Bursa nutukları?

A+A-
Altemur KILIÇ

Amerika’da Kızılderililerin bir deyimi vardı; “Beyaz adam çatal dille konuşuyor” derlerdi...
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Anayasanın “değiştirilemez” maddeleri konusundaki sözlerini önceki gün yazmış ve “ihtiras tramvayında” yol aldığını söylemiştim. Bakalım Erdoğan, Arınç ve şürekâsı bu gaflet ve ihtirasla Türkiye Cumhuriyetini hangi felaketlere sürükleyecekler?.. “İhtiras tramvayı” bu zatı nerelere götürecek? 
Arınç’ın seçim konuşmalarında hedefi gene Türk Ordusu ve komutanları... Onun, Türk Ordusuna ve komutanlarına dinmez bir kini var... Galiba genetik!.. Birisi, soy ağacını sürse de bilsek... Kimse babalarının, büyük babalarının yaptıklarından mesul olamaz. Malum, “Soydur çeker” ...
Başbakan Yardımcısı ve AKP Bursa milletvekili adayı Bülent Arınç demiş ki: “(Askerler-Komutanlar) 28 Nisan’da derslerini aldılar! Artık topuk selamı verip ‘Cumhurbaşkanım’ diye söze başlıyorlar.” Ve eklemiş: “Sen (yani asker) benim emrimde bir memursun. Anayasaya, babayasaya karışma”. Yani Komutanların şimdi “topuk selamı verip” bu zata “Sayın sevgili Bakanım” demeleri gerekiyor.. Daha çok beklemesi lâzım; önce ona haddinin bildirilmesi
gerekiyor!..


Yıl 2000
Arınç bu konuşmasında, benim önceki gün sözünü ettiğim 2000’deki olayı iftiharla hatırlatıyor.. O zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i karşılamaya meydan okurcasına başörtülü eşiyle gitmişti. Benim değerlendirmem ne kadar doğruymuş... Arınç o zaman da “meydan okumuş”, hem de sınır tanımaz ihtirasını belli etmişti! Şimdi itiraf ediyor!
İddiaya göre “bazı yerlere dokunmak” oy kaybettirirmiş... Ben de “acaba” diyorum Türk Ordusuna saldırmak Arınç gibilere hem de Bursa’da oy mu kazandıracak? Öyleyse vay halimize!!!


Arınç ve spor
Arınç’ın ne olduğu mâlum da politikacılığı da hükümet-devlet adamlığından üstün. Daire-i intihâbiyesi Bursa ya... Bursa’daki son müessif olaylar ve Bursalı fanatiklerin affedilemez taşkınlıkları üzerine seçmenlerini uyaracağı ve o fanatikleri azarlayacağı yerde münhasıran Federasyon’un ceza kararlarını haksız bulduğunu söylemekleyetinmiş. Olay mahalli Bursa. Birileri Bülent Arınç’ın yüzüne karşı Mustafa Kemal’in “Bursa Nutku”nu okusa.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları