Darbe reisi Çevik Bir'e neden dokunamıyorlar?

İsrafil K.KUMBASAR

Ümraniye’de bulunan bombaların ardından başlatılan Ergenekon soruşturması, yapılan son dalga operasyonlarla ‘organize suç örgütü’ sınırlarını aşıp, iktidar ve dış bağlantılarına karşı ‘etkin muhalefet’ yürüten hemen herkesi topyekun sindirmeye yönelik bir ‘baskı’ aracı haline dönüştü.
Soruşturma üzerinden ‘siyasi rant’ sağlamaya çalışan iktidarın ileri gelenleri, kendilerine oy veren seçmen kitlelerine yönelik aynen şu propagandayı yapıyorlar:
- “28 Şubat sürecinin rövanşını alıyoruz.”
Peki 28 Şubat’ı gerçekleştirenler kimler?
‘Darbe ortamına’ zemin hazırladıkları iddiasıyla, yaka paça gözaltına alınan kişiler mi?
Yoksa Çevik Bir ve destekçileri mi?

* * *


Çevik Bir de kim mi dediniz?
Hani şu ‘28 Şubat’ sürecinin asıl mimarı.
Anayasal sınırlar çerçevesinde milletin oylarıyla seçilerek işbaşına gelen Refahyol iktidarını ortadan kaldırmak amacıyla ‘kapalı kapılar’ arkasında kurulan ‘yıkım ekibinin’ başındaki kişi.
Amerika’dan ‘madalyayı’ kapar kapmaz, üç beş ajan provokatörün eylemlerini dayanak yaparak ülke güvenliğine yönelik ‘hayali bir tehlike’ icat eden Çevik Bir, bir kısım asker, tekelci sermaye patronu, politikacı, bürokrat ve medyayı da arkasına alıp, milletin ‘milli’ ve ‘manevi’ değerlerine karşı adeta adı konulmamış bir ‘psikolojik savaş’ başlattı.

* * *Batı Çalışma Grubu’nu kurup, başörtüsünü ‘irticanın simgesi’ ilan etti, insanları ‘dindar/düşman’ ve ‘laik/dost’ diye fişletti.
Ordu ile, orduyu ‘peygamber ocağı’ olarak kabul eden ‘inançlı insanların’ arasını açtı, millet iradesine karşı sokaklarda ‘milletin parası’ ile alınan tankları yürüttü.
‘Tekelci’ sermayenin önünü açmak için ‘Anadolu’ sermayesini çökertti, ‘bankaların’ içinin boşaltılmasına zemin hazırladı, daha sonra ortaya çıkan ‘büyük krizin’ kapılarını araladı.
17 Ağustos depremini fırsat bilip, ‘görev süresinin’ uzatılması için olağanüstü hal ilan ettirmeye kalkışan Çevik Bir, TSK’nın sırtında iyice ‘kambur’ olmaya başlayınca emekliye sevk edildi.

* * *


28 Şubat sürecine karşı tavır almış olan aydınlara, yazarlara, gazetecilere, bugün kendilerine karşı da aynı şekilde tavır koyuyorlar diye  “Dikkatli olun ha!..” diye gözdağı vermek kolay.
İktidar sahipleri, ‘olmayan’ darbeler üzerinden kahramanlık yapıyorlar, ama her nedense fiilen darbe yapmış olanların üzerine gidemiyorlar.
Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde ‘darbe günlüklerinden’ haberdar olduğu halde ‘gereğini’ yapmayarak ‘suç’ işleyen Hilmi Özkök’ün ifadesine başvurmayı neden hiç düşünmüyorlar?
28 Şubat sürecinin asli mimarı olan Çevik Bir’e neden hiç dokunmuyorlar?
‘Aynı merkeze’ hizmet ettikleri için mi?

* * *Dikkat ettiniz mi bilmiyoruz.
Tuncay Güney’in vermiş olduğu ifadelerde, bir dönemde görev alan hemen herkesin ismi var:
Ama bir kişinin yok:
Çevik Bir!..
Peki, lütfen söyler misiniz?
Darbeci ‘NATO’ Generali, şimdi nerede?
‘Hangi partinin’ adına danışmanlık yapıyor?
‘Hangi partinin’ milletvekilleri ile ‘gizli’ ortaklıklar kurup, ihalelerden pay kapmaya çalışıyor?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş