Bugün, o gün

A+A-
Altemur KILIÇ

Bugün l Ağustos (bu yazıyı dün yazdığıma göre)... 87 yaşıma girdim... Bugüne vardığım, hâlâ sağlıklı olduğum ve bütün olanlara rağmen, aklımı yitirmediğim, gözlerim az da olsa gördüğü, ellerim tuttuğu için Allah’ıma şükrediyorum! Ama bugünleri, ülkemin bu hallerini gördüğüm için de, hiç mutlu değilim! Fakat bundan sonra olabilecekleri tahmin ettiğim için de mutluyum!  
Bu günümde, kişisel ve duygusal olmamı bağışlayın, “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” derler... İnsan, hatıraları, hele güzel hatıraları ile de yaşıyor! 
Ben, kişisel bakımdan, mutlu bir kişiyim. Ailemin durumu dolayısıyla rahat şartlar içinde yaşadım, iyi eğitim gördüm... Kılıç Ali’nin oğlu, Mustafa Kemal’in yaveri Muzaffer Kılıç’ın yeğeni olmam sayesinde, Atatürk’ü gördüm. Onlardan dolayı, dolaylı da olsa O’nun öykülerini dinledim, -dolaylı da olsa- yakın tarihimizin olaylarına tanık oldum. Ve bu hatıralarla yaşamaya devam ediyorum.
Hayatımda, büyük acılar da çektim ama bunları tecrübe hanesine yazdım, sineye çektim. Hakkımı helal ettim! Ve bugün eşim, çocuklarım, torunlarım hatta torunumun yeni dünyaya gelen kızıyla mutluyum!
Fakat bugün, bu l Ağustos’ta, ülkem için hiç mutlu değilim. Son aylarda, hep “en kritik dönemde, en tehlikeli dönemeçteyiz” diye yazıp durduk... Gerçekten de son yıllarda Türkiye, çok tehlikeli, engebeli virajlarla ve iki tarafı uçurumlu bir yolda ilerledi... Kulların gaflet ve ihanetine rağmen, Allah’ın inayetiyle henüz devrilmedi... Ne içeriden, ne de dışarıdan devirebildiler bizi!

Ve bugün
Bugün de, gene çok “kritik” bir dönemeçteyiz! Bu yazıyı yazdığım sırada Ankara’da, YAŞ Yüksek Askeri Şûra toplanıyor. TC’nin kaderi ve “koruyucusu ve kollayanı” Türk Ordusunun kaderi tayin edilecek. TSK’nın rüştü ispat edilecek! Ve referandumdan fazla, ülkenin geleceği de belirlenecek!. Ben bugünü, yarına, olayların gelişeceği güne ve ilerideki günlere bırakıp, hatıralara vatanın ve Ordunun anılarına dönüyor ve hiç olmazsa bir gün için bu hatıralarla yaşıyorum!.
Başkomutan Mustafa Kemal’in, “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz. İleri” emriyle 26 Ağustos’da başlayan “Büyük Taarruzu” Başkomutanın Dumlupınar’daki dimdik siluetini, bir tepeyi vaat ettiği saatte alamadığı için intihar eden Albay Reşat beyi, Garp Cephesi Komutanı İsmet Paşanın “milletin mâkus talihini yendiniz” demesini, hatırlıyorum... Mustafa Kemal’i, İsmet Paşayı, Kazım Karabekir’i ve nice değerli komutanı, “hatırlamak” güzel de bugünün onurlu komutanlarının çektiklerini bilmek ne kadar acı!   
Büyük Taarruz 30 Ağustos’ta, zaferle taçlandı. “30 Ağustoslar”, Ordunun bayramı... Bu 30 Ağustos’ta, nasıl kutlanacak? ...Bazılarının dilediği gibi, hiç kutlanmamasını veya “askeri geçit” olmamasını veya Mehter eşliğinde “Nizam-ı Cedit’in” resmigeçit yapacağını düşünmek bile ne acı!
Kurtuluş savaşından sonra Türkiye’yi, çağdaş bir ülke yapan devrimleri, sadece hatırlamak fakat yaşatamamak ne acı!

Yüksek Askeri Şûra
YAŞ’da, Silahlı Kuvvetlerdeki terfiler ve ihraçlar, emeklilikler kararlaştırılacak. Bu hususta kıstas, siciller değil, “Yakalamalar”! Ne kadar acı! Onurlu Komutanların; yakışıksız iddialara, yakıştırmalara, gizli tanıklara, telefon, ortam dinlemelerine, malum çevrelerin tezviratına, feda edilmeleri ve Ergenekon Kapsamında da, eza, cefa çekmeleri, ne kadar acı!
YAŞ toplantısı fotoğraflarına bakıyorum. Başbakanla, bakanları ile Komutanlar, sadece karşı karşıya oturmuyorlar, besbelli karşıtlar! Hava buz gibi soğuk... Düşmanlarla, bırakışma müzakerelerinde olduğu gibi! Ne kadar acı! Yakın zamanlara gelene kadar kamuoyu anketlerinde TSK, ülkenin en saygın, en güvenilir kurumu olarak belirlenirdi. Ya şimdi? Düşünülmesi bile ne acı!
Klasik deyimle, “Nerede yanlış yaptık?”
Neerde yanlışlar yapmadık ve yapmıyoruz ki!
Ve bugün, l Ağustos’ta ben, 87 yaşımda, hiç de mutlu değilim... Ne kadar acı!
AMENTÜ: Ambalaja “Hayır”. AKP iktidarı yıkılmalı. T.C. yaşamalı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları