Çal kılıcı Tayyip ağam görelim kimler yetişti?

İsrafil K.KUMBASAR

Vakt-i zamanında Türkiye isimli bir ilde,  ‘inanç hortumculuğu’ yaparak saltanatı ele geçiren, devletin imkânlarını yandaşlarına uçuran ‘AK’ nam-ı ile tescilli parti hakkında ‘kapatma’ davası açılmış, ol davaya bakan mahkeme, ‘içerideyi pisaları’ ve ‘dışarıdaki şartları’ dikkate alıp ‘kapatma’ yerine ol partiyi yıllık Hazine yardımının ‘bir miktarından’ mahrum eylemişti.
‘Büyük sıkıtınya giren’ beyler, ne yaptılar, ne ettiler sonunda ‘sihirli’ formülü buldular.
‘Bağış kampanyası’ düzenleyeceklerdi.
Beylerbeyi Tayyip Bey, hiç vakit kaybetmeden, elini kesesine atıp ‘anasının sütü’ kadar ak ‘yirmi bin yeni Türk akçeciğini’ parti hesabına yatırdı.
Ondan sonradır ki bir yarış başladı.
Bütün ‘fakir-fukara’ babaları, AKP’nin kapısında kuyruğa girdi:
- “Çal kılıcı Tayyip ağam yetiştim.”

* * *

İlkönce, Tayyip Bey’in belediyecilik günlerinde birlikte ‘aynı yollarda’ yürüyüp, birlikte ‘aynı yağmurda’ ıslandığı, daha sonra da kendisi ile birlikte TBMM’ye taşıyıp ‘dokunulmazlık’ zırhına kavuşturduğu ‘yol arkadaşları’ yetişti.
Görelim başka kimler yetişti.
‘İsimlerini’ bile bilmedikleri amcalarının verdiği burslar ile okuyup, ‘şirketçikler’ kuran, ‘gemicikler’ satın alan ‘eşler’, ‘çocuklar’, ‘damatlar’, ‘biraderler’, ‘kayınçolar’ ve dahi ‘yedi göbek’ ötesinden akrabalar yetişti.
Milletin ‘tuvalet temizliği’ yaparak kazandığı paraları ‘faizsiz kâr payı’ vaadi ile toplayıp, “İflas ettik” diye üzerine yatan İhlas, Yimpaş, Kombassan, Jet-Pa, Endüstri Holding yöneticileri yetişti.
“Yoksulları sevindireceğiz” diye milletin dişinden tırnağından biriktirip kendilerine emanet ettiği ‘sadakalara’ göz diken ‘Fener’ mücahitleri yetişti.
Özelleştirmelerden ‘aslan payını’ kapıp, katıldıkları her ihaleyi kazanma başarı gösteren Albayrak Holding, Doğan Holding yetişti.
Köylülerin elindeki arazileri kapatıp, sonra belediyeye ‘imar değişikliği’ yaptırarak ‘on kat’ fazlasına satma mahareti gösteren Şaban Dişli yetişti.
Bütün ihaleleri kendi aralarında ‘kardeşçe’ bölüşüp, yolsuzluğun ismini ‘Ali Dibo’ olarak değiştiren Hatay İl Teşkilatı yetişti.
Stratejik kurumları ‘yok pahasına’ satın alan küresel şirketler, Hariri Telecom, Katar Emiri, Dubai Şeyhi, Sami Ofer yetişti.

* * *


‘Ak’ perdesinin arkasında, ‘kapkara’ işlere imza atan saltanat sahipleri, imdi de haklarında verilen cezayı ‘ödüle’ dönüştürme gayreti içindeler.
Rivayet odur ki, kesintiden çok daha fazla bağış topladıktan meydanlara inecek ve bağıracaklar:
Baş koyduk bu yola keza
İhtar mihtar sökmez bize
Sizin verdiğiniz ceza
Ödül oldu kesemize.

* * *


Derken Dedem Korkut çıkageldi...
Boy boyladı, soy soyladı, artık bu partiye ‘yeni bir isim’ bulunması gerektiğini söyledi.
Görelim bakalım ne dedi:
Devletin malı ‘deniz’ de
Kefeniniz ‘para’ olsun
‘Ak’ kalmadı sayenizde
Adınız ‘kara’ olsun...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş