Çakır Gözlüme

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

Ata’nın kalpaklı fotoğrafı var kapakta. Adı: Çakır Gözlüme. Açıyorum kapağı ilk sayfaya şunları yazmış Faika Sarp:  “Sevgili şair dost Cazim Gürbüz’e, kalbindeki Atatürk, vatan, bayrak sevgisine selamım olsun!”
Selamınız alındı Faika Hanım, kitabınız heyecanla, ilgiyle ve duygulanarak okundu. “Şakır şakır/İki çakır/Ağlayalım bu akşam/Islansın Ankara/Sağanak sağanak/Kalmasın sığınacak” dizeleriyle ıslanıldı rahmet rahmet, sonra “Yerinden kalktı çakır gözlüm/Şahlanarak/Bir ulu su akar gibi/Bir Ulusu doğar gibi/Çekti bayrağı gökyüzüne/Dalgalanarak dalgalanarak”. Dalgalanmaz mıyım? Benim yüreğim coşkun bir deniz olur Anıttepe’den şiir rüzgârları estiğinde: “Kanım damarlarımda/Çağıl çağıl Sakarya/Yırtıcı kaplan, kartal/Özgürlüğe, barışa tutkun hilal/Mustafa Kemal”. Çakır gözlerinin aydınlığında şiirin çok yakıştığı o Ulu Kişi’ye, şiir biçmek, dikmek, giydirmek... Elinize, belleğinize, esininize sağlık Faika Hanım. Sizlerin sayesinde  “Şimdi büyütüyor analar Mustafa Kemal’lerini/Sevgisini ekerek yüreklerine/Ata’yı aşılıyor damarlara öğretmenler/Hangi çocuğa baksam/Gözbebeklerinde Atatürk’ü görüyorum”
Ve asker mektubunuz Faika Hanım. Yüreğinizde vatan ve yar aşkı ile nöbete dikilmişsiniz Hakkâri’nin kanayan dağlarında, operasyonlara girmişsiniz sanki. Mehmetçiğin ruh haline tercüman olmuşsunuz tam anlamıyla:
“Altımda toprak/Üstümde gök/Seni düşünüyorum/Yüreğim ıslak
Hasretini çekiyorum/Duman duman/Komutandan habersiz/Resmini çiziyorum/Zap Suyu’na/Kalemsiz deftersiz
Havada barut/Havada yanık kokusu/Hainler pusuda/Ölüm ordusu
Korkum yok mor menekşem/Toptan tüfekten/Bayrağım gönderimde/Özgür dalgalanırken
Almışım tekmili/Vatandan milletten/Barış olmadan/Bilesin ki dönemem/Ölmem mor menekşem/Kavuşmadan ölemem
Gönül isterdi ki/Kurşun yerine/Çiçek yağdırayım/Kıymet bilene/Olmuyor mor menekşem/Olmuyor/Dost bildiğim düşman olmuş/Cana kıyıyor
İşte bir gülle daha/Düştü sağıma/Mecbur kaldım neyleyim/Nişan almaya
Üzülme mor menekşem/Bunlar da geçer/Kara bulutlar sürülür gider/Bakarsın bu dağlarda/Kurulur düğünümüz/Bu dağlarda söylenir sevda türkümüz
Cümle sevenlere/Benden selam et/Hakkımı helal ettim/Sen de helal et/Yiğitler bölüğünden KOMANDO MEHMET
NOT: Gök çiğdemler büyümüş/Postalımın dibinde/Sana yollasam dedim/Mektubumun içinde/Kıyamadım bir tanem/Koparmaya kıyamadım/Sayfanın her yanını/Çiçek çiçek boyadım/Solmasınlar diye/Gözlerimle suladım”
Ooof off, beni de ağlattınız Faika Hanım. Ağrı Kılıçgediği’nde, nişanlı bir asteğmenken okuduğum, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın “Kışlada Bahar” şiiri düştü yâdıma: “Mor dağlara karargâhlar kurulur/Eteğinde bölük bölük durulur/On dakika istirahat verilir/Tüfeğimi çatar çatmaz ordayım”.  Ben çok asker mektubu okumuş  “er mektubudur görülmüştür” damgası vurmuştum o günlerde, ama sizinki gibisi hiç geçmemişti elime. Demek, asker ocağında olmasa da, o ocağın od’u hep yüreğinde olurmuş Türk kadınının. Mehmetçiğin ne halde olduğu ona malûm olurmuş an be an. O kadın der ki Faika Sarp’ın kaleminden:  “Laik, çağdaş yüreğimle/Bükülmeyen bileğimle/Bilgi erdem ereğimle/Yüce Türk’ün aydınıyım/Cumhuriyet kadınıyım.”     
Faika Sarp’ın kitabını 533 212 79 00 nolu telefondan edinebilirsiniz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları