Bugün 10 Kasım 2009

A+A-
Altemur KILIÇ

Bugün 10 Kasım; Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 71. Yıl dönümü... Başbakan Erdoğan doğru söylemiş, bu bir matem günü olmamalı, olmamalıydı...
Atatürk öldü diye matem tutacak yerde, mutlu olmamız ve O’nu bugün öyle anmamız gerekirdi! Ama ölümünden bunca yıl sonra, mutlu olamıyoruz işte! Tarifsiz endişeler içindeyiz; Özellikle - biz- O’nun “altın yıllarında” yaşamış olanlar için ne acı. Şimdi O’nun emanetine ihanet ediliyor ve mirası harcanıyor...
Cumhuriyetini sonuna kadar muhafaza ve müdafaa etmeye ant içmiş olanlar, şimdi, O’na ve emanetine ihanet edenler tarafından içeri tıkılmışlar. Aslında orada, Atatürk’ün  “düşünceleri”  yargılanıyor...
Ne güzel bir çizgi bant vardı; Anıtkabir’in önünde, kara gözlüklü iki adam, telsiz telefonda  “Amirim daha dışarı çıkmadı, çıkınca yakalayıp getireceğiz”  diyorlar! Kara mizah mı? Durum aynen böyle!

Babam başındaydı
O hayatta iken bize hiç ölmeyecekmiş gibi gelirdi... 10 Kasım sabahı, öldüğünü, Robert Kolej yemekhanesinde, bir musevi arkadaşımızın,  “Babamiz öldu”  diye, hıçkırarak ağlamasıyla öğrendik... Sanki dünyalarımız başımıza yıkılmıştı! Artık O’nun emanetini muhafaza etmek bize düşecekti ve hâlâ da düşüyor! Bugün bütün vatanseverlerin milliyetçilerin bu andı tekrar içmelerinin, zamanıdır...
On Kasım sabahı babam, Atatürk’ün ölüm yatağının başındaydı... Atatürk  “saat kaç”  demiş ve babam cevap vermişti;  “Dokuzu beş geçiyor Paşam” diye! Ve gözlerini de babam kapatmıştı!
Babam, o tarihten sonra hiç eskisi gibi olamadı. Hayatta iken, 10 Kasım sabahları siyah elbisesini giyer, hiç konuşmadan törenlerı dinlerdi... Bütün gün hiç konuşmazdı!
Atatürk ölürken, Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak ağlayarak,  “Bir tarih göçüyor Kılıç” demişti... Ve hakikaten de  “bir tarih göçmüştü” !
Bugün törenlerde Atatürk’ü övenler, Atatürk defterine bağlılık sözleri imzalayanların bazıları, kesinlikle samimi değiller... Nereden mi bellli; geçmişte O’nun Cumhuriyeti hakkında söylediklerinden!
 Atatürk ve devrimi bir çağın başlangıcı bir  “millattır” ... Ve Atatürk’ü matemle değil, her milat gibi şenliklerle, mutluluklarla anmamız gerekiyor! Fakat ben bugün hiç mutlu değilim. Korkarım, Atatürk’ü Anıtkabir’inden çıkarıp tarihe gömmek, unutturmak isteyecekler diye! Sağdan, soldan saldırılara başladılar bile!
Ancak O, tarihe sığmaz. Umudum, gene ve son güne kadar Türk gençliği, Türk Ordusu!


Bahçeli yeniden
MHP Kurultayında Devlet Bahçeli büyük bir çoğunlukla, Genel Başkanlığa seçildi... Ancak beni üzen ve düşündüren bir husus var; Sayın Bahçeli konuşmalarında, hiç Türk Ordusundan söz etmiyor ve sanki, Ordu MHP’nin siyasi rakibiymiş gibi araya mesafe koyuyor. Kurultayın ve konuşmasının ana temalarından biri  “Var Ol Türkiye” ... Türkiye güçlü ve var olacaksa, ancak güçü bir Türk Ordusu ile var olur!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları