Cevap ve Düzeltme

İsrafil K.KUMBASAR

Yeniçağ Gazetesi’nin, 03/06/2015 tarihli nüshasında 8. sayfasında yayınlanan İsrafil Kumbasar tarafından kaleme alınan hakaret ve iftira niteliğindeki yazı ile müvekkilim TC Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a ağır ithamlarda bulunulmuş, gazetecilik ilkeleri, hukuk fütursuzca çiğnenmiştir.

Yeniçağ Gazetesi’nde yayınlanan hakaret niteliğindeki yazı tamamen müvekkilimi kamuoyunda itibarsızlaştırmak için tasarlanmış bir projenin ürünüdür. Gazetede yer alan bu satırlar bir durum ya da olay anlatımından çok, müvekkilimi zan altında bırakmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Nitekim haber değeri taşımayan bahse konu yazı ne de gerçek bilgileri yansıtmakta ne eleştiri niteliğindedir. Bu şekliyle yayınlanan yazıda kamunun yararı bulunmamaktadır. O halde tekzibe konu yazı basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemez. Yeniçağ Gazetesi’nin bu yazıyı yayınlama gerekçesi basın özgürlüğü çerçevesinde haber vermek değil kamuoyunu müvekkilime karşı provoke etmektir. Nitekim Yeniçağ Gazetesi’nin müvekkilimi hedef alan önceki yazıları da dikkate alındığında kamuoyunu aydınlatmak amacından uzaklaşarak kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle yönlendirmeye çalıştığı görülmektedir.

Özellikle müvekkilime karşı yürütülen kirli savaşta her yolu meşru sayan, yalan ve iftirada birbiri ile yarışan sözde gazetelerin bu iddiaları, yürüttükleri psikolojik savaşın bir parçasıdır

Müvekkilimi yıpratmaya yönelik mezkûr asılsız, haksız ve gerçek dışı itham ve iddialar tamamen kasıtlı ve su-i maksatlıdır. Bu paylaşımlarla müvekkilim toplumun kin ve nefret duygularına maruz bırakılmak istenmektedir.

Hukuk, basın ahlakı ve vicdanın olmadığı bu iftiranın hedefi herkesçe malumdur. Müvekkillerime karşı yayınlanan bu kin ve nefret yazısının arka planındaki kirli düşünceleri ve hesapları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Netice olarak bu gerçek dışı bilgilerin gazeteniz vasıtasıyla kamuoyuna duyurulması hukuka aykırıdır. Bu yazı 5187 sayılı Basın Kanunu, basın meslek ve ilkelerine aykırıdır. Adalet ve tarafsızlığa saygılı olma, kişi ya da kuruluşları aşağılayıcı yalan haber yapma veya iftira niteliği taşıyan yayın yapmama, özel amaçlara hizmet eden ve haksız rekabete yol açan yayın yasağı ilkelerine uygun değildir. Söz konusu hakaret içeren bu yazı ile ilgili tüm yasal haklarımızı hızlı, eksiksiz ve etkin bir şekilde kullanacağımızı da dikkatlerinize sunarız. Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

TC Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan vekili Av. Ahmet Özel

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş