Çakır Gözlüme

Cazim GÜRBÜZ

Ata’nın kalpaklı fotoğrafı var kapakta. Adı: Çakır Gözlüme. Açıyorum kapağı ilk sayfaya şunları yazmış Faika Sarp:  “Sevgili şair dost Cazim Gürbüz’e, kalbindeki Atatürk, vatan, bayrak sevgisine selamım olsun!”
Selamınız alındı Faika Hanım, kitabınız heyecanla, ilgiyle ve duygulanarak okundu. “Şakır şakır/İki çakır/Ağlayalım bu akşam/Islansın Ankara/Sağanak sağanak/Kalmasın sığınacak” dizeleriyle ıslanıldı rahmet rahmet, sonra “Yerinden kalktı çakır gözlüm/Şahlanarak/Bir ulu su akar gibi/Bir Ulusu doğar gibi/Çekti bayrağı gökyüzüne/Dalgalanarak dalgalanarak”. Dalgalanmaz mıyım? Benim yüreğim coşkun bir deniz olur Anıttepe’den şiir rüzgârları estiğinde: “Kanım damarlarımda/Çağıl çağıl Sakarya/Yırtıcı kaplan, kartal/Özgürlüğe, barışa tutkun hilal/Mustafa Kemal”. Çakır gözlerinin aydınlığında şiirin çok yakıştığı o Ulu Kişi’ye, şiir biçmek, dikmek, giydirmek... Elinize, belleğinize, esininize sağlık Faika Hanım. Sizlerin sayesinde  “Şimdi büyütüyor analar Mustafa Kemal’lerini/Sevgisini ekerek yüreklerine/Ata’yı aşılıyor damarlara öğretmenler/Hangi çocuğa baksam/Gözbebeklerinde Atatürk’ü görüyorum”
Ve asker mektubunuz Faika Hanım. Yüreğinizde vatan ve yar aşkı ile nöbete dikilmişsiniz Hakkâri’nin kanayan dağlarında, operasyonlara girmişsiniz sanki. Mehmetçiğin ruh haline tercüman olmuşsunuz tam anlamıyla:
“Altımda toprak/Üstümde gök/Seni düşünüyorum/Yüreğim ıslak
Hasretini çekiyorum/Duman duman/Komutandan habersiz/Resmini çiziyorum/Zap Suyu’na/Kalemsiz deftersiz
Havada barut/Havada yanık kokusu/Hainler pusuda/Ölüm ordusu
Korkum yok mor menekşem/Toptan tüfekten/Bayrağım gönderimde/Özgür dalgalanırken
Almışım tekmili/Vatandan milletten/Barış olmadan/Bilesin ki dönemem/Ölmem mor menekşem/Kavuşmadan ölemem
Gönül isterdi ki/Kurşun yerine/Çiçek yağdırayım/Kıymet bilene/Olmuyor mor menekşem/Olmuyor/Dost bildiğim düşman olmuş/Cana kıyıyor
İşte bir gülle daha/Düştü sağıma/Mecbur kaldım neyleyim/Nişan almaya
Üzülme mor menekşem/Bunlar da geçer/Kara bulutlar sürülür gider/Bakarsın bu dağlarda/Kurulur düğünümüz/Bu dağlarda söylenir sevda türkümüz
Cümle sevenlere/Benden selam et/Hakkımı helal ettim/Sen de helal et/Yiğitler bölüğünden KOMANDO MEHMET
NOT: Gök çiğdemler büyümüş/Postalımın dibinde/Sana yollasam dedim/Mektubumun içinde/Kıyamadım bir tanem/Koparmaya kıyamadım/Sayfanın her yanını/Çiçek çiçek boyadım/Solmasınlar diye/Gözlerimle suladım”
Ooof off, beni de ağlattınız Faika Hanım. Ağrı Kılıçgediği’nde, nişanlı bir asteğmenken okuduğum, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın “Kışlada Bahar” şiiri düştü yâdıma: “Mor dağlara karargâhlar kurulur/Eteğinde bölük bölük durulur/On dakika istirahat verilir/Tüfeğimi çatar çatmaz ordayım”.  Ben çok asker mektubu okumuş  “er mektubudur görülmüştür” damgası vurmuştum o günlerde, ama sizinki gibisi hiç geçmemişti elime. Demek, asker ocağında olmasa da, o ocağın od’u hep yüreğinde olurmuş Türk kadınının. Mehmetçiğin ne halde olduğu ona malûm olurmuş an be an. O kadın der ki Faika Sarp’ın kaleminden:  “Laik, çağdaş yüreğimle/Bükülmeyen bileğimle/Bilgi erdem ereğimle/Yüce Türk’ün aydınıyım/Cumhuriyet kadınıyım.”     
Faika Sarp’ın kitabını 533 212 79 00 nolu telefondan edinebilirsiniz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş