Değişim meşalesi Denizli’de yakıldı

İsrafil K.KUMBASAR

DENİZLİ
Tarih: 15 Mayıs 1919
Emperyalistler İzmir’i işgal etmiş, Yunan ordusu ve yerli Rumlar, kadın, çocuk, yaşlı demeden Türkleri kıtır kıtır doğramaya başlamışlardı.
Kemal Paşa,henüz İstanbul’dan ayrılmamıştı.
Millet, şaşkın ve çaresizlik içerisindeydi.
İşte böyle puslu bir havada, horozu ile ünlü Denizli’den çıkan Ahmet Hulusi Efendi isimli yiğit bir din adamı, halkı etrafına toplayarak İstiklal mücadelesini başlattı.
Ahaliden bazıları,  “Silahımız yok neyle savaşacağız” diye sorunca Müftü Efendi aynen şu cevabı veriyordu:
- “Hiçbir şey bulamayanlar, yerden bir taş alarak düşmana atacak. Teslim olmak yok!”
Koray Aydın işte böyle kahramanlara ev sahipliği yapmış olan bir vilayetimizde, ‘statükoya’ karşı adeta ‘dip dalgası’gibi ortaya çıkan ‘Değişim-i Milliye’ hareketinin ‘sevgi’ meşalesini yeniden yakıyor.

***

Doğrusunu söylemek gerekirse, artık gelecekten herhangi bir umudumuz kalmamıştı.
Zira, Türk milletinin direnç odağı olarak görülen ülkücülerin birbirlerine karşı olan ‘sevgi’, ‘saygı’, ‘güven’ ve ‘inancı’her geçen gün biraz daha azalıyordu.
En azından biz öyle görüyor, öyle değerlendiriyorduk.
Ne zaman ki Denizli’deki gönüldaşlarımız arayıp da şu mübarek Ramazan ayında birlikte olmayı ısrarla talep edince, kim bilir, belki de  son bir silkiniş ile ‘umuda doğru’ yeniden kanat çırpmaya karar verdik.
Şükürler olsun yanılmadık, en azından ‘mücadele azminin’ hiç kaybolmadığına, ‘bıkkın’, ‘yılgın’, ‘umutsuz’ kitlelerin ‘ufak bir kıvılcım’ile nasıl yeniden şaha kalkıp, harekete geçebileceğine bir kez daha yakından tanıklık ettik.
 “Efsane Bakan”  pankartlarıyla Koray Aydın’ı karşılayan insanlar, yüreklerini adeta yüzlerine yansıtıyorlardı.

***

İftar yerine vardığımızda devasa salonun içinin ve bahçelerinin tıklım tıklım dolmuş, 2 bin 500 civarındaki insan, ‘gönül kalelerinin’ burçlarına taşlarını dizmişti.
Koray Aydın’ın konuşmasının tamamı AKP iktidarının ‘teslimiyetçi’ politikalarına yönelikti. Tahmin edebileceğiniz gibi zehir zemberekti.
 ‘Yeni Anayasa’nın yazıldığı bir dönemde Milliyetçi Hareket Partisi’nin tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu belirterek şöyle dedi:
- “Bu topraklar işgalci emperyalistlere karşı ilk kurşunun atıldığı topraklardır. Yine bu topraklar Türk milletinin ve ülkücü hareketinin yeniden dirilişine öncülük edecek.  Önümüzdeki dönem, MHP küllerinden yeniden doğacak ve Türk’e kefen biçmeye kalkışanların saltanatına son verecek.”
İftarın uhrevi ortamının ardından, siyasetin sıcak iklimindeki ilk provada, kalabalığın coşkusu ve insicamı oldukça dikkat çekiciydi.

***

İftar programının ardından, yıllara yorgun düşen bölgedeki milliyetçi-ülkücülerin yoğun katılımı ile gerçekleşen ikinci ve ‘özel’ bir toplantı daha yapıldı.
Milliyetçi hareketin yeniden yapılanması zamanının artık geldiğinin altını çizen Koray Aydın’ın sözleri çok daha ateşleyiciydi:
- “Ülke sıkıntıda ise, ortalık yanıyor ise bu gidişe dur diyecek olan ülkücüler değil mi?”
- “Vatanın bölünmesi ve Türk kimliğinin katledilmesi teşebbüslerine karşı baş kaldırması gerekenler ülkücülerden başkası olabilir mi?
- “Her türlü sınavı başarıyla veren ülkücü kadroların artık iktidar zamanı gelmedi mi?
Birbirinin devamı bunca soruları sıralayıp, salondakileri hop oturtup hop kaldıran Koray Aydın, cevabı da verdi:
- “MHP’de değişim olacaksa eğer şimdi olmalı.
Ülke bölündükten sonra değil, hemen şimdi.
Şimdi iktidar zamanı.”

***

“Ölmez bu hareket, ölmez bu dava” diye haykıran Ozan’ın hükmünü özetlediği ‘yeniden diriliş’mücadelesinin şimdilik Ege’de ‘rüzgar’ bulduğunu, bu rüzgarın yakın zamanda bütün Anadolu’yu etkisi altına alacağını rahatlıkla söylemek mümkün.
Hamdolsun Cenab-ı Allah’a ki şu mübarek Ramazan ayını ülkücü hareket için de ‘rahmet’ve ‘mağfiret’müjdeleri ile başlattı.
‘Bayramı’ da mübarek olur inşallah.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş