CRR'de neler oluyor?

A+A-
Kenan AKIN

Tam “pazarlık”, oldukça değişik bir olayı dile getirerek CRR’de yani İstanbul’daki ünlü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda neler döndüğünü, “mağdur” genç bir sanatçının ağzından aktarmamız gerekiyor.
Her şeyden önce, CRR’de “yolsuzluk” veya “suistimal” yapılıp yapılmadığı konusunda herhangi bir bilgimizin olmadığını açıklamamız icap ediyor.
Ne var ki, olayın içinde; çatısı 6 ay kadar önce uçmuş koskoca konser salonunun koltuklarını ve elektrik aksamını naylon-muşamba parçalarıyla gelişi güzel kapatılarak, durumun “idare” edilmek istendiği gibi bir fotoğraf ortaya çıkıyor.
İşin esasını, 18 Mayıs’ta şiddetli yağmur yüzünden konseri ertelenen genç piyanistimiz Gülru Ensari’nin ağzından bire bir öğrenmek hepimize düşüyor:
“CRR Konser Salonu’nda 18 Mayıs 2012 saat 20.00’de vereceğim konser için 2 kere orkestrayla prova yaptık. Ben Almanya’dan bu konser için geldim, çalıştık, konser günü, ” genel prova “mızı yaptık. Konserden bir saat evvel CRR Konser Salonu’nun 6 ay evvel uçmuş çatısı, henüz tamir edilmemiş olmasından ötürü, akmaya başlamış...
Muşambalarla örttüler koltukların üstünü ve elektrik tesisatının da suyla dolmuş olduğunu söyleyerek, kazaları engellemek amaçlı konseri “ertelediklerini” belirterek bize ücretimizi de vererek evimize
yolladılar.
Konserin ne zamana ertelendiğini öğrenmek için şef, 3 gün sonra pazartesi arayıp sorunca, başka tarih veremediklerini söylediler...
Benimle kimse irtibata bile geçmedi... Emeğimiz resmen boşa sayıldı...
Ve bu bana çok dokundu. Hem haksızlık yaptılar, hem de bir özür bile dilemediler. Kendilerini hiç mahcup hissetmediler.
Ben de, aslında hakkım olan konseri yapmak istiyorum.
Ayrıca bana eşlik edecek olan Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’ydı.
Yani zaten salonun kendi orkestrası...”
Genç sanatçıya hak vermemek elde değil, ne var ki, hâlâ CRR yetkilileri, günlerce beklenen konserin ne zaman icra edileceğine dair bilgi vermiyor.
Zaten, CRR’nin başındaki zat belediye tarafından tayin edilmiş ve müzik camiasında hiç de “ismi”
sayılmıyor.
Genç sanatçıya “moral” vermek ve haksızlığı gidermek için, ertelenen konserin ne zaman yapılacağının kesin bir şekilde ilan edilmesi öne çıkıyor.
Özellikle, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dostumuzun olayı ele almasını ve “bunca” iş arasında mutlulukla sonuçlandırması bekleniyor.
Öte yandan, dünya çapındaki genç piyanistimiz Gülru Ensari, Bodrum-Turgutreis D-Marin Festivali’nde (Ravel-Debussy) 15 Temmuz Pazar günü konser veriyor.
Mirijam Contzen Keman-Piyano Resitali’ni seslendirecek olan Gülru Ensari’nin, böylelikle kariyerine yeni bir başarı eklemesi bekleniyor.
Gülru Ensari’nin konserinin büyük ilgi uyandıracağı, şimdiden sanat kulislerinde konuşuluyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları