Değişim kalesinde 'iktidar' görüntüleri

İsrafil K.KUMBASAR

KÜTAHYA

Türkiye’yi işbirlikçi AKP iktidarının ‘demokratik’ işgalinden kurtarmak üzere yollara düşen ‘Değişim-i Milliye’ hareketi lideri Koray Aydın’ın, ‘MHP iktidarı’ hedefine yürüyüşü devam ediyor.
Koray Aydın’ın değişimin kalesi Uşak’tan sonra yeni durağı, yine ‘değişimin kalesi’ olarak bilinen Kütahya oldu.
Koray Aydın ve beraberindeki ülkücüler, kentin girişinde ‘kurtuluş özlemi’ ile yanıp tutuşan coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.
‘Kırgınlıklar’ ve ‘küskünler’ nedeniyle daha önce bir araya gelmeyen ülkücüler, hep birlikte omuz omuza ‘birlik’ ve ‘beraberlik’ görüntüsü verdiler.
Yaklaşık bin araçlık bir konvoy eşliğinde kente giren Koray Aydın, adeta ‘gövde gösterisi’ yaptı.
Ülkücülerden bazıları oluşan muhteşem atmosfere kendilerini fazla kaptırmış olacaklar ki, salona girişinde Koray Aydın’ı kucaklayıp omuzlarına almak istediler.
Ancak, “Sakın bu çile dolu omuzlara kişileri yakıştırmayın. 4 Ekim’de inşallah hep birlikte kutlu davamızı omuzlayacağız” diyen Koray Aydın müsaade etmedi.

***

Kütahya’daki MHP ilçe başkanları, belediye başkanları ve üst kurul delegelerinin tamamına yakınının iftar sofrasında yer aldığı görüldü.
Koray Aydın, yaklaşık 1.500 kişilik salonu tıka basan dolduran davetlilere şair Osman Karaarslan’ın şu şiiriyle takdim edildi:
 “Davasından sürgün ülkü devleri,
Zor görev bekliyor Koray beyleri,
Şenlenecek yine baba evleri,
Zafer ateşini yaktı, yakacak.”
‘Kırarak’, ‘dökerek’, ‘aşağılayarak’, ‘tahrip ederek’ koltuklarını korumaya çalışanların aksine, ‘birlik’ ve ‘beraberlik’ mesajları veren Koray Aydın, MHP’yi yeniden nasıl ‘cazibe merkezi’ haline getireceklerine yönelik projelerini anlattı.
Eşi ve iki çocuğu ile birlikte Koray Aydın’ı ayakta dinleyen bir devlet memuru, Altıntaş ilçe başkanı Mehmet Gültekin’in yanında aynen şöyle haykırıyordu:
- “Kimseden hiçbir beklentim yok. Bir ülkücü olarak artık başım dik gezmek istiyorum. MHP’yi iktidara taşıyacak işte böyle canlı, dinamik bir lider görmek istiyorum.”

***

Kütahya, il kongreleri sürecinde bütün ülkücülere örnek olacak bir ‘demokrasi’ destanına tanıklık eden vilayetimizden biri.
İl kongresinden bir hafta önce kentin sevilen isimlerinden Nihat Kula il başkanlığına aday olduğunu açıklar.
Ardından, Semih Yalçın kendisini arayarak “Aday olma” talimatı vermeye kalkışır.
Nihat Kula’nın cevabı şu olur:
- “Siyasete gelirken kimseden icazet almadım. Aday olurken de icazet almam.”
Nihat Kula’nın kazanacağı anlaşılınca 10 Mayıs’ta yapılacak olan kongre iptal edilir.
Daha sonra 10 Haziran için gün verilir. Kongre salonuna gelen Nihat Kula’nın eline ‘ihraç istemiyle disipline sevk edildiğine’ dair bir yazı tutuşturulur.
Salonun içerisi ‘genel merkez yanlısı’ gençlerin emrine tahsis edilir, girişi de çevik kuvvet tarafından tutulur.
Bunun üzerine, yine kentte sevilen bir ülkücü lider olan Salim Ay aday gösterilir.
Bir parkta toplanan binden fazla ülkücü yürüyüşe geçerek kongre salonunu kuşatır.
Ve seçimler, şu şekilde sonuçlanır:
Değişim: 278, Statüko: 208

***

Siyaset, bir ‘heyecan’ verme sanatıdır.
1999’da herkes birbirine ‘inanıyor’, ‘güveniyor’, ‘MHP’yi iktidar yapma’ kararlılığı
taşıyordu.
Öyle ki koca koca adamlar, ‘yaşlarına başlarına’ bakmadan adeta bir kedi gibi ‘elektrik direklerine’ tırmanarak afiş, pankart asmaya çalışıyorlardı..
2002’de ise büyük bir ‘hayal kırıklığı’ yaşanmış, ‘güvensizlik ortamı’ oluşmuş, ‘yönetim’ ile ‘sokakta mücadele verecekler’ arasında uçurum meydana gelmişti.
‘Yerelde’ bir yönetim değişikliğinin bile, insanları nasıl yeniden ‘heyecana’ sevk ettiğine Kütahya’da bir kez daha tanık olduk.
Koray Aydın’ın konvoyu geçerken yollarda ‘bozkurt işareti’ yapan çocuklar, sürekli ‘klakson’ çalan kamyoncular, sanki yeni bir müjdenin habercisi gibiydiler.
Birçok seçim tecrübesi yaşayan Bayrampaşa eski ilçe başkanı Aydın Kurtuluş’un çıkardığı sonuç şu:
- “Kamyoncular klakson çalmaya başladı, fırıncılar da arabalarına 3 hilal bayrağı takarlarsa 1999’daki gibi yeniden iktidara geliyoruz demektir.”

***

Koray Aydın kentten ayrılırken, bütün ülkücüler 4 Kasım 2012 kurultayında  ülkücü irade tarafından genel başkan seçilmesi halinde büyük bir azim ve heyecanla çalışarak, başta merkez olmak üzere Kütahya’nın bütün ilçelerine ‘üç hilalli bayrak’ dikecekleri sözünü verdiler.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş