CHP'nin başörtüsü üzerinden AKP'ye verdiği fiili destek

İsrafil K.KUMBASAR

Bir ülke düşünün.
İktidar partisi, sürekli ‘inançları’ istismar ederek oylarını artırıyor.
Ana muhalefet partisi ise ‘laikliği’ istismar ederek, mevcudiyetini ispat etmeye çalışıyor.
Türkiye’de siyaset, ne yazık ki son zamanlarda ‘milletin meselelerine çözüm arama’ platformu olmaktan çıkıp, adeta kör bir ‘horoz dövüşü’ yapılan arenasına dönüştü.
Bir yanda Tayyip Erdoğan güdümündeki AKP.
Diğer yanda Deniz Baykal güdümündeki CHP.
İşine geldiği zaman “Onlar da peruk takıp öyle derse girsin” diyen, işine geldiği zaman AİHM’de “Başörtüsü siyasal bir simgedir” diye savunma yaptıran, işine geldiğinde“Ben öyle bir söz vermedim”, işine geldiğinde “Bedel ödemeye hazır değiliz” diyen BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başı sıkışır sıkışmaz yeniden ‘başörtüsüne’ sarılmasının ardından, “Mesajı aldım Corc’ kabilinden hemen kameraların karşısına geçen Baykal, şöyle diyor:
-“Türbanın anayasaya girmesi, Türkiye’nin kadınlarını tesettüre sokan, anayasal zorlama ile tesettüre sokan erkek egemen toplum haline geldiğini gösterir. Türbanın kadın özgürlüğü ile ilgisi yoktur, erkeklerin dayatmasıdır.”
Açıklama, AKP oylarına en az ‘iki puanlık’ bir artış olarak yansıyor.
Tabii, Erdoğan da çıkıp açıkça itiraf ediyor:
-“İyi ki CHP var, başında da Baykal var.”

* * *

Baykal, öyle de yol arkadaşları farklı mı?
Cumhuriyet’in temelleri birer birer sökülürken...
Atatürk’ün ‘tam bağımsızlık’ temeli üzerine kurduğu Cumhuriyet’in bağımsızlığı, kapalı kapılar arkasında verilen sözler ve taahhütler ile emperyalistlerin ‘ipoteği’ altına sokulurken...
Atatürk’ün ‘millet egemenliği’ temeli üzerine kurduğu Cumhuriyet’in egemenliği, ‘devlet politikası’ adına alenen atılan ‘onurlu’ imzalar ile ‘Avrupa Birliği’ne devredilirken...
Atatürk’ün ‘bağımsız yargı’ temeli üzerine oturttuğu Cumhuriyet’in yargı yetkisi ‘Uluslararası Antlaşmalar’ ve ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ denetimi ile sınırlandırılırken...
Atatürk’ün ‘ulus devlet’ temeli üzerine kurduğu Cumhuriyet’in bütünlüğü, “Alt kimlik/üst kimlik”, “Anayasal vatandaşlık”, “BOP yıldızı”, “Kürt sorununu” söylemleriyle parçalanırken...
Atatürk’ün ‘milli servet’ temeli üzerine kurduğu Cumhuriyet’in, yeraltı ve yerüstü kaynakları ‘babalar gibi’ haraç mezat satılığa çıkarılırken...
Kıbrıs, Rum kesimine peşkeş çekilirken...
Kerkük, gözden çıkarılırken...
‘Atatürk’ün partisi’ olduklarını iddia eden efendilerden ne yazık ki hiç ses soluk çıkmıyor.
Ama, her ne zaman ‘İslam dinini’ çağrıştıran bir düzenleme gündeme gelse, bir yerlerine diken batmış gibi meydanlara dökülüp bas bas bağırmaya başlıyorlar:
- “Cumhuriyetin temel nitelikleri değişiiyor.”
- “Laiklik elden gidiyor.”
- “İrtica hortluyor.”

* * *

Başörtüsü üzerine yapılan yaygaralar da aynı.
Cumhuriyetin varlığı, sanki ‘başörtüsüne’ bağlı.
Yasak kalkınca, Cumhuriyet de elden gidecek.
Erdoğan’ın açıklamaları, MHP’nin teklifi ve Yargıtay ile Danıştay’dan gelen sert açıklamalarla tırmanan tartışmalar devam ederken, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, kendisi gibi düşünenlerin ‘başörtüsüne’ bakış açısını şöyle ortaya koyuyor:
- “Örtünme kadını aşağılayan, eşitsizleştiren bir olgudur. Sümerlerde fahişeler örtünmüş, Asurlarda evli kadınlar örtünmüş. Örtünme Mezopotamya’da da var, bütün semavi dinlerde de. Örtünmek İslamiyetle ortaya çıkmış bir şey değil.”
Türk ve Yunan biraderlerin Rodos adasındaki Tapınak Şövalyeleri’nin mabedinde ilk kez biraraya geldiği tarihi ayini düzenleyen Yetkin Arıtman’ın eşi olan Canan Arıtman, başörtüsü takan hanımlara da şu çağrıyı yapıyor.
- “Başörtüsü erkekler tarafından dayatılan bir sorundur. Atın örtülerinizi ve özgürleşin.”
 “Demokrasi karnı aç, namerde muhtaç, başı eğik insanların rejimi değildir” diyen Genel Başkanı, ‘horoz döğüşü’ ile vaziyeti ile idare ederken, milletvekili de böyle garip çağrılar yapıyor.
Aferin çocuklar.
Sizin de hakkınız, herkes gibi gitmek askere.
Peki milletten alır mısınız tezkere?
İşte orası biraz meçhul.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş