikle son dönemdeki siyaset anlayışı ile bugün sadece MHP’lilerin değil ülkesini seven bütün kesimlerin umudu olacaktı. Zira Alparslan Türkeş yeri doldurulması zor bir lider ve aynı zamanda devlet adamıydı. Onu oy dağılımlarıyla algılamak son derece yanlıştı. Rahmetli Türkeş belki iktidar olamamıştı; belki de bu millet sağlığında onun değerini anlayamamıştı. Ama asıl gerçek o her zaman Türkiye’nin denge noktasındaydı ve yüreklerin iktidar koltuğundaydı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş