Davos Fatihi

A+A-
Altemur KILIÇ

Sayın Başbakanımızın sıfatlarına yenileri eklendi: “Davos Fatihi”, “Gazze Kahramanı”! Başbakan Erdoğan Davos’taki Şimon Peres’e karşı davranışı ile  korkusuz bir kabadayı olduğunu ispat etti ve şimdi -ülkede ve de Gazze’de- bunun için göklere çıkarılmakta!
Kabadayılık mahallede, kahvehanede iyidir ve seçimde oy toplar, ama ben T.C. Başbakanı’na  “Helal” olsun diyemeyeceğim. Önce bir devlet adamının, böylesine hassas, türlü boyutları olan bir konuyu böyle bir panelde tartışmayı kabul etmesi bence hata idi! Orada herkesin, dünya kamuoyunun gözü önünde yapılacak tartışmada fevri olarak, düşünmeden söylenecek sözler ve hareketleri en azından yanlış yorumlanabilir. Diplomasinin bir özelliği de kapalı kapılar arkasında yapılmasıdır! Diplomatlar, devlet adamları ülkelerinin onuru ve çıkarları söz konusu olunca tepki gösterirler. Hatta bir resepsiyonda yanlış yere oturtulmak istenince salonu terk ederler... Rahmetli Hasan Esat Işık’ın Marsilya’da Ermeni anıtı açılışı üzerine Fransa’yı terk ettiği gibi! Ama böyle şov yapmazlar!

Hamas
Erdoğan uluslararası tescilli “terör örgütü”  Hamas’a sahip çıkmış ve Arap devletlerinden fazla Arap olmuştur!
Erdoğan’ın Davos’u hışımla “Davos benim için bitmiştir” diye terk etmesi yanlıştı. Onu, gelecek yıl Davos’a dönmeye mecbur ederlerse ne olacak?

Şov mu? 
Erdoğan’ın Davos çıkışı, bilmiyorum önceden tasarlanmış bir şov ve seçim yatırımı mıydı? Ama herhalde, mart seçimlerinde AKP’nin çok işine yarayacak! İstanbul’da belediye olanaklarıyla ve yüzlerce bayrağın, posterin mucizevi şekilde tedarikiyle yapılan tezahürat da bunu gösteriyor!

“Gazi Mustafa Kemal” ve “Gazze Gazisi”
Erdoğan bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal’in  “Size ölmeyi emrediyorum”  demesini hatırlamış. Atatürk’ü anmasına memnun oldum, ama bunu Mustafa Kemal’in Anafartalar’da siperin başında yaptığı gibi, Güneydoğu’da PKK ile çarpışan askerimize söylemesi daha güzel olurdu... Yani Türkler şimdi Araplar için mi ölecekler? O Araplar ki Gazze’de olanlara karşı hiçbirinden tık yok ve o Araplar ki aynı Filistin’de İngiliz altınları uğruna Türk Mehmetçiklerini arkadan vurmuşlardı.
Gazze’de öldürülen kadın ve çocuklara acıyalım, ama tarihi de -Arapların bize ettiklerini de- unutmayalım.
Emine Hanımefendi göz yaşları döküyor. Acaba Arap asıllı hanımefendi Türk şehitleri ve aileleri için hiç göz yaşı döktü mü?

En doğrusu
Bu olayın en doğru yorumları Genelkurmay’dan ve Demirel’den. Genelkurmay sözcüsü General Gürak, “Milli çıkarlar esastır”  demiş. Bu hareket milli çıkarlara uygun oldu mu? Yoruma açık... Demirel de engin bilgeliğiyle  “Faturası çıkar”  demiş. Hem de fitil fitil çıkarırlar, ama Sayın Erdoğan’dan değil, Türkiye’den!
Erdoğan’ın sırtında yumurta küfesi yok. Davos’a da gider, Kudüs’e de... Ermenilerle de tebelleş olur! O bir Atatürk değil ve maalesef devlet adamı da!
Şimdi bunu muhakkak oya tahvil edeceklerdir ve ettiler bile. Düşünüyorum acaba Davos’u terk ederken bunu düşündü mü? Döndüğündeki muhteşem karşılama bir-iki saatte nasıl organize edildi. Gazze’de bir-iki Türk bayrağı görülürken önceki gün meydanları pıtrak gibi dolduran Türk bayrakları nasıl oraya gidiverdi?
Doğrusu AKP’nin organizasyon kabiliyetine hayran olmamak mümkün değil, ama neticeleri ne olur, AKP’nin kazancı uzun vadede Türkiye’ye kazanç mı getirir, göreceğiz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları