Bugün, o gün!..

A+A-
Altemur KILIÇ

Avrupa’da anayasa hukukunun otoritesi olarak kabul edilen Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, “Hayır çıkarsa, bu çok kötü bir an olacak” buyurmuşlar. Daha önce Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Romen Ruijten de “Anayasa değişikliği Türkiye’nin ve halkının refah seviyesinin artmasına yardımcı olacak” demişti!
Washington da, resmen söylemese bile ’evet’i destekliyor!
 Ne demişler; “Bana dostlarını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”... Brüksel’den, AB’den, resmi, gayriresmi çevrelerden ‘evet’ deniyorsa, bu 12 Eylül’de milletçe ‘hayır’ dememiz için yeter sebeptir... Çünkü referandumdan ’evet’ çıkarsa, AB’nin Türkiye’yi, tamamen sultası altına almasının -tam üye değil-  “uydu” yapılmasının yolu açılmış olur!
Yabancıların, AB’nin şimdiye kadar yaptıklarından, Türkiye’nin hayrını istemedikleri bellidir. Eğer kılavuzlar ABD, AB ve Komiserleri olursa, gerisini siz söyleyin!
Erdoğan bazen, Washington’la ters düşse, Washington da Erdoğan’a  zaman zaman çıkışsa da, neticede Erdoğan ve iktidarı ABD’nin, Orta Doğu projelerine hizmet edecektir... Bu projedeki, “Ilımlı İslam Devleti” ile Erdoğan’ın “Neo Osmanlı Cumhuriyeti” , Padişahlık hayali çakışıyor.

Yerliler
Yerli ’evet’çilere, bilumum yalakaların, yanaşmaların yazdıklarına bakın; her cinsten aynı çukurda buluşurlar, kuyrukları biri birlerine değer.. Bunlar Türkiye Cumhuriyetine ve Ordusuna, kökten düşmandırlar... Cumhuriyetin kaderini tayin edecek bu dönemeçte bunların ‘evet’ dememeleri Erdoğan’ın, AKP’nin propagandasını yapmaları normal, aksi, eşyanın tabiatına aykırı olurdu. Mesela, Taraf gazetesinin, ‘evet’ cephesinin bayraktarı olmasından başka ne beklenirdi! Bu medya cephesi pakete “hayır” demek için artı gerekçe.

Yol ayrımı...
Referandumda paketin maddeleri artık ayrıntılar ve şeytanlık bu ayrıntılarda, hapı yutturmak için tatlandırıcılar. Kısacası 12 Eylül’de bu maddelere, “evet” veya “hayır” denmeyecek; Erdoğan’a “evet” veya “hayır” diyeceksiniz!
Bu referandum bağlamında bir şer cephesine karşı, çoğu muhalefet partilerinden ve STK’larından oluşan bir “hayır” cephesi var... Bir yol ayrımındayız. EVET kazansa da, HAYIR kazansa da mücadele orada bitmeyecek ve milletin bölünmesi, kamplaşması belki de daha kesin çizgilerle devam edecek. Erdoğan bu defa yenik düşse öfkesi büsbütün artacak. Genel seçimlere doğru neler yapacağını kestirmek güç değil.. Bir yalaka “Hayır çıkarsa cillop olur, hükümet gider” diye düşünmenin yanlış olduğunu yazdı... O zaman oyunlar tasarılar çok! Eğer kazanırsa şımaracak ve o zaman yapacakları, yaptıklarından belli..
Ülkeyi nasıl böldüğü de şundan belli; Hayır diyecekleri, toptan “darbeci” ilan etti. Kazanırsa, halkın yarısını cezalandırmaya kalkar! 
Dün 9 Eylül, İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü idi.. Bu bana bu tarihten, kurtuluştan sonra Türkiye’nin sürecini hatırlattı... Şanlı bir tarihten sonra çöken Osmanlı Devletinin son döneminde nasıl büyük devletlerin uydusu olduğunu hatırlattı. Lafı dolandırmadan söyleyeyim; eğer Erdoğan kazanırsa ve yabancıların projelerine uygun bir 2.Cumhuriyet, bir “Ilımlı İslam Devleti” gerçekleşirse, bu yeni fuzuli işgalden nasıl kurtuluruz? Bu bile kâbus... Fakat bir rüya gördüm; HAYIR’dır inşallah kurtuluruz bu kâbustan...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları