Değişim-i Milliye İzmir'de ses verdi

İsrafil K.KUMBASAR

İZMİR

Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’nda yenilmesi üzerine, Türkleri Anadolu’dan atmak isteyen Yunan işgal kuvvetleri İzmir’i ele geçirmişlerdi.
İstiklal mücadelesini başlatan ‘Kuvayı Milliye’hareketi kahramanların en öncelikli hedeflerinden birisi İzmir’in işgalden kurtarılmasıydı.
Bu ülkü doğrultusunda Balıkesir’de yayınladıkları gazetenin adı ‘İzmir’e Doğru’idi.
İzmir’in kurtarılması sadece Anadolu’da değil, bütün Türk dünyasında da adeta bir ‘Kızılelma’haline gelmişti.
Öyle ki dönemin Buhara Cumhurbaşkanı Osman Hocaoğlu, Ankara’ya yolladığı hediyeler arasında bulunan üç kılıçtan birinin Başkomutan’a, ikincisinin Batı Cephesi Komutanı’na üçüncüsünün ise ‘İzmir’e ilk girecek olan kumandana’verilmesini istemişti.
‘Değişim-i Milliye’hareketinin baş komutanı Koray Aydın’ın yaktığı ‘sevgi’ateşi İzmir’de şu sloganda somutlaştı:
“Bu yol Ankara’ya çıkar.”

***

MHP Trabzon milletvekili Koray Aydın’ın Türk devletinin şekillenmesinde büyük payı olan Ege’de üç ili kapsayan programının son ayağını İzmir oluşturdu.
Ülkenin her tarafına dalga dalga yayılan ‘değişim’heyecanı, İzmir’de doruk noktasına ulaştı.
Çevre illerden gelen il ve ilçe yöneticileri ile üst kurul delegelerinin de katıldığı iftar yemeğinde konuşan Koray Aydın, şu gerçeğin altını çizdi:
- “Türk kimliğini yok etmek isteyen hainlere dur diyebilecek yegane güç, kin ve nefret üzerinden beslenip kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda siyaset yapanları arasından kovmuş, birbirine kalp gözlerini açmış, Türk İslam Ülküsü temelinde yeniden ayağa kalkmış ülkücülerdir.”
Denizli, Aydın ve İzmir’deki iftarlarda ‘değişim’ taleplerindeki kararlılıklarını ortaya koyan binlerce ülkücü ile bir araya gelen Koray Aydın, ziyaret ettiği parti il ve ilçe teşkilatlarında da adeta ‘genel başkan’ muamelesi gördü.

***

Koray Aydın, katıldığı toplantılarda sorulan sorulara gayet açık ve net cevaplar verdi.
‘Kişilere’ yönelik eleştirilerde bulunmak yerine, ‘tek başına iktidar’ hedefi üzerine oturtulan ‘yeniden yapılanma’ programı doğrultusunda değerlendirmeler yaptı.
MHP Kuşadası İlçe Teşkilatı’na yaptığı ziyarette, çektiği çileler adeta yüzüne yansımış olan bir dava adamı şöyle diyordu:
- “Bu kongre hem Türk milletinin, hem de MHP’nin son şansıdır, siz de son kurşunsunuz. İnşallah kurşun bu sefer de ıskalayıp gitmez.”
Ardından da şu soruyu soruyordu:
- “Gerçekten değişim olacak mı?”
Koray Aydın, gayet emin şu cevabı verdi:
- “Kesin hüküm kurmayı hiçbir zaman sevmem, kapıyı her zaman açık tutarım.
Ancak şu anda seçilmiş olan delege yapısını göz önünde bulundurarak rahatlıkla söylüyorum:
Değişim yüzde yüz olacak.
Hem de şimdi olacak.”

***

17 Ağustos 1999 tarihli büyük depremin ardından adeta bir ‘mucizeye’imza atan ve ‘Efsane Bakan’unvanıyla tarihe geçen Koray Aydın, şimdi de Milliyetçi Hareket Partisi’ni tek başına iktidara taşımak için harekete geçti.
‘Karanlığın’ gölgesindeki ‘Statüko’nun mutlak egemenliğine karşı sancağı kaldırdı.
Karşısına dikilen herkesi, “Bugüne kadar neredeydin?”, “Hangi partiden aday oldun?”, “Hangi mahfillerle bağlantın var?”  soruları ile köşeye sıkıştırmak isteyen egemen yapı, bu kez ‘kara çalamayacağı’ yeni bir lider gerçeği ile karşı karşıya.
Ülkücüleri, varlık nedenleri olan ‘Türk İslam Ülküsü’ ideolojisinden uzaklaştırıp, gücün karanlık tarafına ‘koltuk değnekliği’ yapacak bir ‘klonlar ordusu’ haline getirmek isteyen İmparator ve sadık adamları, yazın kavurucu sıcağında sırça saraylarında tir tir titmeye başladılar.
‘Değişim’, gümbür gümbür geliyor.
Korkunun ecele faydası yok.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş