'Çok'tan 'teke' mi, 'teki' parçalamak mı?

A+A-
Altemur KILIÇ

Bu bağlamda, “Türklük, Üniter devlet, Ulus devlet” karşıtlığının azmasının, “Vatan” kavramının tartışılmasının altında yatan asıl maksat ne? Besbelli; bu ülkeden  “Türklüğü” silmek ve böylelikle ülkenin bölünmesine zemin hazırlamak!
“Profesör” Baskın Oran, Ermeni Diasporasının ücretli adamı olması yanında, bu konularda, Özdemır İnce’nin deyimiyle, kavramları, kafaları “mikler” gibi karıştıran bir dizi yazdı!
Dikkat ediniz; dünü ve bugünü ile “Kürtçülük” meselesi, “Ermeni” meselesi, “Kıbrıs” meselesi ve “Patrikhane, Ruhban okulu” sorunları ve de “Ordu düşmanlığı” sarmal olmuş durumda; aynı kapıya çıkıyorlar:  “Üniter TC ulus devletini” ortadan kaldırmak amacına! Dikkat edin, bu amaca hizmet edenlerin hepsi aynı çukurda, kuyrukları biri birine değiyor!
 Neden? Kutsal değerlere karşı çıkmanın, meşhur olmak için, “zemzem kuyusuna işemenin”, entelektüel sükse yapmaktan öte, türlü şekillerde, etiketler altında, maddi getirileri de var! Öyle ya, kimseye, vatansever,  milliyetçi olduğu için ödül, burs, fon vb. vermiyorlar!

Hocaya ders

Baskın Hoca efendiye, ağzının payını, Özdemir İnce ile birlikte, Siyasal Bilgilerden hocası Profesör Mümtaz Soysal verdi...
Profesör Soysal  “Cumhuriyet” teki yazısında “Kimseyi zorla tutmuyoruz, bu ülkede kalmak istemeyenler gider”  demişti. Haklı! 
Baskın Oran bu sözleri tahrif etti, Soysal’ın sözlerinin “Türkleşmeyi kabul etmeyen Kürtlerden arınmış bir Türkiye’ye giden çizgi” olduğunu söyledi! Aslında Soysal, haklı olarak, Kürt ırkçılığına karşı çıkıyor ve Kürt asıllıların bu ülkenin adına, devletine entegre olmaları gerektiğini savunuyor! Baskın’a gene bir ders verdi: Akşam gazetesindeki söyleşide, özellikle bugünkü şartlarda ve hele komşuda, “Büyük Kürdistan”  devleti kurulurken, Türkiye’de “üniter ulus devletin muhafaza edilmesinin” zorunlu olduğunu söyledi... Ve bir süre Dışişleri Bakanlığı da yapmış Soysal’ın şu sözlerine de  “mim” koyun: “Biz o zaman ‘Türk ordusu nasılsa duruma hâkim olur’ diyorduk. Ne zaman ki ABD geldi ve Saddam rejimini devirdi, işte o zaman terör başladı. ‘ABD, Kürt devleti kuracaktır’ diye şüphelenmekte son derece haklıyız. ABD, niye Türk ordusunun mevzilerini dağların aşağısına indirmesine ve tampon bölge kurmasına izin vermedi? Tam tersine ABD, teröristlerin Kandil Dağı’na sığınmalarını kabul etti” 
Bu arada, Baskın böyle demekle Sosyal Demokrat Mümtaz Soysal’ın nasıl böyle değiştiğini sordu. Yani, “Eğer sosyal demokratsan,” üniter ulus devlete karşı bölünmekten yana olacaksın! Şu sırada CHP’ye Baykal’a yöneltilen “suç” da bu!

Atsız (no) kahraman

Ben, aslında, bu yazımda bu konulara elinin hamuruyla karışan Yağmur Atsız’ın  “Vatandaşlık” konusundaki yazısından söz edecektim... Yağmur; anlaşamadığım fakat kişiliğine,  “Türkçülüğüne”  saygı duyduğum Nihal Atsız’ın oğlu... Temel felsefesi  “üniter ulus devlet”  olan Nihal Atsız’ın kemikleri herhalde oğlunun yazılarından dolayı sızlıyordur! .
Ben, bir süre maiyetimde çalıştığı için Yağmur’un, ne olduğunu, ne olamadığını iyi bilirim... Yağmur aynı yazıda  “Önce barış sürecini artık ne PKK durdurabilir ne de statüko silahşorları! İstedikleri kadar kudursunlar ve kan döksünler”  diyor. Ona cevap vermeyi başka zamana bırakıyorum Ama Yağmur’a, eğer bilmiyorsa, ABD’nin dolarlarda da yazılı sembolündeki  “E pkurıbus Unum”  ibaresini hatırlatayım! Yani  “çoktan teke” ... Bu, ABD’nin “üniter ulus devlet”  olduğunu ifade eder...  “Bir”  olmazsa,  “çokluk”  parçalara bölünmek, Amerika Devletini parçalar, yok eder... Tıpkı bizde yapılmak istendiği gibi!
Bu münasebetle bir şeyi hatırladım: Rahmetli Türkeş, “Türkiye Mozaiktir”   denince, nasıl gürlemişti  “Ne mozaiyi ulan” diye!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları