Darbe önleme ödülü!

A+A-
Arslan TEKİN

Darbeyi durduran isim, Korgeneral Mehmet Şanver. İyi ki, Mehmet Şanver'in kızının düğünü, 15 Temmuz'da olmuş. Hava Kuvvetleri Komutanı dâhil, Hava Kuvvetleri'nin 63 generalinin 36'sı düğünde.  Bir org. eksik: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk. Hâlbuki kız tarafının nikâh şahidi olacaktı. O ise Akıncılar üssüne torunlarını sevmeye gitmeyi tercih ediyor!

Darbe teşebbüsü haberi, 21:40 sularında gelir gelmez, hemen bir odaya toplanıyorlar. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Eskişehir'den savaş uçaklarını kaldırtıp Akıncılar'da pisti bombalatan ve darbecilerin uçak kaldırmasını önleyen Muharip Hava Kuvvet ve Hava Füze Savunma Komutanı Mehmet Şanver'dir.

Mehmet Şanver'le, biz, Yerköy'de (Yozgat) aynı mahalledeniz. Kendisini hatırlamıyorum. Bizden küçük. Abisiyle aynı lisede okuduk. Eniştesi Ömer Yılmaz sık görüştüğüm yakın arkadaşım. Onun elinden tutmuş, Yerköy Ortaokulu'nu bitirdikten sonra Kuleli Askeri Lisesi imtihanına sokup kapıda beklemiştir. Ömer Yılmaz 1999'da MHP'den Kırşehir milletvekili adayı da olmuştu. MHP'de yine faaldir. Mehmet Şanver, Anayasa çizgisinde katıksız bir Türk milliyetçisidir.

YAŞ toplantısı, geçen Perşembe günüydü. Org. Abidin Ünal YAŞ toplantısından önce Pazartesi onu Eskişehir'den Ankara'ya çağırıyor ve: "Hayırlı olsun Mehmet. Genel Kurmay Başkanı'yla da görüştüm. Orgeneralsin artık!" diyor. Ama YAŞ'ta çıkan karar başka... Rütbesi aynı kalıyor, Harp Akademileri Komutanlığı'na getiriliyor, pasifize ediliyor.

Mehmet Şanver, orduda cemaat örgütlenmesinin de farkında olan isim. Genelkurmay'ın personel başkanı Korg. İlhan Talu'den şüpheleniyor. O yüzden emir subayını personelden gönderilenlerden tercih etmiyor, kendisi seçiyor. (İlhan Talu, Kırşehir-Kaman'ın MHP'li belediye başkanın da kardeşi... Bu bilgiler zaten ortaya çıkacak. Belediye başkanının kardeşinin varsa eğer gizli faaliyetleri, haberi olabileceğini düşünemeyiz. O zaman herkese kuşkuyla bakmalıyız. Kimin evine cemaatin gazetesi girmişse, kimin çocuğu onların okulunda okumuşsa, başta R. T. Erdoğan'ın en yakınlarından başlayarak, kuşku duymalıyız. Olabilir mi?!)

Şu sorulabilir: Düğünde, darbe haberi alınır alınmaz, neden birliklerine veya daha güvenilir yere gitmediler?

Mehmet Şanver şunu söylüyor: "Bir helikopter isteyelim, en güvenilir yerlere, mümkünse birliklerimizin başlarına gidelim."

Org. Abidin Ünal itiraz ediyor: "Helikopteri düşürebilirler." Yine de Mehmet Şanver, komutanları, en yakın Eskişehir'e, Balıkesir'e, Bandırma'ya... birliklerin başına kara yoluyla gönderiyor ama 45 dakika sonra Org. Abidin Ünal, bu komutanların bazılarını geri çağırıyor. Niye? Açıklanması gereken bir husus.

Efkâr-ı umumiyede pek bilinmeyen bir şey daha... Düğündeki generalleri almaya gelen askerler, Hava Kuvvetleri'nin üst seviyedeki komutanlarını korumakla görevli özel yetiştirilmiş bir grup. Şaşırtıcı... Komutanlar yerlere yatırılıyor... Elleri bağlanıyor. Bir yatırılmayan ve elleri bağlanmayan Org. Abidin Ünal. O bir saat önceden götürülüyor, diğerleri bir saat sonra...

Yarın devam edeceğim. Sadece şunu söyleyeyim... Mehmet Şanver'in yerine org. yapılan Hasan Küçükakyüz Oflu... Bu ismi yazıp girdiğinizde kiminle fotoğrafları olduğunu görürsünüz. Hayır, asla bir bağlantı kurmuyorum, ama, muhtemelen hemşehrim sayılır hesabı yapan R. T. Erdoğan, dedikodu çarkının döneceğini bilmesi gerekmez mi?

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları