CHP, Sam Emmi’nin sol AKP’si mi oluyor?

İsrafil K.KUMBASAR

İki baş, baş başa verip ‘başımıza örülecek çorap’ için diyalog yolunu açtı. AKP ve CHP’nin girişimi “Kürt sorunu” diye yutturulmaya çalışılan terör belasına ‘çözüm’(!) amaçlıyor. Süreci başlatanın aslında ‘Sam Amca’ olduğu ve Türkiye’ye ‘yeni bir plan’ dayattığı öteden beri biliniyor.
Bu gerçeği kamuoyundan ‘gizlemeye’ artık gerek bile duyulmuyor.
Beşir Atalay’ın “ABD başından beri sürecin her adımında var” sözleri, kendini kurtarmak için ‘zırvaya’ tevil arayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzüne bir şamar gibi aksediyor.
Ne diyordu Bay Kılıçdaroğlu?
- “Eğer siz çözüm geliştirmezseniz, başkaları devreye girer.”
Aklınca milleti ‘ters köşeye’ yatırma, ‘ABD ile birlikte hareket etmiyormuş’ görüntüsü vermeme çabasında. Oysa Atalay’ın sözleri kendisini yalanlıyor. Erdoğan-Kılıçdaroğlu ikilisinin yanındaki üçüncü şahsın Obama olduğu bir sır olmaktan çıktı. Tabii bu iş ‘üç kişi’ ile kotarılacak kadar sıradan bir iş değil. ‘Yancılar’ da mevcut. Misal Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin elebaşıları. Kandil, İmralı ve bu iki odağın Meclis’teki uzantısı BDP de masanın ‘diğer sakinleri’ olarak kendilerini gösteriyor.
‘Kartlar’ dağıtılmış, ‘oyunun’ başlama düdüğü çalınmış, geriye sadece ‘milletin gözünü boyamaya’ dönük adımlar kalmış.

***


Habur kepazeliği, PKK ile müzakere ve benzeri olaylardan dolayı halk nezdinde ‘bozuk bir sicile’ sahip olan AKP ve onun başı elbette “Yahu biz barış için çabalıyoruz” diyerek kimseyi inandıramayacağını biliyor.
‘Barıştan’ muradın ne olduğunu yakın zamanda gördük. Daha dün Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulacağı müjdesini veren hükümetin başı değil miydi? Bir hafta önce avazı çıktığı kadar bağırıp, “Bu sorunun sebebi CHP zihniyetidir” diyen kendisi değil miydi?
Bir hafta içinde ne değişti de ‘sorunun kaynağı’ olarak gösterilen CHP, ‘çözümün ortağı’ haline geliverdi?
Atalay’ın sözlerinden sonra, CHP’nin bu işe dahil edilmesi de gösteriyor ki proje Pentagon kaynaklı ve amaç Türkiye’yi ‘Sevr şartlarına’ zorlamak. Ne hazindir ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna imza atan Cumhuriyet Halk Partisi, bu kuruluşu ‘hiçbir zaman hazmedememiş’ bir güruh ile kol kola ‘Washington’un dayatmasına’ payanda oluyor.
Mazeret gerçekten de komik:
- “Siz çözmezseniz, başkaları devreye girer.”
Ülkenin ‘iktidar’ ve ‘muhalefet’ partisinin özgür iradeleriyle bir problemi ortadan kaldırmak için ‘işbirliği yaptıkları’ havası pompalanıyor. Nasıl bir ‘özgür irade’ ise, masanın öbür ucunda Peşmerge güruhu ile ABD’liler yer alıyor.

***


Ülkenin hiç de hayrına görünmeyen bir işbirliğinin ‘yeni anayasaya’ da damga vuracağı kesin. Zaten ‘biri’ olmadan ‘diğerini’ sonuçlandırmak mümkün değil. Hatta bir takım iddialara göre yeni anayasa sırf ‘Sam Amca’nın dayattığı çözümün yolunu açmak’ için hazırlanıyor. AKP’nin yeni anayasa ısrarı bir noktaya kadar anlaşılabilir.
‘Çivilerini’ oynatmayı başardıkları devleti ‘dönüştürmek’ adına böyle bir çalışmaya ihtiyaç duydukları kesin.
‘Yerel yönetimleri güçlendirme’ bahanesiyle giderek ‘özerkliğe kapı aralayacak’ bir takım düzenlemelerden medet umdukları aşikar. Aynı şekilde ‘başkanlık’ adı altında ‘sultanlığı’ arzulamaları da gayet doğal.
Ancak CHP’nin bir çok konuda olduğu gibi yeni anayasa konusunda da ‘beklentisini’ kestirmek mümkün değil.
Çok sıkıştırırsanız, “Bireysel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi” gibi alışılmış bir cümlenin arkasına sığınıp kalırlar.
Geldiğimiz noktada, CHP’nin bu işe dahil edilmesinin aslında ‘çok önceden’ planlandığını anlamak zor değil.
Dahası, Deniz Baykal’ın bir kasetle genel başkanlıktan uzaklaştırılmasının ‘bu süreçle ilgisi olmadığını’ artık kimse iddia edemez.
CHP bir siyasi parti olarak ülke sorunlarına ilişkin ‘kendince’ politikalar üretebilir. Bu politikaları kamuoyu ile paylaşabilir. Bunların ‘doğruluğu’ ya da ‘yanlışlığı’ tartışmaya açılabilir.
Fakat daha işin başında ‘devleti kuran’ bir partiye hiç de yakışmayacak kuşkular kendini hissettiriyor.

***


Kemal Kılıçdaroğlu; nasıl bir çözüm önerdiklerini, bu çözümün ‘Sam Amca tarafından dayatılıp dayatılmadığını’ve daha da önemlisi sürece ‘kendi iradeleriyle mi dahil olduklarını’ halka anlatmak zorundadır.
Aksi halde millet, CHP’nin de tıpkı AKP gibi ‘dışarıdan tasarlandığı’ görüşünü güçlü bir şekilde dikkate alacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş