Bugün “kitap kurtları”na özel yazdık

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Hırsızlarla, arsızlarla, kan-revanla dolu gündemden kaçtık; Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, TÜYAP Yönetimi, Deniz Kavukçuoğlu, Doğan Hızlan, Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş ve CHP Milletvekili Hurşit Güneş ile birlikte Çukurova 8. Kitap Fuarı’nı açtık.

İyi de yaptık.
Evlenecek değil gönüllerince eğlenecek çağlarındaki 6’lı, 7’li yaşlarda çocuklar, yöresel kıyafetler içinde ’Aman Adanalı’ diye girdiler ’Hey Güllü’diye çıktılar, halaylar, çiftetelliler, hem coştular, hem coşturdular. Diğer konukları bilmem, ben hep biraz da gölgeli, tedirgin izledim; acaba şu ’gelin’rolündeki al yazmalı bebeye bakıp da onu ’gerdek’te hayal eden bir sapık sızmıştır ki aramıza! Ve hep aynı duayı ettim içinden:
Allah bu pırıl pırıl yavruları örümcek bağlamış, sapkın kafalardan, onların pis ellerinden, iğrenç emellerinden korusun!
***
Ercan Karakaş 8 yıldır düzenli olarak geliyormuş Çukurova Kitap Fuarı’na; burası farklı dedi. Fuarın  “fark yaratma sebebini”  Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü şöyle açıkladı:
- TÜYAP’ın Adana Fuarı, İstanbul, İzmir ve diğer şehirlerdeki emsallerinden farklı, çünkü burada oralarda görmediğimiz kadar çok sahip çıkıyor yerel yöneticiler kitaba!
Hakikaten de fuarın açılışını yapmakla kalmadı, stand stand gezip ev sahibi olarak yayıncılar ve yazarlarla da tek tek ilgilenmeye çalıştı Büyükşehir Belediye Başkanı.
***
Standları gezerken Vural Savaş’la karşılaştık. İlk günden itibaren fuarın sonuna kadar her gün kitaplarını imzalamak üzere fuar alanında olacak Savaş. İlgilenenler, etkinlik programından saatlerine ulaşabilirler.
Yine ilk gün konukları arasında Türk edebiyatının  “efsane” lerinden Rıfat Ilgaz’ın oğlu, Aydın Ilgaz vardı.  “Biraz daha duyuru olsa...” deyince söz verdim duyurmaya, sevenleri, meraklıları duysun, bilsin Aydın Ilgaz da önümüzdeki birkaç gün Çukurova Kitap Fuar alanında.
***
250 yayınevi dışında sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları da katılıyor fuara. Onlardan biri -ki tartışmasız fuar alanının en renkli, en yaratıcı ve en yardımcı standı- Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren  “Büyükşehir Atölye” ninki.
Ziyaret etmeyi planlayanları uyarayım, diğerlerinden farklı olarak almıyorsunuz, veriyorsunuz; dolayısıyla eliniz boş gitmeyin bu standa.
Büyükşehir Atölye’li gençler  “Kitapsız okul, kütüphanesiz köy kalmasın” diye, kitap bağışı toplayacaklar fuar boyunca. Fuarı gezmeye gelenler, diğer standlardan kitap alıp, Büyükşehir Atölye’ye bağışlayacak, onlar da burada toplanan kitapları Adana’nın 15 ilçesinde tespit ettikleri 15 köye dağıtacak. Moda tabirle bir  “farkındalık projesi” . Bir de sürpriz bekliyor gelenleri; kitap bağışında bulunanlara el yapımı dilek defterleri hediye ediyorlar, adınızı yazıp, standa kurulu dilek ağacına asabilirsiniz;
Dilerim gerçekleşir bütün iyi dilekleriniz...
***
Daha daha neler var derseniz;
Valla bir ben yokum aslında...
Atillâ Dorsay, Gülten Dayıoğlu, Can Dündar, Yekta Kopan, Doğan Cüceloğlu, Enver Aysever, İhsan Eliaçık, İsmail Saymaz, Ali Kırca, Hakan Günday, tam kadro Penguen Çizerleri... Bolca söyleşi, aralıksız imza mesaisi veee bir de;
Ataol Behramoğlu’nun 50. Sanat Yılı onuruna düzenlenen şiir dinletisi...
Giriş ücretsiz...
Adana Valiliği öğrenciler için, Büyükşehir Belediyesi de büyükler için servis hizmeti de sunuyor...
Eh daha ne olsun, ayağınıza gelen kültür membaından nasiplenin bence.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları