Davutoğlu nereye koşuyor

A+A-
Haydar ÇAKMAK

AKP, 2002’de iktidara geldiğinde var olan temel dış politika sorunlarının hiç birisi çözülememiştir. Kıbrıs sorunu, Avrupa Birliği, Ermenistan ile yaşanan gerginlik ve Karabağ sorunları olduğu yerde durmaktadır. Ama Davutoğlu kamuoyunda çok başarılı bir bakan olarak takdim edilmektedir. Sayın Bakanın başarısı nerede, gerçekten çok merak ediyoruz. Türkiye’nin hangi sorununu çözdü ve Türkiye ne gibi kazanımlar elde etti merak ediyoruz.
Sayın Bakan yurt dışı ve yurt içinden çok sayıda ödüle layık görüldü. Acaba bu ödüller gerçekten Bakan başarılı olduğu için mi verildi yoksa başka bir amacımı var. Bakan’ın açık bir şekilde ben şu başarılı işleri yaptım ve bundan dolayı ödüle layık görüldüm diye tatmin edici bir açıklama yapması gerekir. Sayın Bakan zamanının önemli bir kısmını Türkiye ile doğrudan bir ilgisi olmayan dünyanın çeşitli bölgelerindeki  sorunların çözümünde arabuluculuk yapmakla geçirmektedir. Zamanının geri kalan kısmında da Arap ülkelerinde dolaşmaktadır. Zaman zaman ABD ve AB’nin ayağına yanlışlıkla basınca Avrupa ve Amerika’ya, yanlış anlaşıldık demek için uğramaktadır. Son birkaç ay içerisinde sayın Davutoğlu yurt dışında iki ödül aldı, Woodrow Wilson kamu hizmeti ödülü ile Foreign Policy dergisinin en önemli 100 küresel düşünür listesine girdi. Hangi eserlerinden ve hangi icraatlarından dolayı dünyanın yüz entelektüeli arasına girmiştir merak ediyoruz.
İslamcılar Türklükle ilgili ne varsa hep ikinci plana atmışlardır. Arap ve Fars medeniyetini Türk medeniyetine yeğlemişlerdir. Türk’e benzemektense Arap ve Fars’a benzemeyi tercih etmişlerdir. Sadece dini ve günlük hayatta değil, aynı zamanda politikalarında da bunu açık bir şekilde görmek mümkündür. Sayın Davutoğlu ideolojisi gereği İslam Dünyasına meraklı olabilir ancak Türk kökenli ülkelerde Müslüman’dır. Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan halkları da Müslüman, niçin Türk Dünyasını ihmal ediyorsunuz. Genelde dincilerin buna cevabı burada petrol ve gaz vardır. Türk kökenli cumhuriyetlerde de çok miktarda petrol ve gaz vardır, dolayısıyla Türkleri dışlamanızın nedenini merak ediyoruz.
Sayın Dışişleri Bakanı sık sık Türk olduğunu söylüyor, iyi güzel, Türklük hassasiyeti olan insan bu ülkeye sadece vatandaşlık bağı ile bağlı olan yöneticiler ve ideolojik İslamcılar gibi davranmamalıdır. İslamiyet öncesi Türklerin geçmişine, birikimine ve değerlerine de sahip çıkmalıdır. Bunu yapacak en önemli bakanlıklardan birisi de Dışişleri Bakanlığı’dır. Bu bakanlık birkaç istisna diplomat hariç Türklük ve İslamiyet konularında hep mesafeli olmuştur. Bilinçsiz ve ideolojik bir Batıcılık politikaları olmuştur. Bugün de aşırı bir şekilde tek yanlılık politikası takip edilmektedir. Varsa yoksa Arap dünyası. Bu politikaya karşı değiliz. Ancak sekiz yıllık iktidarları döneminde bırakınız özel ilgiyi, Azerbaycan gibi bir ülkeyi ortada bırakmışlardır. Azerbaycan’ın ekonomik ve stratejik önemi acaba Katar’dan daha mı azdır.
Dinciler tepeden tırnağa aynı makine imalatı gibi, giyinmeleri, konuşmaları, tipleri, bıyıkları ve hangi devirde, eğitimde ve yaşta olurlarsa olsunlar felsefeleri aynıdır. 21.Y.Y. uzay çağında hâlâ çağdışı tekke, zaviye, cemaat ve tarikat gibi tezgah ürünlerinden ne kadar kalite beklenir. İlkokul mezunu bir cemaat ve tarikat liderlerinin peşinden giden doktor, mühendis ve müspet bilim yapan bir profesör olur mu? Sorgusuz sualsiz itaat edebilir mi?
Köyde kasabada yaşayan eğitimsiz, saf, yanıltılması son derece basit ve dini duyguları istismara hazır olan Türkmenler, bir gün Türk olmakla Türkiyeli olmak arasındaki farkı anlarsa, Türk kökenli halkların Müslüman olmalarına rağmen dincilerin bunları niçin dışladığını sorgulamaya başlarsa, çağdışı, eski tüfek komünist, dinci, kozmopolit, liboş ve her türlü taraflı ideolojilerin nasıl oluyor da aynı pencereden baktığını anlayabilirse, bazılarının iktidarı ilelebet mümkün olmayacaktır.
Dinciler için Arap ve İslam dünyası, öbür dünya ve bir de yalancı dünya vardır. Bir gün mutlaka bunlara bir Türk Dünyasının olduğu, Türk halkı tarafından hatırlatılacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları