Budak: "Türkiye tüketerek büyüyor"

Budak: "Türkiye tüketerek büyüyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Türkiye’nin üreterek değil tüketerek büyüdüğünü ifade ederek, “TÜİK’in yeni hesaplama yöntemleriyle sağlanan, üretim artışına dayanmayan ve refah yaratmayan büyüme rakamları övünülecek bir durum değil” dedi.

Budak, yaptığı açıklamayla 2017 ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Büyümede ihracattaki artışın önemli olduğunu kaydeden Budak ancak esas olarak vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu kredileri ve referandum endeksli kamu harcamalarının belirleyiciliğine dikkat çekti.

Budak, “Yüzde 5’lik büyüme nitelikli bir büyümeye işaret değil. Dolar bazında da GSYH 190 milyar dolardan, 173 milyar dolara geriledi. Sanayi üretiminde, yatırımlarda ciddi bir canlanma yok. Bu demektir ki Türkiye üretmeden büyüyor, tüketerek büyüyor. Bunun da sağlıklı bir ekonomik yapı olmadığı açık. O nedenle işsizlik rekor kırıyor, enflasyon rekor kırıyor, bütçe açığı rekor kırıyor. TÜİK’in yeni hesaplama yöntemleriyle sağlanan, üretim artışına dayanmayan ve refah yaratmayan büyüme rakamları övünülecek bir durum değil” dedi.

“TEK PARTİ DÜZENİ, OHAL BELİRSİZLİK VE RİSKLERİ BÜYÜTÜYOR”

Türkiye’de yatırım ve üretim artışının neden sağlanamadığının doğru sorgulanması gerektiğini belirten Budak şunları kaydetti:

“Türkiye hukuk ve demokrasiden uzaklaştıkça, yatırımcının ilgisini kaybediyor. Küresel Yatırım Raporu’na göre Türkiye’ye giren doğrudan yabancı yatırım 2016’da yüzde 31 gerilemiştir. Doğrudan yatırımlardan aldığı pay da yüzde 2.3’ten yüzde 1.9’a düşmüştür. Yabancı yatırımcı gelmiyor. Neden? Çünkü yatırımını güvenli limanlara yapıyor. Tek parti düzeni, OHAL belirsizlik ve riskleri büyütüyor. Güveni arttıracak unsur demokrasi ve bağımsız yargıdır. Türkiye hukuk ve demokrasiye dönmezse, istihdam yaratmayan, bütçe açıklarını kapatmayan büyüme rakamlarıyla yetinmeye devam eder. Türkiye, başta eğitim olmak üzere yapısal reformlara dönmelidir. Bu çerçevede zeytinlikleri, meraları betonlaştıracak adımlar değil, üretime akıl ve yaratıcılık katacak adımlara ihtiyaç var ama 15 yıldır ülkeyi yönetenlerin böyle bir derdi görünmüyor. İlk çeyrekteki yüzde 5’lik büyümeyle ilgili açıklamaları da bunun kanıtı.”

İlgili Haberler
İşsizlik, 2016'da yüzde 10.9 oldu
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş