CHP'li Yılmaz'dan 'Kerkük, Musul, Telafer' tepkisi

CHP'li Yılmaz'dan 'Kerkük, Musul, Telafer' tepkisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, hükümetin sınır ötesi politikasını eleştirdi.

Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin referandum sonrasında özellikle dış politikada ciddi zorluklarla ve risklerle yüzleşmeye başladığını söyledi.

ABD ile PYD'nin tanımı, YPG'nin silahlandırılması, Suriye'nin geleceği konusundaki fikir ayrılıkları, Fetullah Gülen'in iadesi, Rıza Sarraf davası ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısının ABD'de tutuklanması konusunda aynı çizgide bulunulmadığını ifade eden Öztürk, bu ayrılığın giderek de açıldığını savundu.

Farklı noktalarda bulunma durumunun kalıcı hale dönüştüğünü öne süren Yılmaz, "Öte yandan AB ile yaşadığımız gelişmeler de hiç iç açıcı değil. AB'den gelen heyetler Türkiye'nin demokratik karakterini kaybettiğini beyan ediyorlar. Rusya ile inişli çıkışlı ilişkiler de devam ediyor. Bizim önceliklerimiz masada yok. Rusya'nın öncelikleri var. En son Rusya'nın özellikle 4 güvenli bölge konusunda Suriye'ye dayattığı harita Rusya'nın kendi öncelikleri. Uçuşa yasak bölge konusunda Türkiye'nin istediği çerçeve Rusya'nın haritasında yer almadı." iddialarında bulundu. 

"Türkiye, önünde karar vereceği zor bir sürece giriyor" 

"Hem komşumuz Suriye'de hem Irak'ta deprem etkisi yaratacak gelişmeler olacak bu yaz." görüşünü öne süren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bunlar Türkiye'nin çıkarlarını ilgilendiren bir siyasi partinin ötesinde durum teşkil eden hususlardır. Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünü gerçek manada destekliyor mu, desteklemiyor mu? Destekliyorsa bu gittiği yol nasıl bir yoldur. Desteklemiyorsa onu da açık açık konuşma zamanı gelmiştir. Bölgesel Kürt yönetimi, ağustos ayında bağımsızlığa gideceğini açıkladı. Türkiye bu konunun neresinde bulunmaktadır. Irak'ın toprak bütünlüğünü destekliyorsa bu öneriye yaklaşımı nedir, desteklemiyorsa ne düşünüyor? Çünkü takvim hızla ilerliyor. Türkiye, önünde karar vereceği zor bir sürece giriyor."

Irak'ta IŞİD sonrası dönemin başlamak üzere olduğunu belirten Yılmaz, IŞİD'in elinde kalan alanın Irak genelinin yüzde 5'ine düştüğünü kaydetti.

IŞİD'in çekildiğini savunan Yılmaz, Türkiye'nin, Irak'la ilgili politikasında Telafer, Musul ve Kerkük konusunda ne düşündüğünü merak ettiğini söyledi. Yılmaz, "Eğer Irak'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde bir plan devreye sokmak istiyorsa hükümet, o zaman bu 2 vilayet ve en az o vilayetler kadar nüfusu olan Telafer ne olacak? Düşünmüyorsa sessiz bir şekilde bunu acaba bölgesel Kürt yönetimine mi katmak istiyor? Türkmenlerin geleceği hangi yapıda görülüyor" diye sordu.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş